Search form

23.01.2013

Drukāt

Aicina sievietes veikt dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes

Photo

21. janvārī Veselības ministrijā risinājās preses konference par pasākumiem dzemdes kakla vēža izplatības ierobežošanai. Pakāpeniski sabiedrībā mainās izpratne par profilaktisko pārbaužu nozīmību, tomēr vienlaikus sievietes joprojām jāpamudina veikt valsts apmaksātās pārbaudes.


„Svarīgi, lai sievietes izmantotu valsts apmaksāto iespēju pārbaudīt savu veselību un aizietu uz profilaktisko pārbaudi, jo, savlaicīgi  šo vēzi atklājot, ir iespējams izārstēties, lai tuvinieki nezaudētu māti, sievu vai meitu,” uzsvēra veselības ministre Ingrīda Circene.
 
Latvijā katru gadu līdzīgi kā citur Eiropas valstīs janvāra nogalē notiek dzemdes kakla vēža profilakses nedēļa, lai sabiedrība pievērstu lielāku uzmanību pasākumiem vēža ierobežošanai.
 
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) rekomendētie pasākumi ir dzemdes kakla vēža bezmaksas skrīnings (pārbaude)  reizi trijos gados sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem un 12 gadus vecu meiteņu vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi. Tāpēc ir būtiski sabiedrībai  skaidrot situāciju un mudināt sievietes izmantot valsts piedāvātās iespējas.
 
Diemžēl daļā sabiedrības diagnoze – vēzis joprojām ir tabu (aizliegta, noklusēta tēma), par kuru pats cilvēks nevēlas runāt, pat neko zināt, tādēļ profilaktiskās pārbaudes nemaz neveic. Lai rezultāti uzlabotos, jāmainās arī ikviena cilvēka attieksmei pret savu veselību. Katram personīgi jājūtas atbildīgam par to un jāatceras, ka pie ārsta ir jādodas pārbaudīties arī profilaktiski, nevis tikai tad, kad jau ir sūdzības.
 
Lai ierobežotu dzemdes kakla vēža izplatību un uzsāktu savlaicīgu tā ārstēšanu.
 
Sievietēm obligāti  reizi trijos gados jāveic dzemdes kakla vēža tests. Savukārt 12 gadus vecām meitenēm tiek nodrošināta valsts apmaksāta vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi.
 
Katru gadu no dzemdes kakla audzēja Latvijā mirst ap 150 sievietēm. Viens no iemesliem ir tas, ka aptuveni puse saslimšanas gadījumu atklāti tikai 3. vai 4. stadijā, kad ārstēšanas iespējas ir mazas. Rūpējieties pašas par savu veselību, un valsts jums palīdzēs!
 
 
Saīsināts teksts: no Oskara Šneidera informācijas, VM Komunikācijas nodaļas 

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas