Search form

16.04.2015

Drukāt

Nedzirdīgos sajūsmina unikāla izstāde ES prezidentūras ietvaros

10. aprīlī grupa LNS Rīgas RB biedru apmeklēja unikālo izstādi „Itāļu portreta glezniecības divi gadsimti. 1580 –1780” mākslas muzejā „Rīgas Birža”. Pasteidzieties – tā vēl skatāma līdz svētdienai!


Kā vienmēr, arī šoreiz izstādi skatījāmies gida pavadībā. Šoreiz tā bija mākslas zinātniece Vita Ozoliņa, kas sniedza lielisku mākslas vēstures stundu – uzzinājām daudz jauna un interesanta... Tagad arī zinām ne tikai Mikelandželo un Leonardo da Vinči, bet arī citus slavenos itāļu gleznotājus: Lavīniju Fontāni, brāļus Karači, Gvido Reni u.c.

Pavisam šajā izstādē skatāmi 39 spožākie darbi, kas atvesti no skaistās Itālijas pilsētas Boloņas muzejiem.

Uzzinājām, ka izcilo izstādi Rīgā varēja noorganizēt, pateicoties Latvijas prezidentūrai Eiropas Savienības Padomē, un ka Boloņu un Latviju saista interesants vēsturisks fakts. 1785. gadā Kurzemes hercogs Pēteris, ceļojot pa Eiropu, iemīlēja šo pilsētu, īpaši Boloņas mākslas akadēmiju, un kā piemiņu nodibināja mākslas prēmiju Boloņas Mākslas akadēmijas studentiem. Pēdējie laureāti to saņēmuši vēl 20. gadsimta 40. gadu sākumā, kaut gan Kurzemes hercogistes vairs nebija.

Caur portretiem, kas atlasīti ar lielu rūpību, varējām izsekot itāļu glezniecības meistarības izaugsmei lielajā stilu daudzveidībā vairākās mākslinieku paaudzēs un redzēt, kā mainījusies mākslinieku attieksme pret portretu, kā mainījies gleznošanas stils. Lielākā daļa portretos attēloti bagātie cilvēki, aristokrāti; gleznā katra detaļa rūpīgi nostrādāta. Uz Rīgu atvesta pat Boloņas slavenākā glezna – Gvido Reni „Mātes Džinevras Puči portrets”, kas ir viens no Boloņas nacionālās pinakotēkas (gleznu galerija) dārgumiem.

Nav iespējams gleznas apskatīt pavirši, jo katrā gleznā var ieraudzīt veselu stāstu par kādu cilvēku vai ģimeni. Uzmanību piesaistīja divas gleznas, kurās attēlotas aklās sievietes. Izrādās, kaut kur pastāv šādu portretu kolekcija, un tas lika domāt, vai kādi slaveni mākslinieki nav gleznojuši nedzirdīgos cilvēkus, kurus varētu atpazīt, ja lieto zīmju valodu.

Masu medijos šo izstādi slavē: „šāda veida mākslas materiāls Latvijā līdz šim nav rādīts: tā ir fantastiska iespēja, kas dota skatītājiem!”, „šī izstāde ir liels notikums mūsu mākslas un kultūras dzīvē …. ”.

Arī nedzirdīgie apmeklētāji augstu novērtēja šo izstādi. Lūk, daži viedokļi.

Ilze Stūre: Izstāde pārsteidza ar savu izkārtojumu. Vispirms tikām ievesti „Itālijas muzeja pagalmā”, kurā bija izlikti soliņi un citronkoki, tā radot sajūtu, ka esam īstajā Itālijā. Sēdējām uz soliņa un nesteidzīgi klausījāmies gida ievadlekciju. Pēc tam pa sānu durvīm iegājām tumšā telpā, kur uz īpašām auduma sienām bija izvietotas gleznas. Tas viss ļāva justies tā, it kā mēs būtu iekāpuši sensenos laikos.

Rūdolfs Kesenfelds: Mani īpaši interesēja gides skaidrojums par gleznās attēloto detaļu simbolisko nozīmi, kā arī redzēt, kā divu gadsimtu garumā ir mainījusies gleznošanas tehnika.

Agita Intsone: Bija interesanti redzēt, kā ar gleznošanu var panākt stiprus gaismēnas efektus, gaismas un ēnu spēli.

Ilona Liniņa: Man patīk apmeklēt izstādes nedzirdīgo grupā kopā ar zīmju valodas tulku un gidu. Vienam skatīties nebūtu interesanti – es skatītos uz gleznu un domātu, kas tas ir un ko mākslinieks gribēja mums pateikt?

Santa Kesenfelde: Parasti mēs, grupas „Cerība” biedri, paši ejam skatīties izstādes, bet ar gidu noteikti vērtīgāk – ir iegūta bagātīga informācija. Ja nebūtu gida, būtu jādomā, kas tur ir attēlots.

Svetlana Strazdiņa: Varam būt lepni, ka arī mēs – nedzirdīgie – esam zinoši par jaunumiem mākslas pasaulē. Pēdējā laikā esam apskatījuši ORLAN izstādi, slavenās latviešu izcelsmes ASV gleznotājas un grafiķes Vijas Celmiņas darbus, Purvīša balvas kandidātu izstādi un nu tagad varam pievienot šo izstādi.

Šī izstāde ir atzīta par vienu no vadošajiem Latvijas prezidentūras ES Padomē kultūras pasākumiem.

Izstāde mākslas muzejā "Rīgas Birža" (atrodas Vecrīgā, Doma laukumā 6) skatāma vēl 4 dienas – līdz 19. aprīlim (ieskaitot).

Izstādes darba laiku un cenas skat. http://rigasbirza.lv/

Aizejiet un novērtējiet to! Katrā ziņā te šos mākslas meistardarbus apskatīt ir lētāk nekā pašam aizbraukt uz Itālijas pilsētu Boloņu!

 

 

Teksts: Inese Immure
Foto: Santa Kesenfelde 
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas