Search form

04.08.2010

Drukāt

Jaunieši piedalījās Eiropas Nedzirdīgo savienības nometnē Šveicē

Kopš 2004. gada Latvijas Nedzirdīgo jauniešu organizācija (LNJO) piedalās Eiropas Nedzirdīgo jauniešu savienības (EUDY) rīkotajās nometnēs un Ģenerālās asamblejās. Šogad 7. – 18. jūlijā nometne notika Šveices pilsētā Lozannā, kurā piedalījās 99 jaunieši no 24 valstīs un to skaitā arī LNJO pārstāvji: Anda Tīdemane, Ieva Valdmane, Toms Erbss, Valdis Voitkevičs un Intis Zvirbulis.


Šogad EUDY nometne salīdzinājumā ar iepriekšējām bija garāka - kopā 12 dienas. Tās mērķis bija „būvēt tiltu starp nedzirdīgajiem un dzirdīgajiem”. Šīs nometnes programmā notika lekcijas, informatīvas nodarbības, grupas aktivitātes, katras valsts prezentācijas, ekskursijas uz Ženēvu, uz Sarkanā Krusta muzeju, Šveices Nedzirdīgo kultūras centru, Olimpiskās spēļu muzeju, augstāko Šveices kalnu, siera ražotni, Mīlestības parādi u.c. Tika organizētas arī aktivitātes uz ūdens, Pasaules futbola čempionāta fināla kopīga noskatīšanās, nodarbības darba grupās utt.



 Lekcijas tēmas bija aktuālas un interesantas, piemēram, „Politikas jūtīgums”, „Neverbālā komunikācija”, „Dzirdīgas personas nedzirdīgo pasaulē”, „Nedzirdīgo identitāte”, „Dzirdīgo personu riski” u.c. Jaunieši saņēma arī informāciju par Galaudetas universitāti.
Pēdējās divās dienās risinājās EUDY Ģenerālā asambleja, kurā notika savienības Statūtu izvērtēšana un apstiprināšana, kā arī valdes ievēlēšana.

LNJO pārstāvis Valdis Voitkevičs pauda: „Saistošas lekcijas bija „Politikas jūtīgums” – par to, kā dzirdīgie cilvēki iekļaujas nedzirdīgo sabiedrībā, par nedzirdīgo ietekmi uz dzirdīgajiem un to, kā dzirdīgie saprot un vērtē nedzirdīgo kultūru, piemēram, zīmju valodu, nedzirdīgo radītos mākslas darbus (bija noorganizēta izstāde) u.c.
Interesantas situācijas un sarunas veidojās kafejnīcā, kur visus, arī dzirdīgos klientus apkalpoja nedzirdīgie oficianti. Starp citu, franču Šveicē ir 60  kafejnīcas, kur ēdienus var pasūtīt zīmju valodā.
Labs iespaids palika par nedzirdīgo teātra veidoto improvizāciju „364+1 day = 365”. Tas bija vēstījums par Pasaules nedzirdīgo dienu, vēsturi un bēdīgi slaveno konferenci Milānā (1880), kurā nolēma aizliegt lietot zīmju valodu izglītības iestādēs.
Būdams šajā nometnē, tā pa īstam izjutu savu saikni ar nedzirdīgo pasauli, un ar to es lepojos.”
 
Savukārt LNJO sekretāre Anda Tīdemane stāsta: „Pirmo reizi piedalījos šādā Eiropas līmeņa pasākumā nedzirdīgajiem. Sākumā grūtības sagādāja starptautiskā zīmju valoda, pamazām iemanījos. Man palīdzēja Valdis, kas labi zina šo valodu.
 Pirmajās dienās mums bija grūti arī iekļauties lielajā dažādu Eiropas valstu jauniešu komandā, bet beigās jutām - esam tajā jau iekšā, tāpat kā visi pārējie.
Uzskatu, ka mūsu gūtā pieredze šajā nometnē patiešām ir vērtīga un paliekoša. Noderīgas man likās lekcijas saistībā ar dažādiem nedzirdības izraisītiem aspektiem. Interesanti bija uzzināt arī šveiciešu tradīcijas.
Lekciju bija diezgan daudz, dažreiz pat nogurdināja tik lielā daudzumā sniegtā informācija, plus  arī lielais karstums.
Kopā ar Ievu Valdmani, pārstāvot LNJO, pirmoreiz piedalījāmies EUDY Ģenerālajā asamblejā. Tiesa, brīžiem bija grūtības ar valodu, bet galā tikām.”
 

 
Teksts: Ivars Kalniņš
Foto: Toms Erbss

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas