Search form

15.10.2013

Drukāt

Sibīrijas zinātnieki atklājuši nedzirdības gēnu

Photo

Krievijas Zinātņu akadēmijas Citoloģijas un ģenētikas institūta Sibīrijas nodaļas zinātniekiem izdevies atklāt ģenētisku mutāciju, kuras dēļ Tuvas Republikā (Krievijas autonomā teritorija) salīdzinoši biežāk dzimst nedzirdīgi bērni.


Gēns GJB2, kas „atbild” par nedzirdības iestāšanos,  „Tuva variantā” ir neprogresējošs – tas nozīmē, ka dzirdīgs gēna nēsātājs nevar pat nojaust par tā esamību savā ķermenī, ja gēns  neizraisa dzirdes pasliktināšanos dzīves laikā. Cilvēks ir pilnīgi vesels un nezina, ka viņa genoms (gēnu kopums) satur tādu informāciju, kas var būtiski ietekmēt viņa pēcnācēju dzīvi. Ja divi šī genoma nēsātāji izveido laulāto pāri, tad ir iespēja, ka viņu bērns būs nedzirdīgs.
 
Pašlaik aprakstītas jau vairāk nekā divsimt gēna GJB2 kombinācijas (mutācijas), kuras dažādu rasu pārstāvjiem ir dažādas. Viena no tā mutācijām, kas radusies sensenos laikos, ir ļoti izplatīta tieši Tuvas Republikā. Augsto risku, ka bērni var piedzimt nedzirdīgi, vēl vairāk palielina tas, ka tuvieši  ilgu laiku dzīvojuši  izolēti un viņu starpā joprojām notiek  laulības.
 
Krievu zinātnieki ekspedīcijas laikā Altaja novadā, ņemot vairāku asins paraugu testus, vietējās ģimenēs  atklājuši arī citu –  pilnīgi jaunu gēnu, kas izraisa dzirdes zudumu. Parto jau sniegts ziņojums nesen Parīzē notikušajā Eiropas Cilvēka genoma pētniecības konferencē.
 
Ģenētiskās nedzirdības formas pašlaik nav ārstējamas, bet precīza informācija par to, kas izraisa dzirdes traucējumus, var palīdzēt izstrādāt labākas diagnostikas metodes. Ar to palīdzību varēs vieglāk noteikt jaundzimušo bērnu nedzirdības veidu un nepieciešamības gadījumā nekavējoties veikt kohleāro implantāciju.
 
 Ja šo procedūru veic agrīnā bērnībā, tad bērnam izveidojas normāls dzirdes mehānisms, viņš var uztvert skaņas un runāt kā vesels cilvēks.
 
 
Sagatavoja: LNS Informācijas centrs

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas