Search form

18.06.2012

Drukāt

Nedzirdīgie protestētāji pieprasa slimnīcai nodrošināt dzīvu surdotulka pakalpojumu klātienē

Photo

Turot rokās plakātus ar uzrakstiem „Sauciens pēc nedzirdīgo tiesībām”, „Slimnīca ir netaisnīga pret nedzirdīgajiem” un „Es vēlos sazināties ar dzīvu tulku”,  aptuveni 40 cilvēku protestēja pret to, ka Ilinoisas štata Svētā Franciska Medicīnas centrs saziņai ar nedzirdīgajiem izmanto tikai videotulkus.


Situācija brieda aptuveni gadu, kopš slimnīca internetā izveidots Attālināto video tulku (AVT) dienests, kas saziņai ar nedzirdīgajiem izmanto videokomunikācijas programmu, kas līdzīga Skype. Slimnīcas vadība uzskata, ka AVT palīdz uzlabot sazināšanos ar nedzirdīgajiem un vājdzirdīgajiem pacientiem un viņu tuviniekiem. Slimnīca ir pārliecināta, ka ievērojusi likuma prasības.  Tomēr Amerikas Nacionālā nedzirdīgo asociācija (NAD) tam nepiekrīt. „Likuma formāla ievērošana nav nekas galīgs un pilnīgs. ASV Federālais likums liek slimnīcām nodrošināt efektīvu komunikācija,” saka Hovards Rozenblūms, advokāts, kas specializējies cilvēku ar īpašām vajadzībām lietās. „Ja pacients nesaprot, ko saka tulks datora ekrānā, tad likums ir pārkāpts.”

Tāpēc NAD iesaka slimnīcām izmantot AVT tikai kā pagaidu risinājumu, tajās situācijās, kad surdotulks nekavējoties nav pieejams. Protestētāji pie slimnīcas ar surdotulka starpniecību īsumā pastāsta par daudzajām problēmām, kas saistītas ar medicīnisko iekārtu izmatošanu, jo neviens nav izskaidrojis, kā tās darbojas, nesaprašanos ar attālinātajiem videotulkiem, kuri atrodas pavisam citā štatā, un par cilvēciskā kontakta trūkumu laikā, kad viņi ārstējās slimnīcā.
 
Terija Hammena, nedzirdīga trīs mazu bērnu māte, saka, ka pēdējā gada laikā viņa apmēram 10 reizes izmantojusi AVT pakalpojumus un vienu reizi nav bijusi apmierināta ar tulkojuma kvalitāti. Reiz viņai nācās sazināties ar ārstu, rakstot zīmītes. Viņa atzīst, ka Sv. Franciska Medicīnas centrs  ir brīnišķīga ārstniecības iestāde ar izciliem ārstiem un  ļoti labu Bērnu slimnīcu, bet tas, ka viņi izmanto tikai AVT pakalpojumus, būtiski pasliktina apkalpošanas kvalitāti.
 
„Kā tas var būt, ka slimnīca var atļauties šo jauno moderno ēku un visas šīs dārgās medicīniskās ierīces, bet nevar apmaksāt tiešo surdotulka pakalpojumu. Es to nevaru izprast,” saka Hammenas kundze.
 
Cita nedzirdīgā māte Melisa Kērnija pēc bērna piedzimšanas saskārusies ar daudzām komunikācijas problēmām, kad viņas mazulis atradās zīdaiņu intensīvās aprūpes nodaļā. „Visvairāk mūs sarūgtināja tas, ka mums netiek piedāvātas izvēles iespējas,” viņa uzsver sarunas nobeigumā.
 
Sv.Franciska slimnīca tiešo surdotulka pakalpojumu piedāvā tikai atsevišķos gadījumos, bet divās citās pilsētas slimnīcās tas pieejams klātienē.


Sagatavoja: Pēteris Vilisters

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas