Search form

23.07.2012

Drukāt

Nedzirdīgā tvītotāja nododas lasīšanai no lūpām futbola čempionāta laikā

Photo

Jūlija Probsta atklāj Eiropas čempionāta futbolā baumas savā Twitter profilā @EinAugenschmaus, pateicoties savai prasmei lasīt no lūpām.


Ko futbola treneri kliedz saviem spēlētājiem no sānu līnijas? Nedzirdīgā vācu Twitter lietotāja Džūlija Probsta var to pateikt. Viņa nolasa no lūpām gan spēlētāju, gan treneru teikto un nodod to savai augošai Twitter sekotāju armijai. 

Stāvot laukuma malā, Vācijas nacionālās izlases galvenais treneris Joahims Lēvs kliedz uz saviem spēlētājiem. Viņa kliedzieni var būt skaļi, taču televīzijas skatītājiem tiek apslāpēti komentētāju teiktā, skaļo līdzjutēju un tiesneša svilpes dēļ. Skatītāji tos nedzird, viņiem tie paliek mīkla. Ja vien tu neseko Jūlijas Twitter kontam. „Ak, Tomas! Tu to atdevi atpakaļ!” viņa tvīto, dažas sekundes pēc Lēva kliedziena Tomasa Millera izpildītas neveiksmīgas piespēles dēļ apgaismojot lasītājus.
 
Probstai nav problēmu saprast Lēvu un jebkuru citu uz laukuma un tā malā, kuru kliedzot noķērusi televīzijas kamera. 30 gadus vecā sieviete ir nedzirdīga kopš dzimšanas un prot lasīt no lūpām. Tvītojot zem vārda @EinAugenschmaus ("baudījums acīm") un lietojot haštagu #Ableseservice („nolasīšanas pakalpojums”), viņa atklāj visu, ko redz.
 
Dažās sekundēs Vācijas trenera nedzirdamie saucieni tiek iztulkoti kā „Kusties!”,Aiziet, Lūkas!” vai „Velns!”

Probsta stāsta portālam „Spiegel Online”, ka viņa izvēlas skatīties spēļu pārraides no mājām, kur viņa var tam koncentrēties un nekas viņu netraucē. „Es turu rokās savu „BlackBerry” tālruni gatavu  un, tiklīdz kaut ko redzu, es sāku rakstīt,” viņa stāsta.
 
Lai gan tas, kas tiek teikts laukumā un tā malās, drīzāk tiek uzskatīts par jauku retoriku, tas noteikti izbaudāms kā tenkas. Pat tad, ja dažreiz nav daudz sakāmā, sākot ar neapmierināto „Ak, mans Dievs!” no spēlētāja Mesuta Ezila līdz Bastiana Švainštaigera kliegto „Mario, sit iekšā!” savam biedram Mario Gomezam. Vai atzinīgais „Jā, ser!” no komandas menedžera Olivera Bīrhofa, kurš spēli skatās no tribīnēm.


Platforma pārmaiņām

Protams, daudz teiktā labāk būtu jāpaliek neuzrakstītam, bet Probsta reaģē uz dažām rupjākām piezīmēm ar humoru. „Vai viņš domāja „bumba”?” viņa tvītoja pēc kāda īpaši nepieklājīga komentāra.
 
Lai gan viņa redz ļoti daudz no tā, kas tiek pateikts, Probsta saka: „Es tvītoju tikai tad, ja esmu pārliecināta, ka nekļūdos. Kad es visu saprotu uzreiz, esmu droša par to.” Viņas fani pieprasa no viņas katru tvītu, pat ja tas ir dažus vārdus garš.
 
Probsta jau krietnu laiku iepriekš kļuva par Interneta sensāciju. Viņas blogs (http://meinaugenschmaus.blogspot.com/) ir viens viszināmākajiem Vācijā, un amerikāņu ziņu portāls ABC News viņu nosaucis par vienu no 10 visietekmīgākajiem cilvēkiem Twitter. Viņa ir vienīgā vāciete šajā sarakstā. 
 
Probsta izmanto savu popularitāti kā platformu kampaņai par nedzirdīgajiem un citiem cilvēkiem ar īpašam vajadzībām. Viņas pūliņi jau tagad ir atmaksājušies. Video podkāstos, kurus veidojusi Vācijas kanclere Angele Merkele, tagad ir subtitri.Gada sākumā vācu TV kanāls „Phoenix” Merkeles Jaungada runu pirmoreiz pārraidīja ar zīmju valodas tulku. Arī daļa no vācu TV kanāla ARD digitālā satura ir pieejama ar subtitriem.

Bet Probsta vēlas vairāk – visus TV raidījumus ar subtitriem, ziņām un bērnu raidījumiem vajadzētu būt ar zīmju valodas tulku. Visiem vilcieniem vajadzētu būt aprīkotiem ar digitāliem ekrāniem, ne tikai mutiskiem paziņojumiem. Viņa saka: „Avārijas dienestiem visā Vācijā vajadzētu būt pieejamiem ar īsziņu, ne tikai tālruņa zvaniem.”
 
Probsta piedāvā savu „futbola pakalpojumu” kopš 2009 gada. Palīdzot tiem, kas nav nedzirdīgi, viņi sekmē cilvēku zināšanas par problēmām, ar kurām nedzirdīgie saskaras. Viņa kļuva īpaši pazīstama 2010. gada Pasaules kausa finālturnīrā Dienvidāfrikā. Viņa tvītoja par Bastiana Švainštaigera motivējošajām runām pirms spēlēm: „Tu nevari dabūt kaut ko no nekā”. Viņa uzturēja lasītāju interesi ar Lēva pastāvīgajām sūdzībām Vācijas izlases zaudētās otrās spēles pret Serbiju laikā – „Velns, es tam nevaru noticēt!” viņš kliedza, un „Tā ir dzeltenā kartiņa par visu!”

Probstai ir vairāk nekā 7700 sekotāju Twitter portālā (tagad jau 23 028 – red. piez.). Viens no viņas sekotājiem tvītoja: „No lūpām lasīšanas „pakalpojums” no @EinAugenschmaus liek man gandrīz gribēt skatīties futbolu.


Kļūstot gudrāki

Itālijā un Spānijā lasītāji no lūpām strādā televīzijām un avīzēm,” stāsta Probsta. „To var redzēt pēc veida, kā futbolisti un treneri tur rokas priekšā mutei, kad runā.” Arī Vācijas izlase kļūst gudrāka. Eiropas futbola čempionāta pirmajā spēlē pret Portugāli Mesuts Ezils darīja tieši tāpat.
 
Probstai bieži lūdz, lai atklāj to, ko saka citās valodās. Piemēram, kad Vācija spēlēja ar Dāniju, viņas sekotāji lūdza viņu pateikt, ko dāņi saka. Tomēr Probsta saka, ka viņa var lasīt no lūpām tikai vāciski un angliski, un tikai tad, ja ir labs kameras leņķis. „Es neesmu burve,” viņa saka un turpina, ka vieglāk lasīt no lūpām bijis 2010. gada Pasaules kausa finālturnīra laikā. „Tur bija daudz vairāk tuvplānu ar spēlētājiem un treneriem.”
 
Tomēr dažreiz futbola sarunas ir pat Probstai neatšifrējamas. „Piedodiet,” viņa atvainojās vienreiz, kad Lēvs runāja soļojot. „Kad Jogi (Lēva iesauka – red. piez.) kliedz tik nikni, viņa mute kļūst nenolasāma”. Viss, ko Probsta varēja atšifrēt bija „kāja”. Mēs varam tikai iedomāties pārējo.


Pēc interneta materiāliem sagatavoja: laikraksts „Kopsolī”
Foto: www.spiegel.de

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas