Search form

22.06.2018

Drukāt

Ielīgošana mūsmājās Rītausmā (foto)


Latviešu dainu krājumā apkopotas tautasdziesmas, kas aptver vairāk nekā divdesmit tradicionālo Jāņu svinēšanas izdarību:

Nāc nākdama Jāņu diena;
Es noviju vainadziņu;
Kuriet gaišu uguntiņu;
Pasasmēju smiekliņam;
Ekur nāca alus kanna;
Še nāksim citu gadu,
un daudz citu tēmu.

20. jūnijā pēcpusdienā Rītausmā pulcējās līgotāji uz jauku pasākumu, veltītu saulgriežu un Līgo/Jāņu dienai. Telpas bija skaisti izdekorētas un izrotātas ar smaržīgiem Jāņu ziediem, pašu salasītām pļavu puķēm un zālēm, kuru smaržas piepildīja ne tikai kopīgās mūsmājas, bet arī mūsu sirdis. Uz galda netrūka kvasa, sieriņu, kā arī pašu salasīto Jāņu ziedu.

Mums bija plaša, jautra svētku programma. Un kas gan būtu par Līgo svētkiem bez Jāņu siera un alus baudīšanas! Organizatori cienāja visus ciemiņus ar Jāņu sieru un kvasu.

Pasākumu atklāja Rīgas RB Jāņu saimniece Santa ar savām trim līgotājām – Elfu, Skaidrīti un Līgu. Notika prezentācija par tēmu „Kopsim latvisko tradīciju”. Pārrunājām arī šīs tradīcijas vēsturi. Jāņus var uzskatīt par vislatviskākajiem svētkiem. Mūsdienās blakus Jāņu nosaukumam lieto arī tādus kā Līgosvētki, Jāņudiena, Zāļu diena, Zāļu vakars. Svarīgi ir saglabāt svinēšanas tradīcijas un ticējumus, piemēram, tādus kā: Jāņos uz ganībām jāiet līgot un sieru ēst, lai govīm svētība pieliptu; Jāņu rītu nedrīkst ilgi gulēt, kad saulīte rotājas; kas Jāņu rītā iet uz avotu mazgāties, tas būs skaists; Jāņu naktī ap pusnakti jābrien pa ūdeni, tad rītā būs nauda pastalās; naktī vajag kailam apskriet laukus, tad labāk viss aug.

Sekoja mūsu īpaša svētku programma, kurā bija vairāki priekšnesumi – latviešu tautas dejas, melodeklamācijas, līgodziesmas u.c.

Pasniedzām Līgām un Jāņiem mazas dāvaniņas vārda dienā – tās bija sarūpējuši paši pasākuma dalībnieki. Spēlējām arī dažādas spēles, krustvārdu mīklas, un bija pat pārsteiguma balvas – alus. Pēc tam biedri stāstīja savu visinteresantāko Līgo dienas anekdoti. Bija jauki uzzināt, ko nu kurš piedzīvojis Līgosvētkos vai Jāņu dienā.

Tad sēdāmies pie bagātīgi klāta galda, kur netrūka ne siera, ne alus, ne kvasa.

Mājup visi devās labā noskaņojumā.

PALDIES visiem – brīvprātīgajiem, Rītausmas dejotājiem, kā arī Rīgas biedrības valdes meitenēm. Kopā mums izdodas! PRIEKU, LĪKSMI LĪGO SVĒTKOS!

 Vairāk foto šeit.

 

Santa Kesenfelde
Foto: Līga Pauniņa un Rūdolfs Kesenfelds


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas