Search form

22.07.2018

Drukāt

Kuldīdzniekiem spilgti iespaidi Talsu novada apskates objektos

Turpinot vasaras apceļošanas tūri pa Latvijas skaistākām vietām, kuldīdznieki 14. jūlijā devās ekskursijā pa Talsu novadu.


Pirmais apskates objekts – laukakmens vējdzirnavas Valdgalē. Tās tagadējais saimnieks Džuzepe Rikardi ir itālis, kurš dzirnavas iegādājies, kad tās bijušas pavisam bēdīgā stāvoklī. Kā saka pats saimnieks, bija tikai akmens čupa. Šobrīd dzirnavas ir atrestaurētas – Džuzepe lepni izrāda, cik gudri un pārdomāti viņš tās ir pielāgojis mūsdienu vajadzībām. Dzirnavās ir 6 stāvi, aprīkotas ar ūdeni, kanalizāciju, elektrību, gāzi, ar virtuvi, guļamistabu, ēdamzāli utt., taču visas komunikācijas un mūsdienās tik nepieciešamā sadzīves tehnika iestrādāta un paslēpta tā, lai nebūtu nekas manāmas un dzirnavās būtu maksimāli saglabāts senatnīgais izskats.

Dzirnavas savulaik bija daļa no Valdgales muižas kompleksa, kas piederēja baronam fon Firksam. Uzkāpjot dzirnavu augšējā stāvā, ir iespēja iziet uz balkoniņa un redzēt skaisto kļavu aleju, kas savulaik bija galvenais piebraucamais ceļš, lai nokļūtu uz barona muižu. Vēl saglabājušies no visa muižas kompleksa stallis un klēts. Šobrīd dzirnavās Džuzepe organizē ekskursijas, telpas piemērotas arī svinībām un viesu izmitināšanai.

 

Nākamais apskates objekts kuldīdzniekus aizved uz Ārlavu, amatnieku sētu „Kauliņi”. Mājas saimnieks – liela auguma, spēcīgs, ar garu bārdu, ir mākslinieks, Latvijas Amatniecības kameras meistars Igurds Baņķis Viņš ir kokgriezējs, galdnieks, pedagogs, lielisks amatnieks, kurš gatavo fantastiskas lietas no koka un izveidojis privātu meistardarbnīcu „Zeļļi”, kurā jauniešus apmāca ne tikai galdniecībā un kokgriešanā, bet arī dzīves gudrībās.

Igurds ar savu sievu apkopj 5 ha piemājas zemes, kuru visu laiku pilnveido. Igurds izrāda sētas teritoriju, stāsta par privāto meistardarbnīcu, kur apmācījis puikas, kuri skolā negribēja mācīties vai bija zaudējuši interesi, bet šajās darbnīcās mācījās visi un visi aizgājuši ar prasmēm uz zināšanām dzīvei. Darbnīcas darbojušās bez jebkāda valsts finansējuma, tikai paša spēkiem un iedvesmas.

Igurds stāsta par saviem senčiem, kuri mituši Kurzemes pusē Puzē, Mazirbē, Dundagā, Ārlavā 400 gadus. Viensēta „Kauliņi” pārveidota par amatnieku sētu, kuru jau 3 sezonās apmeklējuši 7000 ekskursantu. Igurds stāsta par Ārlavu, Ārlavas baznīcu, par iecerēm – akmens krāvuma OLU, kurai jau ielikts pamatakmens un nolasa vēstījumu nākamajām paaudzēm, kas tiks ievietots kapsulā. Igurds paskaidro, kāpēc šāda iecere par akmens krāvumu – Ārlava tulkojumā nozīmē auglīga zeme, tāpēc šeit būtu piemērota vieta, mikrokosma līmenī, ar simboliku ola, celt akmens krāvumu. Šis krāvums nebūs ne piemineklis, ne piemiņas vieta, ne pielūgsmes vieta, bet gan telpa meditācijai.

 

 

Vēl saimnieks mums izrāda un izvizina ar Latvijā pirmo privāto mazbānīti, kura detaļas izgatavojuši, kā diplomdarbu divi skolēni. Izrāda divas bezzirga droškas, kas arī ir paša meistara darinātas. Fantastiska vieta, burvīgs mājas saimnieks, vieta, kas būtu jāapmeklē ikvienam.

Pēc vizināšanās ar mazbānīti mūsu ceļš aizved turpat netālu līdz zemnieku saimniecībai „Upeskalni”, Ārlavas pag. Upeskalnos saimnieki nodarbojas ar šinšillu audzēšanu, gaļas lopu un citu mājdzīvnieku un putu audzēšanu.

 

Tad ceļš uz Talsiem, kur iestiprināmies vietējā kafejnīcā, un tad jau jādodas mājup. Lai jauka un ceļojumiem bagāta visiem vasara!

 

 

Apskatu gatavoja: Žanete Škapare
Foto: Juris Ozoliņš, Janīna Birģele un Sandris Liepiņš
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas