Search form

28.05.2019

Drukāt

Jaukie piedzīvojumi Erasmus+ projektā “Don’t sit to be fit” Polijā

No 23.aprīļa līdz 1.maijam 40 jaunieši no Latvijas, Lietuvas un Polijas piedalījās “Fundacja Manufaktura Dobrych Pomysłów” organizētā Erasmus+ jauniešu pieredzes apmaiņas un integrācijas projektā “Don’t sit to be fit” (no angļu val. “Nesēdi, lai būtu formā”) Polijā Poroninas un Zakopanes pilsētiņās.


Projekta mērķis bija savstarpēji integrēt nedzirdīgos un dzirdīgos jauniešus, pārvarēt valodas barjeru, saprasties un iepazīt vienam otra kultūru caur sportiskām aktivitātēm un radošajām darbnīcām, veicināt izglītošanu par veselīgu dzīvesveidu, veselīgu uzturu un pirmās neatliekamās palīdzības sniegšanu.

Prieks, gandarījums un lepnums par mūsu jauniešiem, ar kuriem pavadīju neaizmirstamas un burvīgas dienas, daloties priekos un zināšanās. Prieks par jauniešu radošumu un drošumu nebaidīties kontaktēties ar citiem, izmantojot ne tikai zīmju valodu, bet arī mobilo telefonu, lai izveidotu veiksmīgu un ātru komunikāciju.

Ieva: Mani šīs dienas padarīja bagātāku ar jauniem notikumiem, cilvēkiem, zināšanām un burvīgām emocijām – tik īsā laikā sadraudzējāmies un saliedējāmies kā viena liela ģimene, un tā arī jābūt, ja esam vienota komanda!

Sākumā jau vienmēr ir grūti un jūtams mazliet biklums, taču ātri vien, laikam ejot, pieauga drosme un vēlme pārvarēt valodas barjeru, meklēt veidus, kā kontaktēties un komunicēt.

Paldies komandas vienmēr “pozitīvajam gariņam” – Armandam, kurš rūpējās, lai itin visu sejās būtu smaids, prieks acīs un līksme sirdī katru dienu!

Tās bija 9 brīnišķīgas dienas, kurās caur sportiskām aktivitātēm, darbošanos grupās, pārvarējām valodu barjeru. Projekta nosaukumu jau var interpretēt arī mazliet savādāk, jo ne tikai “būt formā” ir svarīgi, bet arī, esot kustībā, mācīties pielāgoties, iederēties un atvērt sev plašāku pasauli, nekā sēžot uz vietas.

Liels prieks par mūsu fantastisko un superīgo komandu: kuras līderi bija Armands Hildebrants un Krisaters Kaņepe, nedzirdīgie jaunieši Emīlija Balode, Elīza Geiduka, Daniela Kriļova, Huberts Bērziņš, Raivis Gončaruks un surdotulks Ieva Strode. Mums bija liels prieks par Malnavas koledžas jauniešiem: Kristeru Kaņepi, Otto Kapteini un Ilmāru Racinu, kuri aktīvi piedalījās projekta uzdevumu izpildē, nekautrējās kontaktēties ar nedzirdīgajiem jauniešiem ne tikai no Latvijas, bet arī no pārējām valstīm.

Paldies jauniešiem – no Viļa Plūdoņa Kuldīgas vidusskolas Sandijam Staram, no Jelgavas Valsts ģimnāzijas Ivetai Zemrūķei un Artūram Kristanovičam.

Dalībnieku pārdomas par projektu

Armands Hildebrants:

“Esmu priecīgs, ka jau kārtējo reizi piedalos projektā Erasmus+. Šis projekts sniedz ieguldījumu: iegūta pieredzes apmaiņa, draudzība, vienlīdzība un apgūtas sazināšanas prasmes kādā no svešvalodām, uzlabotas komunikācijas prasmes augstākā līmenī, iepazīta citu kultūras un daudz kas cits.

Apmēram 24 km pārgājiens bija lielisks – pirmo reizi biju tik augstu Morskie Oko skaistākajos kalnos. Es sajutu neaprakstāmas emocijas! Apkārtnes skati pasakaini un prātam neaptverami! Man ir palikušas labākās atmiņas, jo kalni ir kļuvuši par vietu, kur es gūstu apbrīnu par skaisto. Kopumā projekta laikā mani vairāk interesēja iespēja klausīties par citiem: viedokļu brīvību, diskusiju, darba grupas uzrunu un praktisko darbu.

Krāju savu pieredzi un zināšanas par kādām problēmām un situācijām, un tas man ļoti palīdz. Tulki, vadītāji un dalībnieki un citi vienmēr katru rītu smaida un motivē, tas man ļoti patika. Nodarbības, lekcijas, ekskursijas, sports, piedzīvojumi – satikos ar interesantiem cilvēkiem parunājos par lietām, kas ir būtiskas mums, uzzināju citu viedokli, un mani tas interesēja. Pēc projekta jūtos kā “izspiests citrons”.

Pateicos Ievai par tulkošanu, jo viņai tas bija liels darbs! Pateicos dzirdīgajiem dalībniekiem, par to, ka viņi bija, centīgi, draudzīgi, sniedza atbalstu, jautrību, palīdzību un kļuva mīļi! Pateicos arī nedzirdīgajiem jauniešiem, ka viņi labi uzvedās, tāpēc ka esmu līderis no nedzirdīgo grupas (smejos) bijām laba, centīga kompānija! Paldies visiem! Katram sava galva jāsakārto, lai gudrāka tā paliktu!”

Elīza Geiduka:

“Šis projekts bija labs piedzīvojums un lieliskā kompānijā. Iepazināmies ar jauniem interesantiem cilvēkiem ar kuriem sadraudzējāmies. Katrs vakars vienmēr sākās ar kādu aizraujošu izklaides spēli. Laiks paskrēja ātri, un projekta noslēgumā radīja sajūtas, ka negribētos braukt prom, jo tas bija tik foršs un jautrs.

Ļoti ceru vēl uz kādu projektu, kas būtu līdzīgs šīm. Polijas mazās pilsētiņas ir skaistas. Mēs sportojām pie sporta halles, un mēs braucām arī ar velosipēdu pieveicot ~70 km lielu attālumu. Es nevarēju pieveikt visu attālumu, jo man sāka ļoti sāpēt kājas, bet bija labi. Mēs gājām arī kājām līdz Morskie Oko ~ 24 km turp un atpakaļ. Priecājos, ka laiks bija labs, jo šis pārgājiena ceļš bija skaists - brīnišķīgi kalni, kur virsotnē bija sniegs un spīdēja saule, viss bija tik skaisti. Esmu apmierināta, man tas patika, jo ieguvu jaunus draugus no Lietuvas un Polijas.”

Emīlija Balode:

“Ar šo projektu esmu ļoti apmierināta un aktivitāšu plāns bija labs. Iepazinos ar citiem dalībniekiem, tie bija jauki un atsaucīgi. Mani ieinteresēja visas aktivitātes, jo katras sekunde ir dārga, tāpēc izmantoju visas piedāvātās iespējas. Komandas darbs bija lielisks, iemācījāmies daudzas lietas veikt kopā un sadarboties.

Man palikušas spožākās atmiņas par fantastiskajiem un skaistajiem kalniem Morskie Oko, man patika riteņbraukšana ~70 km turp un atpakaļ. Veikt distanci turp – bijā ļoti grūti, bet atpakaļ jau bija vieglāk, jo vēlējos sasniegt finālu. Man patika fiziskais nogurums, ko radīja šī aktivitāte. Laiks bija saulains, vienīgi pa reizei pūta stiprs vējš. Jūtos lieliski, jo man patīk tādi piedzīvojumi, lai izbaudītu dzīvi! Mums bija uzdevums, kur katrai grupai bija jāpagatavo kāds ēdiens, mēs gatavojām mazās pankūkas ar augļiem. Citās grupās bija sagatavoti citādāki ēdieni, un viss bija garšīgs. Pasākumā gan draudzējamies, gan izklaidējamies. Katrs cilvēks ir dažāds, bet sadraudzējoties tie kļūst īpaši mīļi manā sirdī. Es nevaru aizmirst šajā projektā pavadīto laiku.”

Huberts Bērziņš:

“Sākumā bijām ceļā no Rīgas uz Poroninu, tiešām man sāpēja gan dibens, gan mugura, jo 21 stundu garš ceļš bija nenormāli ilgs. Iepazinos ar trīs valstu dalībniekiem, tie bija pozitīvi un draudzīgi. Es pirms gada bija šajā projektā, šogad jau otrreiz, jo tas man ļoti patika. Esmu iepazinies ar šo projektu, tāpēc šoreiz esmu kļuvis drosmīgāks un komunikablāks.

Man bija jautri! Man patīk ceļot, spēlēt sporta spēles, mācīties ko jaunu un daudz kas cits. Man favorīts ir foršais ceļojums uz Morskie Oko brīnišķīgajiem kalniem, tur uz vietas ir ļoti daudz skaista, fantastisks, vienu vārdu sakot, kā pasakā. Un es priecājos, ka mēs braucam ar velosipēdiem ~70 km, tie bija labi piedzīvojumi, jo laiks bija saulains ar stipru vēju. Man nesagādāja nekādas neērtības arī komunicējot. Projekta nodarbības bija labas, viegli uztveramas un saprotamas. Man ir tikai labākās atmiņas par dalību šajā projektā. Projekta dalībnieki, tulki, vadītāji – paldies liels visiem Jums!”

Daniela Krilova:

“Es pirmoreiz piedalījos šajā projektā Erasmus+. Apmēram 21 stundu garš ceļš no Rīgas uz Poroninu, man galīgi nepatika, jo biju nosēdējusi savu sēžamvietu un nebija ērti gulēt autobusa krēslā. Taču tas arī bija, labs piedzīvojums. Iepazinos ar dalībniekiem no citām valstīm Lietuvas un Polijas. Ir jauki svešā zemē iegūt jaunus draugus. Mēs braucām uz kalniem, tie bija tik augsti un aizrāvās elpa, redzot kalnu baltās sniega virsotnes un skaisto ezeru pie kalniem. Šie kalni bija 1395 m augsti. Mēs bijām braucām ar riteņiem līdz Slovākijas robežai ~70 km turp un atpakaļ, to es gandrīz nespēju līdz galam izdarīt, bet Armands mani uzmundrināja sakot, ka es varu tikt līdz galam, tad es ļoti centos, tā es tomēr aizbraucu līdz galam. To paveicot man bija prieks un gandarījums. Paldies Armandam, par motivējošo atbalstu, kas tika sniegts! Mums no aktivitātes un arī no saules bija palikušas sārtas sejas. Mani ieinteresēja aktivitāte “Gaisa balons” – šajā aktivitātē bija jāuzraksta uz tāfeles pozitīvais, negatīvais un tas, ko iesaku citiem projekta dalībniekiem. Es katram uzrakstīju pozitīvus vārdus.

Mēs veidojām video sižetus par dažādām tēmām un guvu zināšanas kā sniegt pirmo medicīnisko palīdzību un kā pareizi rīkoties dažādās situācijās. Man ļoti patika SPA atpūta, ko izbaudījām kopā, tā man ļoti patika, jo tai laikā varēja nedaudz izklaidēties.

Tēma “Veselīgs un aktīvs dzīvesveids” – ir aizraujoša un vajadzīga tēma, un tās sniegtās zināšanas man interesēja.

Pie sporta halles mēs sportojām dažādos sporta veidos, vispirms mēs vingrojām, lai iesildītos un sagatavotu ķermeni fiziskajām aktivitātēm un liktu organismam izstrādā enerģiju. Pēdējā laikā man ir mazliet skumji, ka rīt došos uz mājām, jo projekta laiku pavadīju interesanti. Man ir palikuši īpašas atmiņas: Morskie Oko kalni un riteņbraukšana. Paldies liels Armandam, ka viņš man uzaicināja uz šo projektu!”

Raivis Gončaruks:

“Es neko nezināju par šo projektu, to draugs piedāvāja man, un tad es riskēju, braucot uz Poroninu. Patiešām esmu laimīgs, ka es nolēmu turp braukt. Tur viss bija tik interesanti un forši. Uzskatu, ka šis projekts ir svarīgs, jo var uzzināt par daudz tēmām, un pirmoreiz gūt pieredzes apmaiņu svešā zemē.

Esmu daudz uzzinājis projekta lekcijās, pilnveidojis savu komunikācijas prasmi, saticies ar jauniem cilvēkiem. Esmu kļuvis komunikablāks, un man patīk iepazīties un veidot sadarbību ar jauniem cilvēkiem. Es komunicēju gan ar dzirdīgajiem dalībniekiem, gan ar dalībniekiem no citām valstīm, un uzskatu, ka to darīju veiksmīgi, jo viens otram sniedzām atbalstu un sapratni.

Deviņas dienas projekta laikā paskrēja nemanot, es jūtos, tā it kā tā būtu bijusi tikai viena diena. Man ir liels prieks, ka sadraudzējamies ar dalībniekiem no Lietuvas un Polijas, jo mēs kopā spēlējām spēles, izklaidējāmies un sportojām. Īpašs ceļojums bija uz Morskie Oko fantastiskajiem kalniem – tos ieraugot, mani pārņēma laimes sajūta! Riteņbraukšana ~70 km turp un atpakaļ patiešām bija liels piedzīvojums un, aizbraucot līdz galam, jutos lepns par sevi! Paldies tiem, kas deva ieguldījumu, lai projekts notiktu!”

Otto Kapteinis:

“Šīs 9 dienas Polijā ir mainījušas manas domas par nedzirdīgiem cilvēkiem. Nebija jau pirms tam, ka nepatika viņi, bet tā neitrāli. Pa šo laiku Polijā esmu sapratis un izjutis, ka nedzirdīgi cilvēki ir daudz mīļāki viens pret otru. Ļoti laba atmosfēra kopā ar viņiem. Šis projekts pierādīja ka mēs spējam komunicēt savā starpā, būt kopā gan dzirdīgie, gan nedzirdīgie. Ļoti prieks bija darboties šajā kompānijā un komunicēt. Visi, kas bija šajā projektā ieradušies, bija lieliski.”

Kristers Kaņepe:

“Šīs deviņas dienas ir likušas man atvērt sirdi vēl plašāk. Jo viss piedzīvotais notikumi, emocijas, sajūtas, darbības un rīcības mani ir izmainījušas. Es vēlos patiesi no visas sirds jums visiem pateikt lielu paldies. Jūs bijāt pati jaukākā kompānija, ar kuru esmu pavadījis šīs deviņas dienas. Jūs visi bijāt ļoti atvērti, gan pret apkārtējiem, pret jauniem draugiem, pārsteigumiem, notikumiem, un jaunām neordinārām rīcībām. No sākuma bija neliela valodas barjera, bet jūs visi bijāt tik atvērti, ka man gribējās tur būt un vēl ilgi palikt. Jo jūs visi man likāt smaidīt un priecāties. Un to es noteikti no jums pielietošu savā ikdienā, būšu tikpat pozitīvi kā jūs ikdienā. Paldies visiem jums.”

Ilmārs Racins:

“Manas sajūtas par Erasmus+ projektu ir vienkārši lieliskas, jo šis projekts man palīdzēja iegūt jaunas zināšanas, kas man noteikti noderēs, uzlaboja pašsajūtu ar iespaidīgajiem skatiem uz kalnu virsotnēm, kā arī ar pozitīvajiem cilvēkiem, kas bija kopā ar mani visas 9 dienas. Sajūtas pēc šī projekta ir lieliskas, jo ir iegūti jauni draugi, iespaidīgas emocijas, kas paliks atmiņā vēl ilgu laiku, šis projekts man iemācīja pārvarēt valodas barjeru, kas liedza mums kontaktēties ar citu valstu dalībniekiem, un beigu beigās atrast kopīgu valodu. Manuprāt šis projekts ir lielisks veids kā palīdzēt saliedēt cilvēkus no visām pasaules malām un dot viņiem jaunas emocijas un zināšanas.”

Artūrs Kristanovičs:

“Biju ļoti priecīgs kad saņēmu piedāvājumu piedalīties šajā projektā, jo šis bija mans pirmais projekts ārpus Latvijas un projekta nosaukums ļoti mani ieinteresēja. Sākumā gan nezināju, ka projektā piedalīsies nedzirdīgi cilvēki, taču tas galīgi nebija šķērslis.

Ar viņiem komunicēt bija ļoti viegli, jo ir taču 21. gadsimts. Ļoti patika sportiskās aktivitātes, bet gribētos lai tās būtu bijis vairāk, taču saprotams ka ir arī jāpasēž un jāpadiskutē par aktuāliem jautājumiem. Poļu virtuve manuprāt bija ļoti laba, ēdiens bija garšīgs.

Kopumā ļoti izdevies projekts jo šādu pieredzi ikdienā nevar iegūt. Komunikācija ar nedzirdīgajiem bija kas jauns priekš manis un es noteikti vēlētos piedalīties vēl kādā projektā ar nedzirdīgajiem.”

Iveta Zemrūķe:

“Kad saņēmu piedāvājumu piedalīties projektā, mani uzreiz ieinteresēja tēma par veselīgu dzīvesveidu, kā arī tas, ka projektā piedalās arī nedzirdīgie. Šis nebija mans pirmais Erasmus + projekts, bet bija mana pirmā pieredze ar nedzirdīgajiem. No sākuma nezināju, ko gaidīt un kā tas būs, bet beigās tik ļoti iepatikās atrasties viņiem blakus un komunicēt ar katru dalībnieku pa savam, dažreiz palīdzēja google tulkotājs, citreiz mīmika vai kādi roku žesti, bet bez Ievas palīdzības neiztikt. Beigās arī ieinteresēja zīmju valoda, ja ikdienā būtu saskarsme ar nedzirdīgajiem, noteikti apgūtu to.

Projekta laikā bija visdažādākās aktivitātes, un tieši šī dažādība padarīja projektu vēl interesantāku. Nekad nezinājām, kas mūs sagaidīs rīt, vienu dienu tas bija brauciens uz sporta zāli, bet citu dienu dietologa apmeklējums, bet tad citā jau dejojām hip hop deju, ko nu pat izdomājām. Visvairāk patika doties uz ezeru "Morskie oko" , neizsakāmi skaisti skati un lielisks apvienojums ar sportiskām aktivitātēm. Arī brauciens ar riteņiem bija lielisks pārbaudījums sev, lai gan es nenobraucu visus 70 kilometrus, tā tāpat bija jauna pieredze un lielisks piedzīvojums. Mūs arī garšīgi baroja, ēdienreizes bija ieskats poļu virtuvē, kas vēl vairāk ļāva izbaudīt šo kultūru. Gan dienas, gan vakara aktivitātes bija labi pārdomātas un noderīgas. Kopumā super projekts un varu teikt tikai to labāko!”

Sandijs Stars:

“Projektā piedalījos pirmo reizi, braucot pazinu tikai vienu cilvēku- nedzirdīgo grupas līderi Armandu, tādēļ uzskatīju to kā pārbaudījumu. Bet visi tiešām bija ļoti draudzīgi un atsaucīgi, komunikācija ar nedzirdīgajiem neradīja problēmas, pateicoties surdotulkam Ievai, kā arī sazinājāmies ar telefona palīdzību. Konkrēti projektā patika fiziskās aktivitātes, lekcija pie uztura speciālista, ekskursijas pa skaisto Zakopani un pārgājiens uz Morskie Oko ezeru, kā arī ļoti patika, ka pusdienās bija poļu virtuve, kas palīdzēja iepazīties ar valsts Kultūru. Katrā gadījumā priecājos, ka mans pirmais projekts bija mix grupās kur puse bija dzirdīgi un puse nedzirdīgi, jo tas bija kā pārbaudījums man pašam vai spēšu sadraudzēties ar pilnīgi svešiem cilvēkiem, kur neviens nebija vienāds, katrs atšķīrās ar savu “odziņu”. Ceru ka nākotnē uzturēšu kontaktu ar visiem projekta dalībniekiem un protams apmeklēšu citus Erasmus+ piedāvātos projektus!”

Ieva Strode:

“Šīs bija vēl vienas deviņas burvīgas dienas manā dzīvē ar jautriem, radošiem, jaukiem un superīgiem jauniešiem! Par spīti garajam un nogurdinošajam ceļam, visu, ko redzējām un paveicām, bija tā vērts!

Emociju ir ļoti daudz, un īsi izteikties ir grūti, bet ir gandarījums par jauniešiem, kuri centās mācīties un saprast zīmju valodu, būdami droši un radoši, mēģināja rast veidu, kā komunicēt un beigās atrodot jaunus draugus!

Pa šīm dienām vajadzēja gan padomāt, gan pārbaudīt savu fizisko sagatavotību un saprast, cik sportiski esam. Daudzie kilometri uz velosipēda lielā pretvējā, kur veloceliņš vijas lēzeni pret kalnu, sāpošie dibeni bija sīkums pret prieku un gandarījumu par paveikto. Ak, un tie skaistie Tatru kalni – neaprakstāma daile! Šķiet, ka izkususī sirds tek pa kalnu strautiem!

Atkal esmu palikusi bagātāka par kārtīgu pozitīvisma, jauku un brīnišķīgu emociju devu, jauniem draugiem un iespaidiem!

Galvenais, ka mums bija saliedēta un burvīga komanda! PALDIES JUMS, FORŠIE!!!”

 

Teksts: Ieva Strode, Armands Hildebrants
Foto: no grupas arhīva
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas