Search form

17.06.2016

Drukāt

Ekskursija uz ALDARI

Rīgas biedrības Kurzemes grupas priekšsēdētāja Vita Kamare 10. jūnijā organizēja ekskursija uz AS “Aldaris”, kas atrodas Sarkandaugavā. Apskatījām muzeju, ražotni un uz beigām mums piedāvāja 4 dažādu alus šķirņu degustāciju (nogaršošanu, baudīšanu).


Kā alusdarītava tika dibināta

Vispirms noklausījāmies stāstu par vēsturi, Rīgas pilsētas nomalē 1865. gadā pēc latvieša Jāņa Daudera ieceres tika uzbūvēta Waldschlosschen jeb Meža pils, kas mūsdienās pazīstama kā Aldaris.

Latvijas neatkarības laikā valdības vadītājs Kārlis Ulmanis šo nosaukumu nolēma latviskot. Pēc tautas nobalsošanas tika izvēlēts nosaukums Aldaris. Joprojām atrodamas alusmeistaru grāmatas no toreizējā laika. Dažādi alus brūvēšanas noslēpumi no tām tiek izmantoti vēl šobaltdien.

Aldaris plašāku atzinību iegūst 1906. gadā organizētajā Rīgas fabrikantu biedrības sapulcē, kas turpmākajos gados neatlaidīgi cīnījās par alus nozarei labvēlīgu vidi. 20. gadsimta sākumā visā Eiropā nebija nevienas modernākas par šo. Tolaik tika brūvētas sešas alus šķirnes, no kurām iecienītākie bija Portera un Eksporta alus.

Kā brūvē alu?

Alus brūvēšanā izmanto miežu iesalu, kuru iegūst, mērcējot, diedzējot un kaltējot miežu graudus. Iesala drupināšanas laikā iesala graudus sasmalcina un atdala no graudu apvalkiem. Sadrupinātos graudus sajauc ar ūdeni un iegūst iejavu, kuru uzsilda līdz noteiktai temperatūrai un notur tik ilgi, līdz iesalā esošais ekstrakts pārvēršas dzirā.

Tad iejavu filtrē, lai atdalītu pārcukurotā iesala ekstrakta dziru no sadrupinātajiem iesala graudiem un to apvalkiem. Iegūto dziru vāra, tai pievienojot apiņus, kas piešķir alum raksturīgo rūgtumu un nodrošina atbilstošu putu kvalitāti.

Alus misu atdzesē līdz noteiktai raudzēšanas temperatūrai. Tad alus iegūst tam raksturīgo aromātu un garšu. Pēc raudzēšanas alu zemā temperatūrā nogatavina. Filtrēšanas laikā no alus atdala atlikušās olbaltumvielas un raugu, pēc tam alus kļūst dzidrs. Filtrēšanai izmanto dabisku, no jūras dzīlēm iegūtu vielu – kizilguru.. Miestiņu iepilda alus cienītājiem ērtā iepakojumā, kas ļauj saglabāt alus kvalitāti un īpašo garšu.

Toverī vāra 2 tonnas alus, tad 1 stundā ar to piepilda 2500 pudeles. Baltijas valstīs vairs neražo stikla pudeles, tās iepērk no Polijas.

Mūsu grupa izsaka pateicību gidam par interesanto stāstījumu un surdotulkam Andrim Ķirsonam par tulkojumu.

Vairāk foto šeit.

 

Teksts un foto: Vita Kamare
 

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas