Search form

03.08.2010

Drukāt

Indijas ‘’klusais’’ nedzirdīgo ciems

Klusums valda mierīgajā Dadhkai ciemā, kas atrodas Himalajos, Ziemeļindijā. Tur vairākums iedzīvotāju ir nedzirdīgi.




Katrā no 47 ģimenēm šajā ciemā ir vismaz viens loceklis, kurš nevar ne dzirdēt, ne runāt. Par pirmajiem nedzirdīgajiem cilvēkiem tika ziņots jau 1931. gadā, un tagad to skaits ir pieaudzis līdz 82.

„Bērna dzimšana ir ļoti laimīgs notikums, kas būtu jāsvin. Bet šeit bērna dzimšana rada problēmas ne tikai ģimenei, bet visam ciemam,” pārliecināts Hašmidins, ciema vecākais. „Nedzirdīgie bērni saasina jau tā slikto situāciju noslēgtajā teritorijā, palielinot nabadzību, ciešanas, postu.”

Ciems ar pastkartes cienīgu attēla ainavu atrodas izolācijā no pārējā reģiona. Tur nav ne ceļu, ne transporta, kas savienotu to ar ārpasauli. Upe tā iemītniekus atdala no kaimiņu reģiona.

Pirms 4 gadiem ciemā ieradās zinātnieku un ārstu komanda no Indijas Veselības institūta, lai pētītu ar nedzirdību saistītos apstākļus uz vietas, bet nekādu pārliecinošu atklājumu šai ziņā nebija joprojām nav.

Daži ciema iedzīvotāji min piesārņojumu ūdenī vai gaisā; citi tic, ka ir nolādēti, jo blakusciemos nav konstatēts, ka dzīvotu cilvēki ar dzirdes traucējumiem.

„Mūžsenie laulību paradumi kopienā, ģimenes paražas, medicīnisko iekārtu un potēšanas trūkums – kopumā tas rada nedzirdīgo cilvēku skaita palielināšanos,” secina Jans Muhameds, nedzirdīgo apmācītājs. Viņš domā, ka nedzirdība tiek ģenētiski pārmantota, jo šeit apprecas tuvi radinieki, nav veikta potēšana, vērojams joda un sāls trūkums organismā.

Zemais izglītības līmenis un dzirdes aparātu trūkums rada bažas nedzirdīgajos cilvēkos par savu nākotni.



„Šeit ir ļoti grūti atrast preciniekus pat labi izglītotām, dzirdīgām meitenēm – kā gan lai es apprecinu savas nedzirdīgās un mēmās meitas,” saka Lals Huseins, kuram tādas ir divas.

Tomēr ir daži veiksmīgi gadījumi. Bano Begums, kuram nav dzirdes traucējumi, ir apprecējies ar nedzirdīgu sievieti. Viņš atzīst, ka sākotnēji savstarpējo attiecību veidošana prasīja lielu piepūli, jo abi nespēja pilnvērtīgi sazināties. Bet pāris tagad dāvājis dzīvību trim dzirdīgiem bērniem un iemācījies sazināties zīmju valodā.

Daži eksperti uzskata, ka vietējos vajadzētu piespiest laulāties ārpus ciema, bet kopiena šādu iespēju noraida. Indijas veselības ministrs Gulams Nabi Azads plāno nosūtīt uz ciemu citus ārstus.



Pēc interneta materiāliem sagatavojusi: Inese Immure


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas