Search form

21.11.2012

Drukāt

ASV: Galaudeta universitāte atver īpaši nedzirdīgajiem studentiem pielāgotas kopmītnes

Vairāki desmiti cilvēku ieradās pirmoreiz apskatīt jaunāko Galaudeta universitātes Vašingtonā (ASV) papildinājumu – kopmītnes ēku „LLRH6” (Living and Learning Residence Hall 6), ko svinīgi atklāja šī gada augusta vidū.


Augstākās kvalitātes ēka, kas atrodas vienīgajā ASV universitātes kompleksā nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem cilvēkiem, no ārpuses varētu likties parasta būve, bet  patiesībā ir pavisam savādāka. Tā pilnībā būvēta un projektēta pēc tā sauktā „DeafSpace” (Nedzirdīgo telpa) principa, lai nodrošinātu labāku saziņu zīmju valodas lietotājiem, novēršot visus iespējamos šķēršļus starp viņiem.


 
Pirmā kursa students un amerikāņu futbola spēlētājs Tonijs Teitums sanākušajam pūlim pasākumā sacīja: „Esmu ļoti laimīgs kā pirmais cilvēks, kas pieteicies dzīvot šajā kopmītnē pirms nedēļas. Tagad jūtos, it kā mani intervētu žurnālisti amerikāņu futbola līgā NFL.”



Piecu stāvu ēkā ir visas ērtības 175 studentu dzīvošanai. Kopmītnes projektētas, sadarbojoties universitātes studentiem, darbiniekiem un mācībspēkiem. Katra detaļa rūpīgi izplānota, lai paaugstinātu ar pārējām maņām (izņemot dzirdi) uztveramās informācijas līmeni, īpašu uzmanību veltot brīvajai telpai, attālumiem, apgaismojumam, krāsu kontrastiem.


 
„Pat krēsli izvēlēti mērķtiecīgi,” stāsta Roberts Sairveidžs, kopmītnes dizainers. „Mēs negribējām nekādus roku balstus krēsliem, jo  rokas jāizmanto, lai sazinātos zīmju valodā, un, ja mēs pievērstos sarunai ar kādu zīmju valodā, balsti būtu priekšā. Ar šādiem krēsliem ir ērtāk pagriezties jebkurā vēlamā virzienā.”

Tieši šādi sīkumi ļauj justies kopmītnēs patīkami. „Es jau mīlu šo ēku,” saka Tonijs. „Te var redzēt visu, kas padara ērtāku saziņu – tas man patīk. Otrajā stāvā vēroju visu universitātes teritoriju pa logu, redzu cilvēkus staigājam apkārt.”



Katrs kopmītņu stāvs ir aprīkots ar pilnībā darbojošos virtuvi, dzīvojamo zonu, trenažieru zāli un veļas mazgātuvi. Pirmais stāvs atvērts visai universitātei, ietverot kopīgu platību, kur studentiem tikties un socializēties, un īpašu telpu, kur studenti var kopīgi sadarboties dažādos projektos. Apsildīšanai un atdzesēšanai tiek izmantota ģeotermālā (zemes siltuma) enerģija. 
 

 
Ar šīm uz ilgtspējīgu attīstību vērstajām inovācijām universitāte cer samazināt elektroenerģijas patēriņu par 24% un ietaupīt 24,2 miljonus dolāru (13,3 mlj. Ls) apsaimniekošanas izmaksu gadā.
 
Jāturpina ieviest jauninājumi arī pašā nedzirdīgo izglītības sistēmā.
 
Bet kā studenti tiek pie dzīvošanas šajos „šikajos” dzīvokļos? Universitāte pieturas pie tradicionālas vērtēšanas sistēmas, kas balstīta uz studenta vidējo atzīmi. Studentiem ar vislabākajām atzīmēm būs priekšroka.
 
Vispirms jaunajā ēkā izmitinās otrā un pēdējā kursa studentus. Nākotnē arī blakusēka tiks atjaunota vai nojaukta, lai kļūtu par vēl vienu nedzirdīgajiem studentiem piemērotu platību. Tā būs pirmā kursa studentiem.
 
Pagaidām kopmītne vēl ir klusa, izņemot brīžus, kad apskatīt to ierodas dažas ekskursantu grupas. Tā ir gatava uzņemt pārējos studentus, kuri izbaudīs šīs skaistās telpas, tāpat kā to dara to pirmais iemītnieks Tonijs Teitums.
 
Sagatavoja: laikraksts „Kopsolī”

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas