Search form

06.06.2019

Drukāt

Pirmo reizi LAMPA – arī zīmju valodā! (video)

Photo

Kas ir LAMPA? Tas ir Sarunu festivāls, kas Latvijā, Cēsīs notiek jau piekto reizi. Festivāla idejas autori uzskata, ka viss sākas no sarunām, diskusijām – gan idejas, gan darbība, gan pārmaiņas. Kā risināsies festivāls šogad?


Pirmo reizi festivāla pasākumi/diskusijas notiks ar tulkojumu zīmju valodā. Ne visi, jo divās dienās – 28. un 29. jūnijā būs vairāk nekā 350 pasākumu! Bet 13 pasākumi būs ar tulkojumu zīmju valodā. Par tiem tad arī informējam.

Vispirms – šajā festivālā ir vēl viens jaunums. Skatuvē DZIRKSTELE abās dienās darbosies Tildes Balss runas atpazīšana un pārvēršana subtitros. Festivāla programmā (www.festivalslampa.lv) var paskatīties, kādi pasākumi uz šīs skatuves notiks.

Tulkojums zīmju valodā tiks nodrošināts šādiem pasākumiem.

28. jūnijā

12:30 – 13:45 Diskusija "Aborts. Tiesības uz savu ķermeni un izvēli?". UZZIBSNĪ skatuve.

Daļa sabiedrības uzskata, ka tikai sievietei pašai ir tiesības izlemt par savas grūtniecības turpināšanu vai pārtraukšanu. Pretējs viedoklis ir cilvēkiem, kuri grib aizliegt abortus. Kam taisnība? Festivālā varēsiet izvērtēt!

14:00 – 15:30 Diskusija "Vai ir dzīve bez skaidras naudas?". APGAISMO skatuve.

Pieaug norēķini ar pārskaitījumiem. Piemēram, Zviedrijā jau daudzi veikali vairs nepieņem skaidru naudu. Vai paliksim pavisam bez skaidras naudas?

16:00 - 17:30 Diskusija "Glabā savas paroles, tāpat kā savu apakšveļu". PROŽEKTORS skatuve.

Glabā savas paroles tikpat cītīgi kā savu apakšveļu – nerādi nevienam! Parolei jābūt sarežģītai!

18:30 – 19:30 Lekcija/diskusija ar jautājumiem no auditorijas "Tips & tricks par drošu seksu un HIV". SPULDZE skatuve.

Kā izsargāties no nevēlamas grūtniecības? Kā var inficēties ar HIV? Vai HIV var izārstēt?

20:00 - 21:30 Diskusija "Jaunā Latvijas pašvaldību karte: ko par to domā vidzemnieki?". APGAISMO skatuve.

Vidzemes pilsētu mēri un iedzīvotāji spriedīs par novadu reformu. Vai lielāki novadi nozīmē lielāku pārticību? Vai vidzemnieki ir mierā ar jaunajām pašvaldību robežām?

23:00 - 00:00 Zīmju valodas meistardarbnīca. SWEDBANK IZGLĪTĪBAS skatuve.

Piedalās arī LNS Rehabilitācijas centra Zīmju valodas attīstības nodaļas vadītāja Lilita Janševska. Piedalīsies Jonatans – pārstāvis no Izraēlas NVO “Access Israel”. Viņš spējis izveidot saziņas tiltu, kas ir kļuvis par modes lietu Izraēlā. "Pasaki to zīmju valodā" ir īpaša programma, kas ļauj nedzirdīgiem un vājdzirdīgiem cilvēkiem iekļauties ikdienas sadzīvē.

29. jūnijā.

11:00 – 12:30 Lekcija–diskusija "Drosme būvēt cilvēktiltu". DOTS skatuve.

Vai zinājāt, ka Izraēla ir valsts, kurā ar likumu noteikts – ikviens, kurš strādā sabiedrības labā, reizi gadā iziet apmācības darbam ar cilvēkiem ar īpašām vajadzībām? Kādas tieši ir šīs īpašās vajadzības?

Varēs iepazīties ar Izraēlas pieredzi, apgūt frāzes zīmju valodā – gan latviski, gan angliski. Pasākumā piedalās arī LNS.

13:00 - 14:30 Diskusija "Kā, esot politikā, neaiziet pa pieskari": politiķa psihosomatiskā analīze". UZZIBSNĪ skatuve.

Gan mūsu, gan citzemju politiķi bieži sagādā pārsteigumus ar savu uzvedību un izteikumiem.

Diskusijā analizēs pārsteidzošākos (skandalozākos) mūsu laiku politiķus un meklēs atbildi uz jautājumu: kas un kāpēc notiek ar cilvēku, kad viņš kļūst, piemēram, par ministru vai Saeimas deputātu?

15:00 - 16:30 Diskusija "Mana dzīve 2030. gadā. Sapnis vai murgs Eiropas millenium paaudzei?". APGAISMO skatuve.

Daudzi gados jauni vēlētāji neaizgāja uz Brexit referendumu un pēc tam to nožēloja. Lūk, cik vienkāršā veidā balsotāju kūtrums var mainīt pasauli! Kāda būs pasaule 2030. gadā? Par to diskutēs pārstāvji no Latvijas, Vācijas, Ungārijas un Itālijas.

18:30 - 19:30 Diskusija "Kad veselīgums ir jāārstē, jeb kāpēc esam apsēsti ar helsismu?". STARO skatuve.

Helsisms ir process, kad cilvēka aizraušanās ar veselīgu dzīvesveidu pārtop mānijā, apsēstībā, fanātismā, atkarībā. No seniem laikiem ir zināms, ka vidusceļš ir zelta ceļš, bet galējības vienmēr izraisa problēmas. Veselīgums nozīmē līdzsvaru.

20:00 - 21:00 Diskusija "Sievietes finansiālā neatkarība". SWEDBANK IZGLĪTĪBAS skatuve.

Sievietes mazāk pelna, uzkrāj lēnāk, bet dzīvo ilgāk par vīriešiem. Sievietēm arī pensijas visbiežāk ir mazākas nekā vīriešiem. Situāciju mainīt var pašas sievietes. Kādā veidā? Festivālā uzzināsiet!

22:45 - 00:00 Politiķu CEPIENS. DOTS skatuve.

Festivāla noslēgumā – drosmīgākais pasākums visā festivālā! Piedalīsies 4 spilgti politiķi, bet par jautrību gādās komiķi Rūdolfs Kugrēns un Jānis Skutelis.

Mācēt pasmieties par sevi un ļaut citiem pasmieties par tevi – tam vajag uzdrīkstēšanos. Bet ar humoru trāpīt īstajās vietās – tam vajag asu prātu, lielisku cilvēku pazīšanas prasmi un drosmi.

Vēl viens jaunums!

Šogad LAMPĀ būs pārstāvēta Izraēla – ar NVO “Access Israel”. Tā ir nevalstiska bezpeļņas organizācija, kas sniedz atbalstu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un veicina viņu iekļaušanos visās dzīves jomās. Organizācija tika izveidota 1999. gadā, un kopš tā laika aktīvi rada sociālas pārmaiņas, arī piedaloties likumu izstrādē un ieviešanā. "Access Israel" dalās ar savu pieredzi visā pasaulē un 2016. gadā tika nominēta arī par īpašo padomnieku pieejamības jautājumos ANO.
"Access Israel" festivālā piedalīsies ar trim pasākumiem.

Uzmanību! Sākotnēji tika ziņots, ka šis pasākums nenotiks zīmju valodā, bet ar LNS gādību tomēr arī šim pasākumam tiks nodrošināts tulkojums zīmju valodā!

28.06., 12:30-13:45, APGAISMO skatuve, meistardarbnīca “Sajūtas zaudējot”: https://www.festivalslampa.lv/lv/programma/pasakumi/98

Vai varat iedomāties sevi kā nedzirdīgu personu, kura ierodas sporta zālē un vēlas iegādāties abonementu uz nodarbībām? Vai tas izdosies? Vai varat iedomāties sevi kā personu ratiņkrēslā, kura dodas uz banku kārtot kādu darījumu? Vai varat iedomāties sevi kā neredzīgu personu, kura dodas brīvdienu pastaigā? Kā tas izdosies?

Uzmanību! Pasākums netiks tulkots zīmju valodā.

28.06., 23:00-00:00, Swedbank IZGLĪTĪBAS skatuve, Zīmju valodas meistardarbnīca: https://www.festivalslampa.lv/lv/programma/pasakumi/972

Skat. aprakstu augstāk. Būs tulkojums zīmju valodā.

29.06., 11:00–12:30, DOTS skatuve, lekcija – diskusija “Drosme būvēt cilvēktiltu”, https://www.festivalslampa.lv/lv/programma/pasakumi/1039

Skat. aprakstu augstāk. Būs tulkojums zīmju valodā.

Visi uz Cēsīm, visi uz festivālu!

 

Zigmārs Ungurs
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas