Search form

23.10.2015

Drukāt

Materiālu kopa nr. 7: Draudzīga vide – bez kaitīgām vielām, piedevām un ĢMO

Photo

Vides lapa 7 šoreiz pievēršas ļoti būtiskiem jautājumiem, un tie ir tādi, uz ko jāmeklē atbilde gandrīz katru dienu, it īpaši iegriežoties lielveikalā iepirkšanās nolūkā.


Ko un kā mēs ēdam, kādus produktus izvēlēties savai ģimenei, lai izvairītos no indīgām piedevām, kas to sagatavošanas laikā burtiski tiek sagrūstas pārtikas produktos, lai tie ārēji izskatītos skaistāki, pufīgāki, smaržīgāki un svaigāki, lai mākslīgi saglabātos ilgāk, nezaudējot ilgstošākā laikā savu pievilcību sakalstot, savīstot, sapelējot utt. 

 Tās ir pilnīgi nevajadzīgas, mūsu ķermeni piesārņojošas  ķīmiskās vielas, kuras apzīmētas ar lielo burtu “E” un attiecīgu trīs vai četru ciparu skaitli.

To ir ļoti daudz – tūkstošiem(!), un to pielietojums ražotājam obligāti jāmin uz produkta iesaiņojuma (etiķetes). Tad nu pārtikas uzņēmumi cenšas cits citu pārspēt, kurš šo produktu sastāvu spēs uzrakstīt pēc iespējas mazākiem burtiem, lai  pircējam, pat pielietojot lupu, tos būtu grūti salasīt.

“E” vielu kaitīguma pakāpe ir dažāda, bet “Kopsolī” minētajā tabulā iekļautas tās visindīgākās, no kurām būtu obligāti jāizvairās, lai saudzētu savu organismu no nenovēršamas saindēšanās un dažādu slimību izcelšanās.

Otra lieta, par ko runa šajā materiālu kopā,  ir ģenētiski modificētie organismi (ĢMO), kuri  atļauti ES valstīs, – tos var gan audzēt, gan lietot cilvēku un dzīvnieku uzturā. To vidū – kukurūza, cukurbietes, soja, rapsis u.c. Pagaidām ir maz pētījumu par pārtiku, kura ražota no ĢMO augiem un dzīvniekiem. Testi  kaitīgu ietekmi vēl neuzrāda, tāpēc no ES valstīm Latvijā var ievest un tirgot  ĢMO produktus. To vidū – sojas eļļa un margarīns, saldējums un šokolāde; kukurūzas putraimi un milti, cukurs, kokvilnas eļļa u.c.

Ko var ieteikt šādā situācijā? Vienīgi – censties iegādāties dabisko, bioloģiski audzēto produkciju specializētos veikalos vai tiešsaistē – zemnieku saimniecībās uz vietas.

Būs drusku dārgāk, bet veselīgāk un vērtīgāk.

Materiālu kopu „Draudzīga vide” nr.7 varat lasīt šeit.

 

Sagatavoja: Ilze Kopmane

 

 

MATERIĀLS TAPIS AR LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDA FINANSIĀLU ATBALSTU

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds – 2939 EUR (70 %) un 
līdzfinansē Latvijas Nedzirdīgo savienība – 1242.40 EUR (30 %).


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas