Search form

09.08.2016

Drukāt

Jauniešu nometnē Zviedrijā

Eiropas Nedzirdīgo jauniešu savienības (EUDY) jauniešu (18 – 30 gadu vecumā) nometne tiek organizēta reizi divos gados. Tā šogad notika 8. – 17. jūlijā Leksandā, Zviedrijā. Šoreiz nometnes tēma bija “Diversity in the Minority” (Dažādība mazākumā). Tur piedalījās 5 LNS Jauniešu centra pārstāvji: Varis Salmiņš, Laila Annija Intsone, Jānis Glušņonoks, Armands Hildebrants un Marģers Krūziņš.


Pirmajā dienā viņi ieradās Leksandā, vienīgajā koledžā/ pieaugušo izglītības centrā Zviedrijā, kas piedāvā izglītības programmu zīmju valodas vidē. Tovakar notika iepazīšanās spēle.

Turpmākajās trijās dienās notika lekcijas par dažādām tēmām kā, piemēram, HIV nedzirdīgo sabiedrībā (par nedzirdīgiem, kuriem ir HIV, un viņu dzīvi), kultūru atšķirības nedzirdīgo sabiedrībā (par imigrantiem, reliģiju), par seksuālām minoritātēm, nedzirdīgo/neredzīgo komunikāciju un iespējām iekļauties sabiedrībā u c.

Daudzas šādas tēmas gan jauniešiem, gan pārējai sabiedrībai atgādināja, ka ir svarīgi iemācīties mainīt savas domas un attieksmi atbilstoši mūsdienu situācijai, ņemot vērā sabiedrības viedokļus. Piemēram, pārrunas skāra jautājumus par homofobiju (bailes no homoseksuāļiem), par HIV slimību, rasismu, bēgļiem, nedzirdīgiem/neredzīgiem cilvēkiem u.c.

Izrādījās, ka par to visu daudziem nav nekāda priekšstata vai tas ir nepareizs. Varēja vērot, ka lekcijas radīja jauniešos pārdomas par viņu attieksmi pret citādi domājošiem, vēlmi apsvērt, vai ir vērts izturēties naidīgi, beigu beigās dalīties savā pieredzē un gūt arvien jaunas atziņas.

Vēl jāmin lekcija “Norm criticism & Gender Equality” (Kritikas robežas un dzimumu līdztiesība), kuru vadīja Patriks Nordells un Mia Modiga (no Zviedrijas). Viņi stāstīja par cilvēku kritiku un dzimumu līdztiestību, minot interesantus faktus par nedzirdīgo cilvēku diskrimināciju darba tirgū. Zviedrijā darba devēji vispār nedrīkst atlaist no darba nedzirdīgos tikai tāpēc, kuriem grūti sazināties ar dzirdīgiem. Pēc šīs lekcijas jaunieši svinēja SDUF (Zviedrijas Nedzirdīgo jaunatnes organizācija) 50 gadu pastāvēšanas jubileju.

Kādā citā vakarā norisinājās kultūras vakars, kurā 28 valstis prezentēja savus nacionālos ēdienus un dzērienus, kā arī dažas valstis parādīja savas nacionālās dejas. Pirmoreiz varēja pamēģinājām vodku no Slovākijas (72 grādi !), tiešām stipra. Noslēgumā risinājās jautras spēles un aktīva dejošana. Jāteic, tiešām interesants un neparasts vakars.

Notika arī brauciens uz ūdens atrakciju parku “Sommarland”. Tas ir lielākais Skandināvijas ūdens atrakciju parks ar motoru stadionu, karuseļiem un citām tehniskām aktivitātēm.

Bet tālāk uz austrumiem ir Kolmgardena parks, uz kuru var braukt caur Safari parku, aplūkojot aitas, kazas u.c. Jaunieši kā traki skrēja uz kartinga parku, gaidīja rindās, lai pabrauktos. Gadījās kuriozi, daži nepareizi brauca un pat nokļuva avārijā. Parkā bija jāpiedalās visās aktīvajās spēlēs. Trakulību netrūka. Ar laivu notraucām no augšas uz leju slidkalniņā – pat vairākas reizes. Aizraujošas izjūtas!

Pēdējās divās dienās notika EUDY Ģenerālā asambleja (GA), kurā Latviju pārstāvēja LNS Jauniešu centra padomes locekļi Varis Salmiņš un Jānis Glušnoņoks. Tajā piedalījās 31 dalībnieks no 21 Eiropas valsts vispār EUDY ir 28 pilntiesīgas dalīborganizācijas. Kā goda viesi bija klāt pārstāvji no Pasaules nedzirdīgo federācijas jauniešu sekcijas (WFDYS), Eiropas Zīmju valodas tulku foruma (EFSLI), Zviedrijas Nedzirdīgo jaunatnes organizācijas (SDR), Eiropas Nedzirdīgo studentu savienības (EDSU) un Starptautiskās Nedzirdīgo jauniešu līderu apmācības programmas „Frontrunners“.

Divu dienu garumā klātesošie sprieda par dažādiem jautājumiem, pārsvarā par par EUDY darbu un jauniešu politiku. Daži svarīgie fakti, piemēram, nolēma, no EUDY asociēto biedru vidus izslēgt Grieķijas nedzirdīgo jauniešu organizāciju, kura nav maksājusi biedra naudu no 2013. gada un ar EUDY vispār nekomunicē; uzņēma Portugāles Nedzirdīgo jauniešu asociāciju EUDY sastāvā. Savukārt Turcija iestājās EUDY atkārtoti. Bija izvirzīts jautājums par biedra naudas paaugstinājumu, bet lēmums netika pieņemts.

Lielbritānijas Nedzirdīgo jauniešu savienība (BDAYouth) rosināja EUDY izveidot jaunu vadlīniju par aizstāvības garantēšanu bērniem un neaizsargātiem jauniešiem un uzsākt tās īstenošanu. Apspriedās par iekļaujošās izglītības un nodarbinātības dokumentiem nedzirdīgajiem jauniešiem un tajos veiktajiem labojumiem.

Tika apstiprināts arī EUDY budžets 2017. gadam. Notika EUDY prezidenta vēlēšanas, un uz nākamo termiņu savu darbu piekrita turpināt līdzšinējais prezidents Timotijs Rovijs (Beļģija). Nomainīti divi valdes locekļi, iecelti Senads Sopniks no Šveices un Danijs Kanals no Dānijas.

Nākamā EUDY Ģenerālā asambleja notiks Dublinā, Īrijā, bet 2018. gadā EUDY jauniešu nometne un GA notiks Rumānijā, savukārt EUDY bērnu nometne – Slovākijā.
 

Savos iespaidos dalās Laila Annija Intsone:

“To, kas notika nometnē, nekad neaizmirsīšu – tik daudz uzzināju un iemācījos nometnē pavadītajās 9 dienās. Noskatījos daudzas prezentācijas, piemēram, par nedzirdīgo atšķirīgo grupu – HIV skarto, lesbiešu, biseksuāļu, geju, transpersonu – problēmām un risinājumiem; par dzimumu līdztiesību, kultūras minoritātēm un daudz ko citu.
Tēmas bija ļoti daudzveidīgas. Iegūtās jaunās atziņas it kā ļāva atvērt prātu, veidot perspektīvu skatījumu uz dzīvi. Pēdējās divas dienas aizvadīju, vērojot EUDY Ģenerālās Asamblejas norisi. Tajā galvenokārt sprieda par to, kā uzlabot jauniešu situāciju nedzirdīgo kopienās, par nedzirdīgo tiesībām, īpaši attiecībā uz nedzirdīgajiem bērniem, un daudz ko citu.
Nometnes laikā satiku un iepazinu tik daudz brīnišķīgu cilvēku. Viņi kļuva tikpat kā mana otrā ģimene. Tas ir jauki – apzināties, ka man tagad ir pazīstami cilvēki daudzās Eiropas valstīs. Ja es kādreiz ceļotu uz šīm valstīm, es varētu tos satikt un man būtu savi gidi.
Tās bija labas dienas ar bagātu pieredzi, tas bija kaut kas tāds, par ko es būšu vienmēr pateicīg liktenim.“

Armands Hildebrants:

“Šajā nometnē es pirmoreiz praktiski izmantoju starptautiskās zīmes, lai komunicētu ar citu valstu nometnes dalībniekiem. Brīvajā laikā daudz pļāpājām un runājām par mums interesējošām tēmām. Bija patīkami, ka es saprotu citus un viņi mani.
Pirmoreiz piedalījos šādā EUDY nometnē, kur kopā daudzi nedzirdīgie jaunieši no dažādām ES valstīm. Lekcijās uzzināju daudz interesantu faktu. Iepazinos un komunicēju ar citiem valsts dalībniekiem. Nometnē risinājās arī jautri notikumi, īpaši man patika nakts tusiņi, kur tuvāk iepazināmies un vairāk sadraudzējāmies.
Kultūras vakarā vērojām dažādu ēdienu klāstu citām valstīm, vislabāk man garšoja tas, ko gatavoja dalībnieki no Dānijas un Turcijas. Šajā nometnē ieguvu arī daudz jaunu paziņu, bet par vislabākajiem draugiem kļuva austriešu un čehu jaunieši.”

Jānis Glušņonoks:

“Pirmajā dienā biju nervozs un panikā, jo esmu pēc dabas kautrīgs. Bet viss notika, kad satiku un tuvāk iepazinos ar citiem jauniešiem un stāstīju par savu valsti un nedzirdīgo kultūru pie mums. Tiesa, rādīju nepareizas starptautiskās zīmēs. Domāju, uzmanīgāk jāpaskatās uz sevi, lai nebūtu jākautrējas par neveiklībām un nezaudētu ticību sev.
Pēc kāda nometnē pavadītā laika atklāju, ka jau spēju iesaistīties diskusijā ar citiem. Nolēmu, ka jāizklaidējas katru vakaru, jātiekas ar citiem. Tas bija ļoti jautri. Un tā arī iepazinos ar dažādiem jauniešiem.
Apmeklēju arī lekcijas. Palikusi prātā doma par to, kā jāmācās mainīt sabiedrības negatīvās domas attiecībā uz homoseksuāļiem, nedzirdīgiem, neredzīgiem, cilvēkiem ar HIV, bēgļiem utt.
Guvu daudz pieredzes un informācijas. Es esmu apmierināts par 100 %, ka piedalījos EUDY nometnē. Tas bija aizraujoši. Es ieteiktu citiem jauniešiem piedalīties šādā nometnē."


Varis Salmiņš:

“Man tiešām patika EUDY nometne Zviedrijā, jo tur piedalījās tikai nedzirdīgie jaunieši, nevis dzirdīgie. Vislabākā nometne, kāda man bijusi! Agrāk esmu piedalījies līdzīgās nometnēs, kur bija gan nedzirdīgi, gan dzirdīgi. Man bija interese komunicēt ar dažādiem jauniešiem no dažādām valstīm. Bija viegli saprasties, parunāties. Vakaros kopā izklaidējāmies, aktīvi atpūtāmies.
Man vislabāk patika lekcija par nedzirdīgiem/neredzīgiem, par to daudz ko noderīgu uzzināju. Mani pārsteidza, ka viņi var daudz ko izdarīt, spēj sasniegt savu dzīves mērķi. Viņi neizskatās pēc nevarīgiem cilvēkiem. Viņi ir pieraduši pie savas situācijas un jūtas brīvi sabiedrībā. Kad viņi stāv uz skatuves, obligāti blakus ir viņu īpašais tulks, kurš saziņu veidoja uz viņu muguras.
Nometnē bija sadalītas komandas, man bija ļoti liels prieks, ka mana komanda uzvarēja visās aktivitātēs, iegūstot labus rezultātus. Mūsu komanda veiksmīgi parādīja teātra uzvedumu. Tas bija pievilcīgs un jautrs. Visi smējās. Ar rezultātiem es tiešām lepojos. Kad EUDY nometne bija noslēgusies, paliku skumjš. Gribējās tur būt vēl ilgāk.
Pirmo reizi piedalījos arī Ģenerālajā asamblejā, man tā likās vērtīga. Jaunieši apspriežas, domā, lemj, runā, apstiprina nākamos plānus. Piedalījos balsošanā. Esmu apmierināts par dalību GA, bija interesanti un daudz jauna uzzināju."


 

Teksts: Varis Salmiņš  un Jānis Glušņonoks
Foto no Lailas Annijas Intsones personiskā arhīva


 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas