Search form

10.09.2013

Drukāt

Lielbritānija: Nedzirdīgo organizācija finansēs zinātniekus – nedzirdības pētniekus

Photo

Lielbritānijas cilvēku ar dzirdes zudumu organizācija „Action on Hearing Loss” (tulkojot burtiski – Rīcība dzirdes zudumam; iepriekšējais nosaukums – Karaliskais Nacionālais nedzirdīgo institūts) rosina jaunu iniciatīvu – Polīnas Ešlijas balvas piešķiršanu, lai karjeras sākumā atbalstītu jaunos zinātniekus, kas pēta dzirdes zuduma un trokšņu (zvanīšanas) ausīs ārstēšanu.


Tas notiek sadarbībā ar nevalstisko organizāciju „Deafness Research UK” („Nedzirdības pētniecība”), kas ir vienīgā organizācija valstī, kas palīdz nedzirdīgajiem un vājdzirdīgajiem ar pētījumiem medicīnā.
 
Dzirdes zuduma jautājumu izpētei veltītajai  balvai un stipendijai var pieteikties zinātnieki no visas Lielbritānijas. Balva viņu darbam  nodibināta lēdijas Ešlijas piemiņai, kura kopā ar savu vīru lordu Ešliju no Stokas nodibināja organizāciju „Deafness Research UK”.
 
Zinātnieki no visas valsts var pieteikties savu pētniecības projektu finansēšanai, kas savukārt radīs pamatu to  ilgtermiņa finansēšanai no valsts aģentūrām.
 
Kerolīna Ešlija, lēdijas Ešlijas meita, sacīja: „Mans tēvs Džeks Ešlijs aprakstīja dzirdes zudumu kā putnu, kas, pēkšņi ieslēgts stikla būrī, varētu vērot pasauli tikai paslīdam garām un būt nogriezts no tās sarunām un kustībām.
 
 Mūsu ģimene, īpaši mana mamma Polīna, pieredzēja šo nedzirdības postu un piedzīvoja to lielo enerģijas nepieciešamību un elastīgumu, kas  jārod sevī, lai turpinātu pilnvērtīgi dzīvot, par spīti izolētībai, ko rada nedzirdīgums.”
 
Pētniecība dzirdes zaudēšanas jomā nesusi augļus: kohleārie implantie nodrošina dzirdēšanu vismaz daļai cilvēku. Bet  daudz pētījumu vēl ir vajadzīgs, lai atrastu cēloņus un ārstēšanas metodes. Polīnas Ešlijas naudas balva palīdzēs izkopt jaunus talantus pētniecības jomā,  kas radītu iespēju ilgstoši ārstēties visiem, kas cietuši no dzirdes zaudējuma.
 
Doktore Sohaila Rastana, „Action on Hearing Loss” Biomedicīnas pētniecības nodaļas izpilddirektore, stāsta: „Tas ir  labas sadarbības  rezultāts ar „Deafness Research UK”, un mēs esam priecīgi, ka ar Polīnas Ešlijas balvas palīdzību varam  atbalstīt talantīgus jaunos zinātniekus dzirdes zuduma izpētes jomā. Tā ir lieliska iespēja jaunajiem pētniekiem viņu karjeras sākumā un tiem zinātniekiem, kuriem bieži savā pētniecības nozarē jācīnās par izdzīvošanu un finansējumu no valsts budžeta.”
 
Pirmais nedzirdīgais Britu parlamenta deputāts
 
 Džeiks Ešlijs, barons Ešlijs no Stokas, no 1966. gada bija Britu parlamenta apakšpalātas un Lordu palātas deputāts. 1967. gadā, 45 gadu vecumā, operācijas laikā viņš pilnībā zaudēja dzirdi, tāpēc bija pirmais nedzirdīgais Britu parlamenta deputāts un, iespējams, tolaik vienīgais nedzirdīgais parlamenta deputāts visā pasaulē.
 
Kopš tā laika viņš kļuva par aktīvu invalīdu, īpaši nedzirdīgo un neredzīgo, tiesību aktīvistu. 1975. gadā viņa darbu novērtēja arī Galaudeta universitāte, piešķirot, goda doktora grādu humanitārajās zinātnēs. 1992. gadā viņš saņēma pēra titulu. Gadu vēlāk viņam ieoperēja kohleāro implantu, kas atjaunoja lielāku daļu dzirdes.
 
Barons Ešlijs aizgāja mūžība 2012. gadā.
 
 
Sagatavoja: laikraksts „Kopsolī”

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas