Search form

28.09.2015

Drukāt

Latvijas Radio 1 raidījumā – par latviešu zīmju valodu

Photo

23. septembrī Latvijas Radio1 raidījumā Zināmais nezināmajā par zīmju valodu sarunu ar Latvijas Nedzirdīgo savienības rehabilitācijas centra Zīmju valodas nodaļas vadītāju Lilitu Janševsku risināja žurnāliste Sandra Tropa.


Par godu Eiropas valodu dienai, kuru atzīmē  26. septembrī, godā ceļama īpaša valoda, teica žurnāliste. Tas ir saziņas veids, kur skaņai nav vietas, tā  ir nedzirdīgo dzimtā zīmju valoda.

 Intervijas laikā tika skaidroti šīs valodas pamatprincipi, attīstība, pētniecība un kā to iemācīties. Piemēram, arī tas, ka zīmju valodai ir sava  gramatika, alfabēts, dialekti un pat intonācijas.

“Īstā zīmju valoda ir tā, kuras pamatelements ir manuālā zīme – ar rokām parādītais. Manuālo zīmi veido četri komponenti: rokas forma, vieta, kur tiek rādīta zīme, kustība un rokas vai plaukstas virziens. Katrā valstī darba grupa izstrādā atšķirīgas rokas formas. Latviešu zīmju valodā ir 56 rokas formas. Lai varētu saprasties dažādu pasaules valstu nedzirdīgie cilvēki, laika gaitā izveidotas starptautiskās zīmes (nevis valoda).

Kas attiecas uz šīs valodas pētniecību un attīstību, vairākās pasaules valstīs – tādās kā Vācija, Zviedrija, ASV un citas – tā notiek universitātēs, augstā līmenī, un to veic jau pieredzējuši zinātnieki ar doktora grādu.

Īsto zīmju valodu ir grūti iemācīties, tam vajag daudzus gadus. Bet iesākumā var iemācīties latviešu valodu zīmēs. Lai iemācītos īsto  zīmju valodu, vajag "mīkstas rokas"," skaidroja Lilita Janševska un interesentus aicināja to apgūt 2 mēnešu kursos, kas uzņem dalībniekus divreiz gadā.

Krietnas pusstundas garumā sarunā tika skarti vairāki citi aspekti par latviešu  zīmju valodas vēsturi un attīstību gadu gaitā.

 

Ieskatu radiointervijā sagatavoja: LNS Informācijas nodaļa


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas