Search form

07.09.2017

Drukāt

Piedzīvojumi Erasmus+ jauniešu apmaiņas projektā “Be prepared”

Par piedzīvoto Erasmus+ jauniešu apmaiņas projektā „Be prepared” (tulkojumā no angļu valodas – „Esi gatavs”) stāsta Armands Hildebrants un Diāna Grenevica ar tulci Aneti Arāju.


No 7. Līdz 14. augustam jauniešu grupa no Latvijas, 7 cilvēku sastāvā piedalījās Erasmus+ jauniešu apmaiņas projektā „Be prepared”, kas norisinājās vienā no skaistākajām Latvijas pilsētām – Jūrmalā. Projektā piedalījās 33 dalībnieki no Latvijas, Itālijas, Turcijas, Belģijas un Spānijas, to skaitā arī vājdzirdīgi un nedzirdīgi jaunieši.

Projekta galvenā tēma bija jauniešu iesaistīšanās aktivitātēs brīvā dabā, jo mūsdienās jaunieši daudz laiku pavada, darbojoties ar savām viedierīcēm, un absolūti aizmirst par dabu. Projekta mērķis bija veicināt jauniešu līdzdalību āra aktivitātēs, apmainīties un dalīties pieredzē ar iekļaujošām āra metodēm, attīstīt starpkultūru pieredzi un veicināt iekļaušanu.

Ielidošanas un atbraukšanas dienā 7. augustā dalībnieki iekārtojās savās istabās un atpūtās. Istabās dalībnieki bija iedalīti tā, lai katrā būtu kopā ar citas valsts dalībniekiem. Pirmajā dienā katrs pats varēja darīt, ko grib, jo aktivitātes sākās tikai no nākamās dienas.

Pirmā projekta aktivitātes diena vairāk bija veltīta iepazīšanās aktivitātēm un pienākumu sadalei. Latviešiem bija atbildīgi par pirmo aktivitāti – dažādu spēļu organizēšanu. Sākumā katrs dalībnieks iepazīstināja pārējos ar sevi.

Pēc pusdienas itāļi organizēja savas aktivitātes. Pēc tam notika pirmais latviešu kultūras vakars. Visiem bija iespēja iepazīties un apskatīt tuvumā latviešu tautas tērpus, klausīties latviešu populārāko Prātas vētras dziesmu „Mana dziesma”, ko izpildīja Diāna un Armands melodeklamācijā. Varēja arī pamācīties dažādas latviešu tautas dejas, iepazīt latviešu etnogrāfiskās zīmes (vēlāk pat iegādāties kādu mazu suvenīru Rīgas tirdziņā). Dalībnieki izbaudīja mūsu tradicionālos ēdienus – pelēkos zirņus, pīrādziņus, kvasu, Lāču rupjmaizi un saldskābmaizi, medu, un, protams, arī Latvijas ražotās firmas „Laima” gardumus.

Otrā dienā notika sagatavošanās 2 dienu pārgājienam. Tika organizētas apmācības, lai viss izdotos veiksmīgi: kur labāk novietot telti, kā pareizi lietot kompasu, kā noteikt attālumu un citas gudrības, ieskaitot pat ērces, no kurām jāuzmanās visvairāk.
Vakarā notika 2 kultūru – itāļu un turku vakars. Bija video par katruu valsti, pēc tam itāļu krustvārdu mīkla. Par pareizām atbildēm varēja izbaudīt itāļu citronu dzērienu. Pēc tam degustējām dažādus itāļu siera veidus, dzērienus, arī saldumu un turku cienastus.

10. augustā pārgājiena rītā ar vilcienu braucām uz Tukumu. Nogājām 25 km līdz telšu vietai. Tur mēs uzbūvējām telti, paši gatavojām vakariņas uz ugunskura. Cepām cīsiņus un kartupeļus folijā. Sēdējam pie Luktura gaismā uzspēlējām dažas spēles.

11. augustā nogājām tikai 5 km līdz Ķemeriem un tad ar vilcienu braucām atpakaļ uz Dzintariem Jūrmalā. Mums bija daudz brīva laika, lai atgūtu spēku pēc lielā gājiena. Pēc tam atgriezāmies nodarbībām.

Vakarā atkal notika 2 kultūru – spāņu un beļģu vakars. Beļģi sākumā mums prezentēja savu valsti, pēc tam grupas sacentās spēlēs. Baudījām īpašus beļģu gardumus – dažāda veida šokolādes, vafeles. Izgaršojām spāņu fantastisko vīnu. Iemācījāmies pareizi dejot spāņu tradicionālo deju.

Sestdien, 13. augustā, rīta pusē ar vilcienu braucām uz Rīgu. Rīgas centrā sadalījāmies 3 grupās. Katrai grupai bija jāizpilda dažādi uzdevumi: fotografējāmies smieklīgās pozās, meklējām vīrieti un sievieti, vārdā Ieva un Pēteris, jautājām cilvēkiem, kāds viņiem vārds utt. Sameklējām cilvēku, kas dzīvo Jūrmalā, un nofotografējāmies kopā ar viņu. Lūdzām garāmgājējiem salveti, pildspalvu.

Tas bija jautri! Pēc tam dažu stundu brīvo laiku līdz vakariņām pastaigājāmies pa Rīgas vecpilsētu, un tirdziņā dalībnieki iegādājās dažādus suvenīrus. Vakariņas ēdām Lido kafejnīcā pie Vērmanes parka. Vakarā atgriezāmies atpakaļ Jūrmalā.

Pirms projekta pēdējās dienas atpūtāmies publiskā vakarā Asaros, Jūrmalā. Uzcepām sašliku. Skatījāmies video par to, ko darījām visas dienas projekta garumā. Uzrakstīt mazu vēstuli tiem dalībniekiem, kuriem gribējām pateikt labus vārdus.

Projekta pēdējā dienā – 14. augustā katram bija dažādi izlidošanas laiki, bija arī dalībnieki, kas vēl dažas dienas palika Rīgā pēc savas vēlmes.

Diāna Grenevica:

„Es Erasmus+ projektā piedalījos pirmo reizi. Bija lieliska iespēja iepazīt jaunus draugus no dažādām valstīm. Es iepriekš nevarēju iedomāties, ka tik ātri apgūšu starptautisko zīmju valodu, pieauga mana vēlme vairāk iemācīties angļu valodu.

Sākumā nepratu starptautiskās zīmes. Armands man bija skolotājs, visu skaidroja un pamācīja. Pēc dažām dienām jau pati varēju kontaktēties ar citiem dalībniekiem. Liels paldies Armandam par palīdzību. Bez viņa nekas nenotiktu! Biju ļoti pārsteigta par šo projektu – visi dalībnieki ļoti draudzīgi un arī vēlējās, lai mēs visi būtu kopā.

Pēdējās projekta dienas dalībnieki bija iepazinušies arvien vairāk, sarunas bija atvērtākas, jo visās aktivitātēs jaunieši tika dalīti grupās tā, lai katrs būtu kopā ar citas valstis dalībniekiem. Man ļoti iepatikās deju vakars. Mēs dejojam visādas dejas – mums priekšā rādīja deju video no interneta vietnes Youtube. Tas bija brīnišķīgi, Interesanti ir iepazīt dažādu valstu kultūru, patīkami nobaudīt katras valsts tradicionālos ēdienus. Ieguvām lielu pieredzi, patīkamas emocijas, jaunas zināšanas, jaunus draugus, neaizmirstamas atmiņas.”

Armands Hildebrants:

„Erasmus projektā "Be prepared" bija patīkami un interesanti. Es šajā projektā piedalījos pirmoreiz.

Bija jauki būt kopā ar citu valstu nedzirdīgiem un dzirdīgiem jauniešiem. Sākumā bija grūti komunicēt, bet pēc tam kļuva vieglāk, jo es pārvaldu starptautiskās zīmes un angļu valodu. Mana pieredze bagātinājās; uzlaboju prasmi sazināties, kā arī pildīt ar projektu saistītus uzdevumus, piemēram, pārgājiena noteikumus. Iepazinos arī ar piecu valstu kultūru, piemēram, dejošanas tradīcijām, tradicionālajiem ēdieniem, dziesmām , kā arī intresantām spēlēm.

Tur bija daudz jaunu lietu, ko apgūt, un esmu patīkami pārsteigts, tas man patika. Esmu priecīgs par Diānas panākumiem šajā projektā, jo viņa pirmoreiz mācījās starptautisko zīmju valodu, taču viņai tas izdevās lieliski! Projekts bija ļoti vērtīgs un izglītojošs, bet netrūka arī izklaidējošas pieredzes. Man ļoti patika latviešu, itāļu un turku dejas.

No tradicionālajiem ēdieniem man labāk patika Turcijas un Beļğijas. Turku nedzirdīgie jaunieši uzdāvināja man mazu suvenīru no Turcijas, par to man ir ļoti liels prieks. Uzdevumos ar spēlēm sevi vislabāk parādīja jaunieši no Itālijas. Nedzirdīgi jaunieši šajā nometnē bija tikai četri: divi latvieši, spāniete un turks, bet tikai daži dzirdīgie zināja starptautiskās zīmes – tomēr varējām komunicēt ar dzirdīgiem dalībniekiem. Nedaudz iemācījos vārdus turku, itāļu, spāņu zīmju valodā.”

Mēs, Armands Hildebrants un Diāna Grenevica, pateicamies Latvijas Nedzirdīgo savienības Jauniešu centram par doto iespēju piedalīties šajā projektā un projekta rīkotājiem – Jūrmalas Bērnu un jauniešu interešu centram par sirsnīgo uzņemšanu un, protams, arī visiem dalībniekiem, kuri šo nedēļu padarīja par vienu lielisku, neaizmirstamu piedzīvojumu. Paldies visiem!

 

 

Raksts: Diāna Grenevica un Armands Hildebrants
Foto: No Erasmus+ projekta “Be prepared” arhīva
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas