Search form

27.12.2013

Drukāt

Nedzirdības epidēmija ASV armijā

Photo

Pēc teroristu uzbrukuma Ņujorkas Dvīņu torņiem, ASV valdība pieņēma lēmumu uzsākt karu pret terorismu, lai iznīcinātu teroristus atbalstošos režīmus Irākā un Afganistānā, tomēr cena, ko par šo karu maksā amerikāņu tauta, ir visai augsta.


Piedaloties aktīvā karadarbībā un vēlāk veicot miera uzturēšanas operācijas,  desmit gadu laikā dzīvību zaudējuši ap 7 000 karavīru un vairāk nekā 50 000 guvuši dažādas pakāpes ievainojumus.
 
Visbiežāk – invaliditāte saistībā ar dzirdes traucējumiem
 
Ievainoto karavīru tiesību aizstāvošo organizāciju pūliņu rezultātā amerikāņu sabiedrība tagad ir daudz labāk informēta par briesmām, ko rada smadzeņu ievainojumi un posttraumatiskā stresa sindroms, kā arī par iespējām pēc amputācijas izmantot dažāda veida protēzes. Bet daudz lielāks skaits ASV armijā dienošo cieš no citas ar piedalīšanos karadarbībā saistītas problēmas – tie ir dzirdes traucējumi.
 
Saskaņā ar pagājušā gada datiem, 414 tūkstoši Irākas un Afganistānas kara veterānu cieš no dzirdes traucējumiem, ko izraisījis dienests armijā. Veiktie pētījumi liecina, ka kara veterāni par  dzirdes traucējumiem sūdzas par 30% biežāk nekā līdzīga vecuma civilisti.
 
Troksnis ausīs un dzirdes zudums ir divi visbiežāk minētie invaliditātes veidi, par kuriem kara veterāni iesniedz lūgumus piešķirt pabalstus, lai iegādātos nepieciešamos dzirdes aparātus vai citas palīgierīces. Pēdējā gada laikā dzirdes traumatisms pieaudzis par 13 procentiem.
 
„Jauni vīrieši un sievietes, kas nolemj iestāties dienestā ASV kara flotē, neapzinās, ka aptuveni 40 gadu vecumā, beidzot militāro dienestu, daudzi no viņiem būs zaudējuši dzirdi,” stāsta ģenerālmajors Roberts Hedelunds.
 
Karavīri un jūrnieki gūst smagus ausu un dzirdes ievainojumus gan no liela, pēkšņa trokšņa, piemēram, paštaisītas bumbas sprādziena gadījumā, gan  cieš no ilgstošas atrašanās rēcošu lidmašīnu un kuģu dzinēju tuvumā.
 
Veiktie pasākumi nedod labus rezultātus
 
ASV armijas vadība jau vairākus gadu desmitus īsteno karavīru dzirdes aizsardzības programmu. Pirmo reizi šī problēma kļuva aktuāla pēc 2. pasaules kara, kad kara veterānu vidū bija ļoti liels skaits cilvēku ar nopietniem dzirdes traucējumiem.
 
Diemžēl apkopotie dati liecina, ka veiktie pasākumi nav devuši pārāk labus rezultātus. Viens no iemesliem varētu būt nepārdomāta kara vešanas māksla. Dzirdes problēmas netika atzītas par būtisku jautājumu. Ilgu laiku komandieru vidū dzirdes zudums tika atzīts par „neizbēgamu ļaunumu”. Arī paši karavīri nav bez vainas – viņi bieži vien nelieto aizsargājošas austiņas, jo tās traucē sadzirdēt skaņas, kas brīdina par briesmām.
 
Dzirdes traucējumu ārstēšana ir visai sarežģīta, jo nereti tā nav vienīgā trauma, ko no armijas pārved mājā nodienējušie karavīri. Smadzeņu satricinājumi, muguras traumas, amputēti locekļi. Tomēr visvairāk atvaļinātie karavīri pārdzīvo par dzirdes zudumu vai smadzeņu traumām.
 
Sāk izprast  problēmas nopietnību
 
ASV Aizsardzības departaments  2012. gadā nodibinājis īpašu Dzirdes izcilības centru, kas tagad nelokāmi aicina pievērst lielāku uzmanību dzirdes zuduma epidēmiskajam raksturam un atgādina karavīriem, ka „ne visi ievainojumi asiņo”.
 
ASV Kongresā iesniegts lūgums piešķirt finansējumu Centra vajadzībām, lai varētu veikt padziļinātus zinātniskos pētījumus trokšņa izraisītu dzirdes bojājumu jomā, kā arī veicinātu piemērotu dzirdes aparātu izstrādāšanu. Citas galvenās prioritātes ir jaunu medikamentu izstrāde, kas varētu atjaunot bojātās matiņšūnas un samazināt problēmas, kas saistītas ar traumu radīto troksni ausīs, par ko zinātniekiem joprojām ir daudz neskaidru jautājumu.
 
Trokšņa radītos dzirdes traucējumus iespējams novērst, un militāristi var dot savu ieguldījumu, lai šo sasāpējušo problēmu risinātu.
 
 
Sagatavoja: LNS Informācijas centrs

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas