Search form

02.08.2010

Drukāt

Noslēdzies Starptautiskais nedzirdīgo izglītības kongress (ICED) Vankūverā

2010. gada ICED kongresa Organizācijas komiteja Kanādas pilsētā Vankūverā atklāja 21. Starptautisko nedzirdīgo izglītības kongresu. Tā mērķis – ar lielām cerībām atcelt 1880. gada Milānas kongresa rezolūcijas. Šīs rezolūcijas aizliedza zīmju valodas izmantošanu nedzirdīgo bērnu izglītības programmās, kā rezultātā pazeminājās nedzirdīgo bērnu izglītības kvalitāte un viņiem visā pasaulē netika nodrošināta vienlīdzīga piekļuve izglītībai.




Vankūveras 2010. gada ICED kongresa Organizācijas komiteja un Britu Kolumbijas* nedzirdīgo kopiena apvienojās vienā kopīgā paziņojumā  „Jauna ēra: Nedzirdīgo līdzdalība un sadarbība”,  kas noraidīja Milānas rezolūcijas ar mērķi veicināt un atzīt visu valodu un komunikācijas veidu izmantošanu izglītības programmās. „Jauna ēra” aicina uzsākt darbu ar nacionālajām valdībām, lai īstenotu Apvienoto Nāciju Organizācijas „Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām” principus, kuros noteikts,  ka zīmju valodas izmantošana ir viena no cilvēka tiesībām un ka izglītība tajā paredz valodas izmantošanu akadēmisko, sociālo un praktisko zināšanu apguvē.

Citas Kongresā pieņemtās deklarācijas ietver 2007. gada Pasaules nedzirdīgo federācijas (PNF) Kongresa rezolūciju pielāgošanu, kas paredz vienlīdzīgu un atbilstošu piekļuvi daudzvalodu un multikulturālai izglītībai; zīmju valodas tiesību atzīšanu līdztekus citām nacionālajām valsts valodām; nedzirdīgo cilvēku iesaistīšanu izglītībā jau no agras bērnības; kā arī cilvēka tiesību paplašināšanu visiem.

Pēc tam, kad Organizācijas komitejas loceklis Džo Maklaflins bija nolasījis Ziņojumu par nākotnes pamatprincipiem, aptuveni 750 dalībnieki, kas piedalījās sēdē, pavadīja to ar vētrainiem aplausiem un, paceļot rokas, sarīkoja īstas ovācijas, paužot atbalstu jaunajiem nozīmīgajiem soļiem, kas palīdzētu īstenot nedzirdīgo cilvēktiesības. Zīmju valodas nozīmība, tās izmantošana bērnu izglītībā, kultūrā un saziņā bija šī Kongresa dažādo plenārsēžu, galvenais vadmotīvs. Tika uzsvērts, ka tas ir svarīgi, neraugoties uz to, vai  tiek vai netiek izmantoti dzirdes aparāti.

ICED noslēguma plenārsēdē Džo Maklaflins norādīja, ka Kongresa laikā 600 delegāti ir parakstījuši „Jaunās ēras” pamatprincipus. Honkongas Nedzirdīgo asociācija iesniedza vēstuli ar vēl 356 parakstiem. Maklaflins uzaicināja uz skatuvi Pasaules Nedzirdīgo federācijas prezidentu Markku Jokinenu, lai iesniegtu viņam „Jaunās ēras” ziņojumu ar domu turpināt vākt parakstus arī 16. PNF Kongresā Dienvidāfrikā 2011. gadā un galu galā atgriezties pie šī jautājuma nākamajā ICED kongresā 2015. gadā Grieķijā, lai nepārtraukti demonstrētu apņemšanos ieviest jaunos apvienošanās un partnerības principus visā pasaulē. Dokuments demonstrē jaunu pakāpienu cilvēktiesību attīstībā, kā tas paredzēts ANO „Konvencijā par personu ar invaliditāti tiesībām”, un tam jākļūst par normu izglītības praksē. Tādējādi Vankūveras 2010. gada kongress būs devis nozīmīgu ieguldījumu šo jautājumu risināšanā.

Markku Jokinens apsveica ICED kongresa Organizācija komiteju un visus dalībniekus ar līdzdalību nozīmīgajos lēmumos, kas palīdzēs novērst Milānas 1880. gada ICED kongresa negatīvo ietekmi un ieviest „Jaunās ēras” pamatprincipus, nostiprinot cilvēktiesības un ieviešot tos izglītības sistēmā. Viņš arī dalījās domās par izglītības būtību, kā arī par „Jaunās ēras vienošanās” tālākajām sekām. Viņa domas!

„Izglītība ir daudz vairāk nekā tika mācību programmas un dažādi noteikumi. Tā ir nedzirdīgo bērnu audzināšana, lai viņi kļūtu par pilnvērtīgiem mūsu sabiedrības locekļiem ar savām tiesībām, zināšanām un prasmēm. Tas nozīmē atklāt šo bērnu maksimālo potenciālu, kuru viņi varētu izmantot modernajā pasaulē. Mums ir arī labāk jāiepazīst pašas nedzirdīgo komūnas daudzveidība – nedzirdīgie, vājdzirdīgie, nedzirdīgi neredzīgie – ar visām to tiesībām uz kultūru, sabiedrību un izvēli...”

„”Jaunās ēras vienošanās” principi ir atvasināti no ANO „Konvencijas par personu ar invaliditāti tiesībām”, ko jau ratificējušas daudzas no valstīm, kas piedalās šajā kongresā. Minētajai Konvencijai, kas tiesiski regulē mūsu cilvēktiesības, jābūt par pamatu mūsu darbā ar savu valstu valdībām, izstrādājot mācību programmas un visu izglītības politiku. Izglītība ir vērtība, bet vajadzības pēc tās var atšķirties atsevišķām personām. Tādējādi, ņemot vērā konkrētu cilvēku, ģimeņu un profesionāļu atšķirīgās vajadzības, jāizstrādā minētās pamata un individuālās vērtības, vienlaikus ievērojot Konvencijas pamatprincipus.”
 
„Milzīgais atbalsts,  ko saņēma „Jaunās ēras vienošanās” ziņojums,  ir iedvesmojošs, tomēr mūsu darbs  tikai sācies. Tas prasīs laiku, pacietību un gudrību, lai sekotu nepārtrauktajām izmaiņām. Mēs visi vairākās paaudzēs esam cietuši, bijuši atstumti, uzskatīti par atšķirīgu šauru grupu, un tas  noticis šajos 130 gados kopš Milānas. Bet mums  jāspēj piedot sev un citiem, lai mēs kļūtu garā brīvi un ar jaunu spēku virzītos uz priekšu, kopā veidojot jaunu produktīvu nākotni.”

Kongresa laikā ar īpašām ovācijām un piecelšanos kājās delegāti sveica Klāru Andersoni (ICED) un Veinu Sinklēru, Britu Kolumbijas nedzirdīgo kopienas vadītāju. „”Partneri izglītībā” – ICED 2010. gada kongresa tēma  uzsver, cik svarīgi strādāt kopā,” teica Andersone, Kongresa priekšsēdētāja.”Tā ir cieņas izrādīšana partnerībai starp pedagogiem, vecākiem un skolēniem, starp nedzirdīgo un vājdzirdīgo kopienām, lai mēs varētu paplašināt mūsu studentu izglītības iespējas.”
 
 „Vēsture tiek rakstīta šodien, un Vankūveras deklarācija novērsīs negatīvās sekas, ko radīja Milānas kongresa lēmumi,” nobeigumā uzsvēra Maklaflins.    
 
Vairāk informācijas par „Jaunās ēras vienošanos” meklējiet:   www.iced2010.com.
  
Šeit jūs varat iepazīties ar  „Jauna ēra: Nedzirdīgo līdzdalība un sadarbība” pamatprincipiem, ko starptautisko zīmju versijā sagatavojusi Hamburgas (Vācija) Universitātes Vācu zīmju valodas izpētes institūts.


 *) Britu Kolumbija – Kanādas province
Tulkojis no interneta materiāliem: Pēteris Vilisters

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas