Search form

26.07.2012

Drukāt

ICSD prezidents: „Daudz īpašāk būtu redzēt nedzirdīgos sportistus Londonā”

Photo

 

Īsi pirms Londonas Olimpisko spēļu atklāšanas piedāvājam iepazīties ar tagadējā Starptautiskās Nedzirdīgo sporta komitejas (ICSD) – vecākās starptautiskās invalīdu sporta organizācijas pasaulē – prezidenta, bijušā Apvienotās Karalistes Nedzirdīgo sporta organizācijas prezidenta Kreiga Kraulija (Craig Crowley) personīgo viedokli par Nedzirdīgo olimpiskajām spēlēm Olimpisko un Paraolimpisko spēļu ēnā.

 


 

 

 

 

Dažādas izjūtas

„Laika atskaite līdz šīs vasaras Olimpisko un Paraolimpisko spēļu manī raisa rūgtensaldas izjūtas.
 
Daudz laika pagājis, kopš es 2005. gadā ziņās dzirdēju, ka 2012. gada Olimpisko un Paraolimpisko spēļu rīkošana uzticēta Londonai. Es redzēju Kelliju Holmsu (bijusī britu vidēja garuma distanču skrējēja – red. piez.) ziņās, priecājoties uz skatuves Trafalgaras laukumā Londonā, pirms septiņiem gadiem, un pēkšņi sapņoju, ka Nedzirdīgo olimpiskās spēles (Deaflympics) varētu iegūt vismaz kādu atpazīstamību līdz laikam, kad Londona rīkos nākamās Olimpiskās un Paraolimpiskās spēles pēc 2008. gada Pekinas spēlēm.
 
Tas bija saviļņojošs laiks Apvienotās Karalistes Nedzirdīgo sporta organizācijai (UK Deaf Sport), it īpaši tāpēc, ka tas bija apmēram pusgadu pēc iegūtām 10 medaļām Nedzirdīgo olimpiskajās spēlēs Melburnā, no kurām mūsu nedzirdīgo komanda atgriezās ar triumfu: ar Pasaules un Nedzirdīgo olimpisko spēļu čempioniem futbolā gan vīriešu, gan sieviešu komandām, vesera mešanā, peldēšanā un 800 m skrējienā sievietēm…
 
Cik nepareizi gan es domāju…
 
2008. gadā Apvienotās Karalistes Sporta organizācija (UK Sport) paziņoja, ka tikai Olimpiskās un Paralimpiskās spēles figurē tās nākamo septiņu gadu finanšu stratēģijā, kuru virzīja [organizācijas vadītāja] Sjū Kempbela. Viņa un UK Sport valde nolēma, ka Nedzirdīgo olimpiskās spēles neietilpst viņu plānos un pēkšņi pārtrauca finansēt UK Deaf Sport.
 
Diemžēl mums vajadzēja iesūdzēt UK Sport Apvienotās Karalistes Sporta šķīrējtiesā (UK Sport Resolution), tomēr mēs zaudējām un finansiālu apstākļu dēļ nevarējām atļauties pārsūdzēt spriedumu.
 
Tomēr, pateicoties dāsnajiem ziedotājiem, mēs spējām sadabūt pietiekami daudz naudas, lai aizsūtītu 100 sportistus uz prestižajām Nedzirdīgo olimpiskajām spēlēm Taipejā (Taivānā) un atkal mēs atgriezāmies ar 10 godalgām.”


ICSD prezidenta amats vēl nedod atzīšanu

„Pēc šīm spēlēm es nolēmu kandidēt Starptautiskās Nedzirdīgo sporta komitejas (ICSD) prezidenta vēlēšanās un uzvarēju tajās.

Es informēju Britu Olimpisko asociāciju un UK Sport Starptautiskās attīstības departamentu par savu amatu un to, ka man kā Apvienotās Karalistes pilsonim ir svarīgi, lai nedzirdīgo sportam tiktu vismaz kāds atbalsts. UK Sport piedāvā pilnu atbalsta programmu britu sporta līderiem [..]. Tomēr kā brits, kas pārstāv 70 miljonu nedzirdīgu cilvēku sportiskās intereses un regulāri tiekas ar Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) prezidentu, SOK biedriem un starptautisko sporta federāciju prezidentiem, es neesmu saņēmis pat siltus vārdus.

Kultūras, mediju un sporta departaments (DCMS) tajā pašā laikā nebija tik neinformēts un zināja, ka esmu ievēlēts par starptautiskas sporta federācijas prezidentu, vecākās invalīdu sporta federācijas pasaulē, kas pastāv kopš 1924. gada, jau pirms Starptautiskās Paraolimpiskās komitejas (IPC), kuras pirmsākumi meklējumi tikai 1948. gadā.”


Mērķis: nedzirdīgo sportistu atpazīstamība

„Par spīti visam, es tāpat aplaudēju Apvienotās Karalistes panākumiem Londonas spēļu organizēšanā, balstoties uz Sebastiana Ko, Pola Deitona un Krisa Holmsa, Londonas Olimpisko un Paraolimpisko spēļu organizēšanas komitejas (LOCOG) vadītājiem, kuri ir paveikuši vienkārši lielisku darbu, savedot kopā abas spēles, neskatoties uz grūtajiem apstākļiem.
 
Es patiešām lūdzu LOCOG skatīties, ko varētu darīt, lai iepazīstinātu citus ar nedzirdīgo sportu, bet nesaņēmu nekādu atbildi. [..]

Es mantoju ICSD kā konservatīvu un protekcionistisku organizāciju bez īsta mērķa un stratēģijas. Es nolēmu virzīt mūsu pirmo Stratēģisko plānu 2010. gada aprīlī, lai padarītu ICSD vairāk virzītu uz nedzirdīgo sportistu atpazīstamību. Šo plānu SOK novērtēja pozitīvi, un es palīdzēju uzlabot mūsu attiecības ar SOK, kuras kļuva ciešākas.”


Cīnāmies bez atbalsta

„Diemžēl mūs sašūpoja Ziemas Nedzirdīgo olimpisko spēļu 2011. gadā Slovākijā un 2015. gadā Vankūverā (Kanādā) un 2013. gada Vasaras olimpisko spēļu Atēnās (Grieķijā) atcelšana – visiem izvēlētajiem rīkotājiem nebija pienācīga valdības atbalsta vai līgumu.

Smaga strādāšana „tumsā”, zem Paralimpisko spēļu ēnas, bijusi grūta pēdējos gados. Ir svarīgi atzīmēt, ka IPC ir naudas līdzekļi, lai ieviestu jaunus sporta veidus, piesaistītu jaunas valstis, tomēr nav metodes, kā ieviest jaunu invaliditāti (iesaistīt nedzirdīgos – red. piez.).
 
Bulgārija ir izglābusi mūs un galvojusi par savu nodomu rīkot Vasaras Olimpiskās spēles 2013. gada jūlijā-augustā. Turcija rīkos nākamās spēles 2017. gadā. Un, kā es rakstu, apmēram 700 sportistu no gandrīz 40 valstīm piedalās divos pasaules čempionātos nedzirdīgajiem – futbolā un vieglatlētikā.”

Tomēr, kā es jau teicu iepriekš, fakts, ka Apvienotā Karaliste rīko Olimpiskās un Paraolimpiskās spēles, raisa manī dažādas sajūtas, kā sajūsmu, skumjas, raizes un vilšanos. Lielākā daļa Nedzirdīgo olimpisko spēļu, kurās esmu bijis iesaistīts, bijis klāt un piedalījies kā sportists kopš manām pirmajām spēlēm 1985. gadā, vienmēr bijusi īpaša. Tomēr daudz īpašāka būtu iespēja redzēt nedzirdīgos sportistus piedalāmies Olimpiskajās un Paraolimpiskajās spēlēs šeit, Londonā.
 
Ar ICSD izpilddirektoru Marku Kūperu (Mark Cooper), bijušo SOK Olimpisko spēļu Komunikācijas nodaļas vadītāju, mēs esam pavadījuši daudz laika, gabalu pa gabaliņam liekot kopā un sākot atjaunot attiecības un uzticēšanos SOK biedriem. Starptautiskās sporta veidu federācijas tāpat veido tuvākas attiecības ar mums un veicina labāku nacionālo nedzirdīgo sporta federāciju un to locekļu informētību. Mēs esam atzinuši un tagad izmantojam partneru, draugu, skatītāju, sportistu un atbalstītāju svarīgumu mediju, TV un sponsorēšanas pasaulē.”


Nedzirdīgie sportisti jautā: „Kur ir mūsu atzīšana?”

„Mēs arī atzinām to, ka sportistu atpazīstamība ir vēl svarīgāka un mums vajag arī radīt tai impulsu. Londonas spēles radīs skatītāju pieplūdumu un piesaistīs TV, medijus un miljardus lielu publiku no visas pasaules, lai tie klātienē redzētu abas Spēles, kuras ir patiešām brīnišķīgas Olimpisko un Paraolimpisko spēļu dalībnieku dēļ. Mēs radījām līdzīgu efektu Taipejā, 2009. gada Nedzirdīgo olimpiskajās spēlēs, kuras tika rādītas lielākajā daļā Āzijas. Mēs varētu izrādīt tās vēl plašāk, ja vien pareizās (vai, pat labāk, tās pašas) mediju/TV/interneta kompānijas pieteiktos pārraidīt mūsu spēles.
 
Es domāju, ka Londonas spēļu rīkotāji un viņu partneri ir paveikuši žilbinošu darbu, ceļot sabiedrības informētību, it īpaši Paraolimpisko spēļu kontekstā, kuras būs fantastisks notikums, tomēr daudzi nedzirdīgie sportisti joprojām jautā: „Kur ir mūsu atzīšana?””


Pagrieziena punkts – Riodežaneiro Olimpiskās spēles?

Es patiesi ceru, ka nedzirdīgo sports būs Riodežaneiro 2016. gada Olimpisko un Paraolimpisko spēļu pārsteigums. Es uzskatu, ka vienīgais veids, kā nedzirdīgiem sportistiem iegūt atpazīstamību, ir darboties kopā ar Olimpiskajām un Paraolimpiskajām spēlēm. Tādējādi varam iegūt nedzirdīgo sportistu izvirzīšanos, atzīšanu un pieņemšanu, kas dotu ICSD krietni plašāku atpazīstamību kā jebkad iepriekš. Tas arī vairos plānoto 2017. gada Ankaras Nedzirdīgo olimpisko spēļu maksimālo parādīšanu pasaulei.
 
Lielākā daļa starptautisko sporta federāciju, kā FIFA (futbols), FINA (peldēšana), FIBA (basketbols), jau ir iesākušas labu sadarbību ar nedzirdīgo sporta organizācijām, tāpēc ICSD jāstrādā, lai to padarītu par realitāti nedzirdīgajiem sportistiem. Tas ir divpusējs process, jo starptautiskās federācijas varēs rīkot tehniskās ekspertīzes un dot atbalstu mūsu nedzirdīgo pasaules čempionātos. Tam vajadzētu atsaukties uz valstu (nacionālajām) sporta federācijām, lai tās sadarbotos ar UK Deaf Sport tāpat kā ar Britu Paraolimpisko asociāciju.
 
Riodežaneiro Olimpiskās spēles varētu kļūt īpaši svarīgs pagrieziena punkts Nedzirdīgo olimpisko spēļu kustībā, tāpat kā pašas pirmās Pasaules Klusuma spēles 1924. gadā, tikai šoreiz nedzirdīgie sportisti baudītu vienlīdzīgas iespējas, vairs to neuzskatot par otršķirīgo pieredzi.”


Nedzirdīgo sportistu sasniegumi jāparāda visiem

„Ir nepieciešams visaptverošs nedzirdīgo sportistu atspoguļojums masu medijos, lai palielinātu atpazīstamību. Jo plašāks būs atspoguļojums, jo lielāka būs nedzirdīgo sporta atzīšana visā pasaulē.
 
Līdzīgi kā Olimpiskajām un Paraoimpiskajām spēlēm, Nedzirdīgo olimpiskajām spēlēm arī ir vīzija iedvesmot tās dalībniekus un sajūsmināt visu pasauli. Mēs cenšamies to sasniegt, uzsverot pozitīvos nedzirdīgo sporta uztveršanas piemērus, globālā līmenī parādīdami to, ko sasnieguši paši nedzirdīgi sportisti.
 
Tāpēc es vēlos slavēt iepriekšējos un tagadējos mūsu izcilo sportistu panākumus:
Peldētājs Terenss Pārkins (Terrence Parkin) no Dienvidāfrikas Republikas tagad ir ICSD Atlētu komisijas priekšsēdētāja vietnieks un ir bijis mums izcils vēstnieks, piedaloties Olimpiskajās, Sadraudzības un Nedzirdīgo olimpiskajās spēlēs.
 




Rīds Gēršvinds (Reed Gershwind), arī peldētājs, no ASV ir jaunais ICSD Tehnisko sportu komisijas priekšsēdētājs. Viņš ir daudz apbalvots un cienīts Nedzirdīgo olimpisko spēļu dalībnieks ar vairāk nekā 13 zelta medaļām iepriekšējās piecās Spēlēs.”






Ceru uz Nedzirdīgo spēļu vienlīdzību

„Par spīti šai atkāpei, ka nedzirdīgo sportā arī ir ievērojami sportisti – agrāk un tagad –, es neatmetīšu mūsu sapni redzēt Nedzirdīgo olimpiskās spēles, sasniedzot tās ambīcijas, tāpēc es ceru, ka Londonas Olimpisko un Paraolimpisko spēļu mantojums palīdzēs bruģēt ceļu un būs katalizators turpmākām nedzirdīgo sporta pārmaiņām.

Visbeidzot, kā lepns brits, es gaidīšu, Londonā ierodamies sportistus no visas pasaules, un noteikti jutīšu viņiem līdzi, kad viņi piedalīsies gan Olimpiskajās, gan Paraolimpiskajās spēlēs, vienlaikus pats cīnoties par mūsu nedzirdīgo sportistu atpazīstamību!”


Sagatavoja: laikraksts „KOPSOLĪ”
Foto: www.lat.gorod.lv, www.attherimmm.blogspot.com, www.lns.lv un www.usdeafsports.org

 

 

 

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas