Search form

24.01.2013

Drukāt

Agrīna zīmju valodas apmācība nodrošina sekmīgu komunikāciju mūža garumā (video)

Photo

Zviedrijā uzņemta filma par to, kādu labumu nedzirdīgiem bērniem dod zīmju valodas agrīna apmācība. Pirmo reizi tā tika demonstrēta pagājuša gada septembrī konferences par bērnu zīmju valodu laikā.


Nesen uzņemto īsfilmu „Jag ser vad mitt barn säger” tagad var redzēt interneta mājas lapā www.barnhorsel.se, kā arī pasūtīt DVD-formātā. Filma uzņemta zviedru un zviedru zīmju valodā, ar subtitriem zviedru vai angļu valodā.
  
Pētījumi liecina, ka 95% nedzirdīgo bērnu ir dzirdīgi vecāki. Ja šādā ģimenē piedzimst nedzirdīgs bērns vai bērns ar dzirdes traucējumiem, tā viņiem ir pilnīgi jauna un nepazīstama situācija. Vecākiem bieži vien nav nemaz tik viegli iegūt svarīgu un nepieciešamu informāciju par to, kā rīkoties šādos gadījumos. Šīs filmas galvenā mērķauditorija ir nedzirdīgo un vājdzirdīgo bērnu vecāki. Filma var būt interesanta arī dzirdīgu bērnu vecākiem, kuri vēlas, lai viņu bērni apgūst zīmju valodu, jo tas var palīdzēt attīstīt bērna runas spējas.
 
„Nepieciešamība pēc šādas filmas bija nobriedusi jau sen, tāpēc tagad mums ir ļoti laba sajūta, ka beidzot to ir izdevies paveikt un mēs to varam piedāvāt skatītājiem. Filma stāsta vecākiem, ka zīmju valodas apgūšana ir ļoti nepieciešama bērnu valodas attīstībai, viņu dzīves situācijai,” saka Sandra Malmlande, Stokholmas Nedzirdīgo jauniešu padomes valdes priekšsēdētāja.
 
Jaunās filmas garums ir 13 minūtes un tajā attēlotas ainas, kurās mazi bērni runā zīmju valodā; jaunieši stāsta par to, kādu labumu dod iespēja sarunāties zīmju valodā kopš agras bērnības. Tāpat filmā ir intervijas ar speciālistiem. Par savu pieredzi stāsta universitātes studente Sofija Ridēna, Hultu ģimene, kā arī Molins Johansons, Zviedru nedzirdīgo jauniešu asociācijas priekšsēdētājs un viņa ģimenes locekļi.
 
„Filmā tiek sniegts ļoti daudz informācijas par bilingvālismu, tas ir par runāšanu zviedru un zviedru zīmju valodā, un par tā nozīmīgumu nedzirdīgo un vājdzirdīgo bērnu un jauniešu attīstībā,” stāsta Paulīna Vlastovska, Stokholmas Nedzirdīgo asociācijas priekšsēdētāja. „Mēs vēlamies iedvesmot vecākus, lai viņi veltītu savu enerģiju bērnu apmācībai zīmju valodā, kas viņiem palīdzētu nodrošināt pilnvērtīgu komunikāciju turpmākajā dzīvē. Tas arī bija filmas uzņemšanas galvenais mērķis – lai vecāki varētu vieglāk atrast atbildes uz saviem jautājumiem.”
 
Stokholmas Nedzirdīgo asociācija un Stokholmas nedzirdīgo jauniešu padome šo filmu varēja uzņemt pateicoties vairāku sponsoru atbalstam.
 
 
 
Sagatavoja: Pēteris Vilisters

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas