Search form

28.05.2013

Drukāt

Sestdien pašvaldības vēlēšanas: Divas tikšanās kultūras centrā „Rītausma”


15. maijā k/c „Rītausma” notika tikšanās – diskusija ar nacionālās apvienības „Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, partijas "Visu Latvijai!" izvirzīto mēra kandidāti Baibu Broku. Viņa ieradās kopā ar savas partijas biedru, Rīgas domes (RD) deputātu Jāni Mārtiņu Skuju. Jāatzīmē, ka viņiem bija grūtības sameklēt kultūras namu „Rītausma” – meklējuši to 20 minūtes, tāpēc tikšanās sākās ar kavēšanos.
 
Vispirms B. Broka iepazīstināja nedzirdīgos ar savu rīcības programmu pašvaldību vēlēšanām. Tas ir viņas stāstījums par to, kādu viņa ar savu komandu redz Rīgu rīt.
 
 
Partijas pirmā prioritāte ir: „katrs bērns ir svarīgs”. B. Broka uzskaitīja, ko Rīgas dome varētu darīt bērnu labā. Vispirms jāuzlabo bērnu veselības stāvoklis: katrā skolā būtu jāievieš elektrokardiogrammas aparāts, lai varētu bērniem savlaicīgi atklāt sirds – asinsvadu slimības. Viņa uzsvēra, ka svarīgi veikt arī pasākumus, kas uzlabotu bērnu drošību: paredzēts atjaunot Rīgas atkarības profilakses centra darbību un cīnīties pret narkotiku lietošanu skolēnu vidū, paaugstināt bērnu izglītības kvalitāti. Interešu izglītība, mūzika, māksla un sports ir tās jomas, kur pašvaldība var ieguldīt līdzekļus. 
 
Nākamā prioritāte: rēķinu samazināšana. Viņa uzskata, ka rēķinu par siltumu varētu samazināt par 10 – 15 %, ja uzņēmums „ Rīgas siltums” (RS) būtu viena saimnieka, Rīgas Domes (RD) rokās. B. Broka skaidro, ka šobrīd RD pieder 49% akcijas un valstij 48%, bet valsts ir ieinteresēta saglabāt „Latvenergo” peļņu, no kuras elektroenerģiju „ Rīgas siltums” iepērk 75% apmērā. Broka arī uzsvēra, ka rēķinu samazināšanai nepieciešams sākt ar pašvaldībai piederošo dzīvojamo ēku siltināšanu.
 
Viņa arī iestājas par nacionālās identitātes stiprināšanu, nodrošinot atbalstu latviešu valodas apguvi visiem, jo „ mūsu Rīga ir Latvijas galvaspilsēta un tai jābūt visu pasaules latviešu galvaspilsētai.”
 
Rīgas mēra kandidāte arī uzsvēra, ka apvienība„Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, partija "Visu Latvijai!" ir pirmā partija, kas izturas atbildīgi pret cilvēkiem ar īpašām vajadzībām: viņu reklāmas rullītis LTV bija ar surdotulkojumu. Viņa apsolīja, ka partija centīsies nodrošināt šiem cilvēkiem darbavietas pašvaldības iestādēs. Viņa uzskata, ka Rīgas mēram vajadzētu arī savu zīmju valodas tulku. M. Skuja vēl piebilda, ka ievēlēšanas gadījumā partija parūpēsies, lai Rīgas Dome par saviem līdzekļiem nodrošinātu zīmju valodas tulku nedzirdīgiem apmeklētājiem.
Nacionālā apvienība ir izstrādājusi vairākus priekšlikumus vides pieejamības nodrošināšanai cilvēkiem ar invaliditāti, ar kuriem var iepazīties viņu mājaslapā.
 
 
M. Skuja pastāstīja par pašreizējo situāciju. RD nav atrisinājusi problēmu, ka daudzi cilvēki no citām pilsētām elektroniski pierakstās, ko var izdarīt bez dzīvokļa īpašnieka piekrišanas, un saņem pabalstus. Viņš pastāstīja, kā rīkoties, ja kāda nedzirdīgā dzīvoklī pierakstījies kāds svešinieks.
 
 
Tad abi viesi atbildēja uz nedzirdīgo vēlētāju jautājumiem. Nedzirdīgos interesēja viņu viedoklis par eiro ieviešanu, kāpēc Rīgas ceļos joprojām daudz bedru, ko partija darītu, lai Rīgā uzlabotu gaisu, kā rīkoties, ja nevar nomaksāt par dzīvokli, kas paņemts kredītā un esi izlikts uz ielas.
 
Dažus interesēja, kā pašvaldība varētu palīdzēt tiem, kas nevar regulāri apmeklēt ārstu, jo pietrūkst naudas. Broka atzīmēja, ka šobrīd restaurē Rīgas 1. slimnīcu, kas turpmāk rīdziniekiem sniegs poliklīnikas pakalpojumus. Un tad varētu izskatīt tarifus iespējamām atlaidēm.
Citus uztrauc Bolderājas nesakoptā apkārtne. Kā zināms, tur dzīvo daudzi nedzirdīgie. M. Skuja pats ir apsekojis Bolderāju un atzina, ka situācija, šajā rajonā kur dzīvo 24 tūkstoši iedzīvotāju, ir kritiska. Tur nav pat policijas iecirkņa, līdz ar to vide kļūst noziedzīga un cilvēki baidās iziet ielās. Lai uzlabotu to, tiks dibināta Bolderājas biedrība, atjaunots policijas iecirknis, pie atbildības sauks īpašniekus, kuri neuztur kārtībā savu teritoriju, un, lai uzlabotu drošību, uzstādīs videonovērošanas kameras.
 
 
Viena nedzirdīgā, kas dzīvo Bolderājā, atzīmēja, ka dzīvoklī stāv 3 velosipēdi, bet nav kur ar tiem braukt.
RD deputāts M. Skuja bija parūpējies arī par klātesošo izglītošanu par pašvaldību funkcijām. Katrs varēja iegūt izdales materiālu un iepazīties ar to.
 


Nobeigumā Broka atzīmēja, ka paši vēlētāji būs gana gudri un sapratīs, par kuru partiju balsot: „Galvenais esiet aktīvi un nāciet uz vēlēšanām.”
 


 
22. maijā turpat vēl viena tikšanās – ar Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētāju Edgaru Tavaru un tās izvirzīto deputāta kandidātu uz Rīgas Domi mūsu Edgaru Vorslovu.
 
 
Ievadrunā E. Tavars skaidroja, cik svarīgi ir tas, lai Rīgas Domē būtu ievēlēts arī mūsu LNS biedrs, kas labi pārzina nedzirdīgo vajadzības un būtu klāt viņiem izšķirošu lēmumu pieņemšanā saistībā ar tām: „Nedzirdīgiem cilvēkiem nepieciešama tikai nedaudz atšķirīga attieksme, un tas neprasa lielu naudu, bet gan sapratni un vēlmi ieklausīties viņa vajadzībās, kas ir mūsu mērķis turpmākā darbībā,” viņš uzsvēra.
 
 
Zaļā partija iestājas par svaigu, veselīgu, tīru un kulturālu vidi, kurā dzīvo apmierināti, pārtikuši, laimīgi cilvēki. Un to var nodrošināt zaļā domāšana visās jomās – no bērnu audzināšanas un izglītošanas līdz pensiju sistēmai, no transporta un ekonomikas pārkārtošanas līdz kultūrai un mākslai, no savas sētas un pagalma līdz dzimtās pilsētas ielām un parkiem.
 
 
Zaļā ideja ir vienāda visā pasaulē. Viss sākas galvā! Katrs pats lietosim veselīgu, savā zemītē audzētu, mājās pagatavotu pārtiku, biežāk pārvietosimies kājām vai ar divriteni, nekaisīsim sāli uz ielām/kokiem, stādīsim puķes, nepiemēslosim pludmales un mežus. Bet lielākās jomās darbojas pašvaldības, attīstot zaļo ekonomiku, siltinot mājas, nojaucot graustus, veicinot tūrismu, sakārtojot visiem pieejamu un saprotamu vidi…
 
LZP idejas dažādos darbības virzienos interesanti prezentēja Edgars Vorslovs. Tās ietver dzīves kvalitātes un vides uzlabošanu visiem – bērniem, senioriem, uzņēmējiem, strādājošiem, slimajiem un veselajiem, protams, arī invalīdiem. Gribētos cerēt, ka mūsu LNS biedra klātbūtne Rīgas Domes sastāvā kaut vai daļēji  ļaus īstenot mums pazīstamo invalīdu apvienību saukli „Neko bez mums – par mums”.
 
LZP pārstāvji dalīja tikko izdotu avīzes numuru ar devīzi „Rīgai vajag zaļos”, kā arī citus uzskates materiālus ( nozīmītes, lupas, T – kreklus ar attiecīgu „zaļo” simboliku) un atbildēja uz pasākuma apmeklētāju jautājumiem. Piemēram, par eiro ieviešanas lietderību – nevajadzētu sasteigt, bet nogaidīt ES valstu stabilizāciju; par krīzes beigās – „to tikai Dievs zina, jo process ir globāls, skar visu pasauli”.  Kāpēc LZP nav kopā ar „zemniekiem”? – abas partijas saskata lielākas iespējas kopumā iegūt vairāk vietu pašvaldībās visā Latvijā.
 
Klātesošos interesēja arī, kādas izredzes ir mūsu Edgaram Vorslovam (31. Nr.) iekļūt Rīgas Domes deputātu sastāvā. To, izrādās prognozēt ir grūti. Gala rezultātu noteiks, cik cilvēku kopumā balsos par LZP un cik plusu būs ielikts iepretī viņa uzvārdam vēlēšanu biļetenos. Nebūsim slinki, atbalstīsim mūsu biedra kandidatūru, balsojot par LZP un īpaši atzīmējot ar X viņa vārdu sarakstā. Lai veicas!
 
 
 
Teksts: Inese Immure, Ilze Kopmane
Foto: Inese Immure, Valdis Krauklis

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas