Search form

19.03.2014

Drukāt

Tauriņu mājā – kā īstos tropos (foto)

LNS Rīgas RB Kurzemes grupa 14. martā devās ekskursijā uz LU Botāniskā dārza Tropu tauriņu māju. Ekskursiju organizēja un vadīja grupas priekšsēdētāja Vita Kamare, piedalījās 8 biedri.


 
Par tauriņu krāšņumu varēja izpriecāties, vērojot, kā tie mielojas ar izliktiem apelsīna, mango un melones gabaliņiem un dzesē slāpes no mazām krāsainām švammītēm, kas piesūcinātas ar 15% cukura šķīdumu.
Tropu tauriņu  ik pāris nedēļu pasūta ārzemēs pa 150 – 200 kūniņām. Pirmais šīgada pasūtījums tika veikts 7. februārī – 20 dažādu sugu tauriņu 280 kūniņas.
 
 
Viss notiek ātri: šodien pasūti – rīt kūniņas, saliktas speciālā putuplasta kastē, jau pienāk Rīgā! Kūniņas ievieto inkubatorā,
kur temperatūra ir no 27 līdz 30 grādiem ar mitrumu virs 70%. Kūniņas ar  parasto līmi piestiprina garai šķērslīstei, kas stiepjas no vienas  sienas līdz otrai. 7 – 10 dienās no kūniņām izšķiļas tauriņi ar piekļautiem maziem spārniņiem. Dienas vai divu laikā tauriņš dodas dzīvē.
 
Pirmā tropu tauriņu māja tika izveidota Anglijā pagājušā gadsimta 80.
gados. Tā guva lielu atsaucību, un drīz tauriņu mājas sāka darboties  daudzviet pasaulē. Tagad pa kādai lielākai vai mazākai ir gandrīz katrā Eiropas valstī, Vācijā jau divas, Francijā vēl vairāk, bet Amerikā katrā štatā pat divas vai trīs. Tropu tauriņu mājas ir Āzijā, Singapūrā, Malaizijā, Austrālijā.
 
Pirms septiņiem gadiem  kāds latvietis paviesojās tauriņu mājā Francijā. Zvaigznes laimīgi sakrita – šis cilvēks jau sen pazina biologu un entomologu (kukaiņu speciālists) Kasparu Ozoliņu un zvanīja viņam tieši no Francijas – vai mēs varētu iekārtot tropu tauriņu māju Latvijā? Protams, varētu!
 
Tagad Kaspars ir pārņemts ar tropu tauriņiem: „Ideju attīstot, padziļināju zināšanas par tropu tauriņiem Apvienotajā Karalistē, Velsā un vēlāk pats skatīju tos  dabā Bolīvijā un citur.»

Tropu tauriņu mājā apskatāmi arī Dienvidamerikas augi – īpašs retums ir pašlaik redzamie monstēras augļi. Baseinā redzamas arī eksotiskas zivis, bet kokos lidinās papagaiļi, radot īstu tropu noskaņu.
 
Vairāk foto šeit.
 

Teksts: Vita Kamare
Foto: Ilona Liniņa

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas