Search form

27.01.2011

Drukāt

GRIPA IR BĪSTAMA – UZMANIETIES!

Photo

No gripas izraisītajām komplikācijām miruši jau astoņi cilvēki.


Aicinām visus uzmanīgi izturēties pret savu veselību!

Lai izsargāties no gripas, jāstiprina organisma imunitāte (aizsargspējas). Jāēd svaigi kāposti, ķiploki, lociņi, citroni, apelsīni, kivi, mežrozīšu augļi, saldie pipari. Jālieto kefīrs, jogurts, svaigi spiestas sulas, zāļu tējas.
Gripa ir ļoti lipīga. Lai izvairītos no aplipināšanas ar gripas vīrusiem, bieži mazgājiet rokas . Bez vajadzības neuzturieties telpās, kur daudz cilvēku. Ja runājat ar cilvēku, kam ir gripas simptomi (klepus, temperatūra, drebuļi, galvassāpes), tad neejiet viņam tuvāk par vienu metru.
 
Rūpējies par tuvinieku un apkārtējo cilvēku veselību — ja esi saslimis, paliec mājās. Ārstu jāizsauc uz mājām.
 
Gripas pazīmes – strauji paaugstinās ķermeņa temperatūra līdz 38C – 40C. Stipras galvassāpes, drebuļi, muskuļu un locītavu sāpes. Kasīšanas sajūta rīklē, sauss klepus. Sāpes aiz krūšu kaula. Liels nespēks.
Ja esi jau saslimis, tevnepieciešams miers un atpūta. Jāguļ gultā, lai mazinātu sirds un plaušu slimību saasinājuma risku. Ļoti bīstamas sekas, ko var izraisīt gripa, ir sirds muskuļa iekaisums (miokardīts) un saasināta pneimonija. Gultā vajadzētu palikt no trīs līdz piecām dienām.
 
Dzer daudz šķidruma. Ļoti labas ir zāļu tējas, kas satur vitamīnus un mazina iekaisumu, piemēram, kumelīšu un liepziedu tēja, upeņu, aveņu, meža zemeņu tēja.
 
Ļoti veselīgas ir arī inhalācijas (tvaiku ieelpošana) ar pāris pilieniem eikaliptu vai piparmētru ēteriskās eļļas, var izmantot arī kumelīšu uzlējumu.
 
C vitamīns padara vieglāku slimības gaitu un paātrina atveseļošanos. Atceries, ka dabīgie C vitamīna avoti ir citrusaugļi, dzērvenes, kāposti un paprika.
 
Spēcini imūno sistēmu ar ķiplokiem, kas satur dabīgās antibiotikas un pretvīrusu vielas.
  
Slimības laikā ierobežo fizisko slodzi. No lielas slodzes vajadzētu izvairīties arī vēl nedēļu vai pat divas pēc atveseļošanās. Fiziskās nodarbības atsāc pakāpeniski.
 
Lai saņemtu daļēji valsts apmaksātu vakcīnu pret gripu, jāiet pie sava ģimenes ārsta. Pretgripas vakcīnas 50% apmērā valsts apmaksā:
   • bērniem no sešu mēnešu vecuma līdz divu gadu vecumam;
   • pieaugušajiem virs 65 gadiem; 
   • pacientiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu, sirds, vielmaiņas un nieru slimībām;
   • pacientiem ar imūndeficīta sindromu;
   • pacientiem, kuri saņem imūnsupresīvo terapiju; 
   • pacientiem līdz 18 gadu vecumam, kuri ilgstoši saņem terapiju ar aspirīnu.
 
Gripas epidēmija izziņota sešās pilsētās – Jelgavā, Jēkabpilī, Daugavpilī, Gulbenē, Valmierā un Rīgā. Šajās pilsētās valsts apmaksā ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem, bet pacientam jāmaksā tikai līdzmaksājums – divi lati.
 
Teksts: Zigmārs Ungurs

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas