Search form

20.02.2013

Drukāt

ASV: Nedzirdīgi un vājdzirdīgi bērni no ielas piedalās filmā par basketbolu

Photo

Amerikāņu režisore Darla Raja (Darla Rae) šogad piedalījās Teksasas Kristīgo filmu festivālā ar pirmreizēju neatkarīgo filmu „Mīlestības gars” („Spirit of Love”).


Tās seanss festivāla noslēgumā bija gandrīz izpārdots. Filmā redzams, kā Nacionālās basketbola asociācijas – NBA zvaigznes ierodas atbalstīt ikgadējo bērnu nometni, kuru apmeklējuši jau vairāki tūkstoši bērnu. Tas ir uzskatāms piemērs NBA balvai „Spirit of love”, ko pasniedz NBA spēlētājiem, kas ieguldījuši savu laiku un enerģiju sabiedrības labā.
 
Ielu bērni filmās parasti nepiedalās. It īpaši, ja lielākā daļa no tiem  ir nedzirdīgi un vājdzirdīgi. Bet šajā filmā darbojas tieši viņi: spēlē basketbolu, mācās tekstus, piedalās neatkarīgo filmu tapšanas mākslā un radīšanā. Tieši to visu filmā  ietvērusi režisore un producente Darla Raja.
 
 Filma vēsta par bērnu nometni Atlantā (ASV, Džordžijas štatā), kuru izveidojis bijušais NBA basketbolists Maiks Glens, Viņa organizētā „Visu zvaigžņu basketbola nometne bērniem ar dzirdes traucējumiem” ir pirmā basketbola nometne nedzirdīgiem sportistiem valstī un norisinās katru vasaru. Šajā bezmaksas nometnē piedalās 120 nedzirdīgi sportisti no visas valsts. Šogad tā notiks jau 34. reizi.
 
„Viņi nav aktieri, bet gan parasti bērni. Un tas ir galvenais šajā stāstā un iedvesmojošās filmas radīšanā,” saka režisore. Viņai iepriekš nācies filmēt mākslas un dokumentālās filmas ļoti īsā laikā, tāpēc D. Raja uztraucās par īso laiku, kurā bērniem jāiemācās teksta rindas un tad jāļauj viņiem darboties pašiem. Papildus apgrūtinājumu radīja  zīmju valodas lietošana un attiecīgi tulku iesaistīšana, lai visi saprastu, kas jādara.
 
„Vienmēr ir šādas spiedīgas situācijas, bet neatkarīgajām filmām nav neierobežoti daudz laika un naudas, īpaši, ja filmai ir niecīgs budžets. Katrs brīdis ir no svara. Mani pozitīvi iespaidoja tas, ka šie jaunie cilvēki nāca ar  entuziasmu un savu dabisko talantu, lai būtu daļa no šī patiešām pirmreizējā projekta. Es nedomāju, ka kāds vēl ir veidojis filmu ar nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem tīņa vecuma aktieriem vai vienkārši tīņiem, kuri nekad nav tēlojuši vai piedalījušies filmas veidošanā. Kad es noskaidroju, cik maz filmas ir veidotas ar tīņiem kā citu paraugiem, kādi ir manas filmas varoņi, skaidri sapratu, ka tas ir mans uzdevums: izveidot šo pilnībā subtitrēto filmu, lai nedzirdīgie, vājdzirdīgie un viņu dzirdīgās ģimenes un draugi varētu to skatīties kopā. Es nekad iepriekš nebiju domājusi par to, cik svarīgi ir subtitrēt filmas. Tagad esmu to sapratusi un ceru, ka arī citi sapratīs.”
Filma tika uzņemta ar tik niecīgam budžetam lielu dalībnieku skaitu 14 filmēšanas dienās svelmainā vasaras tveicē. Filmēšanu turklāt apgrūtināja aktieru pārvietošanās laiki – dažiem vajadzēja braukt vairāk nekā stundu katrā virzienā, lai palīdzētu izstāstīt stāstu.
 
Kopā ar centīgajiem aktieriem un personālu, filmēšanā tika iesaistīti vairāk nekā 20 amerikāņu zīmju valodas tulku. Ikviens saprata, cik daudz cilvēku darbojušies šajās nometnēs vairāku gadu garumā. Filma palīdzēs turpmākajām nometnēm un piedāvās vairāk izklaides tai lielajai sabiedrības daļai, kurai  ļoti maz iespēju skatīties filmu uz lielā ekrāna vai pilnmetrāžas filmu, kuras varoņos iespējams redzēt pašiem sevi.
 
Darla Raja un viņas filmu kompānijas „Film It Productions” ir veidojusi arī citas pilnmetrāžas un dokumentālas filmas, kas saņēmušas starptautiskas balvas un skatītas Kongresā (ASV parlamentā), slavējot par to, ka ietver sižetus, kas iepriekš nav rādīti. Vairākas veselības aprūpes un sporta organizācijas ir ieteikušas viņas veidotās filmas.
 
Citas D.Rajas uzņemtās filmas ir „Mērķis” („Goal”, 2005), kas vēsta par diviem sportistiem, kas kļūst par invalīdiem, un „Dendija bērni” par bērniem, kuri cieš no Dendija-Volkera sindroma – smagas smadzeņu patoloģijas.

 
Sagatavoja: Laikraksts „Kopsolī”

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas