Search form

01.02.2016

Drukāt

Lielbritānija: Facebook kļūst arvien svarīgāks nedzirdīgo komunikācijas līdzeklis

Photo

Zīmju valodas lietotāju galvenā satikšanās un komunikācijas vieta pirms sociālo tīklu izveidošanās bija nedzirdīgo klubi, kur cilvēki ieradās dalīties savos viedokļos, vienkārši parunāties, saņemt konsultācijas, gūt pieredzi sev interesējošā jautājumā.


Britu nedzirdīgais žurnālists, kurš strādā Lielbritānijas ziņu aģentūrā BBC (British Broadcasting Corporation) , Čārlzs Svinborns atzīst, ka nedzirdīgo klubi agrāk  bija kopienas vienīgā reālā saieta vieta, kurā cilvēki atrada iespēju savstarpējai plašākai komunikācijai, kur sanāca draugi , tikās ģimenes, veidojās iepazīšanās, notika dažādas spēles un pārrunas par aktuāliem jaunumiem viņu dzīvē.

Bet  tagad situācija strauji mainās, viņš secina, jo pēdējos gados šīs klubu  funkcijas sāk pārņemt sociālo mediju dažādie portāli internetā, īpaši Facebook. Tajos viegli ievietot videoziņas zīmju valodā, ko var skatīt vairākkārt  ilgākā laika posmā, tur  nedzirdīgie var ātri un viegli iepazīties, veidot dažādas interešu grupas, tām pievienojoties pēc vajadzības.

 Šī procesa arvien straujāku attīstību veicina tas, ka nedzirdīgajiem cilvēkiem nepārtraukti paplašinās pieeja tādiem IT jomā radītiem saziņas līdzekļiem videosaziņai kā mobilie tālruņi un datorplanšetes ar piemērotām augstas izšķirtspējas kamerām, kas ir ļoti svarīgi , lai varētu skaidri redzēt  runātāja veidotās zīmes, sejas izteiksmi, mīmiku, roku kustības utt. Nav noslēpums, ka rakstītā teksta pielietošana saziņā nedzirdīgajiem cilvēkiem ir apgrūtinoša, jo viņu dzimtā valoda ir  britu zīmju valoda (BSL).

Skotijas parlaments augstu novērtējis Facebook nozīmi nedzirdīgo kopienas vienošanā ar britu zīmju valodas pielietojumu ziņu pārraidēs un nedzirdīgo saziņā/sarakstē savā starpā ar ģimenes locekļiem, skolasbiedriem, draugiem utt. Pirms tam kopienas locekļi bija daudz vairāk  izolēti savā starpā. Facebook, it īpaši tiešsaistes grupu izveide tajā, šo izolētību mazina un ļauj ātri sazināties, apmainīties viedokļiem utt. , kas  veicina nedzirdīgo Facebook lietotāju skaita nemitīgu palielināšanos.

Plašāk par šo tēmu noteikti paskatiet ļoti izteiksmīgi izpildīto, tāpēc arī diezgan saprotamo video britu zīmju valodā: www.bbc.com/news/disability-35103292

 

 

 

Pārstāsts latviešu valodā: Ilze Kopmane


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas