Search form

22.03.2019

Drukāt

Dokumentālā filma “Lustrum” un filmas par 1949. gada deportācijām – ar subtitriem

Photo

Latvijas Televīzija sagatavojusi ar subtitriem dokumentālo filmu pirmizrādes, kas stāsta par 1949. gada 25. marta deportācijām un jauno dokumentālo filmu “Lustrum”.


19. martā plkst. 19 : 30 LTV 1 pārraidīja dokumentālo filmu “Tālā zeme Sibīrija. Tālie Austrumi 1949, Sivaki – 59. kilometrs”. Tā skatāma: https://ltv.lsm.lv/lv/raksts/19.03.2019-tala-zeme-sibirija.-talie-austrumi-1949.-sivaki-59.-kilometrs.id154247/

Režisore Dzintra Geka katru gadu dodas ceļā uz Sibīriju, jo cilvēki, kuri kā bērni bijuši izsūtīti vai dzimuši Sibīrijā, vēlas apmeklēt bērnības vietas un tuvinieku atdusas vietas. 2018.gada vasarā ekspedīcijas dalībnieki bija Amūras apgabalā. Redzēsim Jāni Vanagu, kurš dodas uz Sivaku 59. kilometru, kur apglabāts vectēvs.

Filmas režisore un producente – Dzintra Geka, operatori Aivars Lubānietis un Viktors Grībermans. Filmā skan Pētera Vaska mūzika.

 

24. martā plkst. 18:50 LTV 1 demonstrēs jauno dokumentālo filmu “Lustrum” ar subtitriem – stāstu par VDK arhīvu un pagātnes izvērtēšanu atjaunotajā Latvijas valstī. Tā būs filmas pirmizrāde LTV.

Lustrum bija viens no valsts pārvaldes principiem Romas impērijā, kas noteica – mainoties valsts pārvaldei, iepriekšējās varas pārstāvji publiski atzīstas visos grēkos un zvēr uzticību jaunajai varai.

2018. gada maijā Latvijas Republikas Ministru kabinets pieņēma lēmumu atvērt atstātos Valsts drošības komitejas (VDK) arhīvus.
Bijušajā “Stūra mājā” izveidota šī mantojuma izvērtēšanas komisija, kura strādā kopā ar aculieciniekiem, bijušajiem VDK darbiniekiem, zināmiem sadarbības aģentiem un totalitārās sistēmas upuriem.

Filma ietver faktus par valsts realizēto oficiālo pagātnes izpēti, “Stūra mājas” atvēršanu un sabiedrības interesi par pagātni, kā arī 90. gadu jaunās žurnālistu un vēsturnieku paaudzes pētniecisko darbu ar arhīvu materiāliem, pierakstiem un publikācijām.

Filmas režisors un scenārija autors ir Gints Grūbe, žurnālistes – Sanita Jemberga, Ilze Jaunalksne, operators – Andrejs Verhoustinskis, montāžas režisors – Armands Začs, producente – Elīna Gediņa-Ducena.

 

26. martā plkst. 19 : 30 LTV 1 varēs noskatīties dokumentālās filmas “Tālā zeme Sibīrija. Tālie Austrumi 1949, Blagoveščenska, Zeja un Kamčatka” pirmizrādi.

1949. gada 25. martā notika visplašākā Latvijas iedzīvotāju izsūtīšana uz Sibīriju un citiem attāliem PSRS reģioniem. 43 tūkstošu izsūtīto vidū bija 7 tūkstoši bērnu. Tagad bērni ir sirmgalvji, bet viņi grib redzēt savas bērnības vietas.

Lai izraktu kapu, bija jāsadedzina divi vezumi malkas. Novembrī bija tā sasalusi zeme… Latvieši neprata citādāk, tā arī darīja – uzliek malkas vezumu, izkurina, izrok pāris lāpstas, samet iekšā, atkal kurina. Viņi tagad grib redzēt, vai kaut kas palicis no tās mājas, kur dzīvoja bērnībā, regulāri bija jāiet un jāatzīmējas.

Zinta Gmizo, Ārija Kārkliņa, Aldis Krūmiņš, Silvija Skladņeva, Māra Lasmane 2018. gadā devās uz Tālajiem Austrumiem- Blagoveščensku, Zeju un Kamčatku, lai atcerētos piedzīvoto.

Filmas režisore un producente – Dzintra Geka, operatori Aivars Lubānietis un Viktors Grībermans. Filmā skan Pētera Vaska mūzika.

 

Sarmīte Plūme
LTV Dokumentālo raidījumu nodaļas redaktore
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas