Search form

20.06.2012

Drukāt

Videoziņas Nr.146


Nedzirdīgo ziņas
 
Šonedēļ, kad latvieši svinēs līgo svētkus, Rīgā ierodas grupa nedzirdīgo itāliešu tūristu.
Viņi  grib paskatīties, kā tas notiek ,un arī paši tajos piedalīties. Vispirms viņi 21. jūnijā pl. 14 viesosies mūsu Rehabilitācijas centrā Elvīras ielā 19 un pavēros, kā strādā LNS. Tad pl. 16 KC „Rītausma” latvieši un itālieši tiksies kopīgā pasākumā, lai ielīgotu Jāņus. Būs tradīciju uzvedums, rotaļas, alus dzeršana un siera ēšana. Pieteikties iepriekš nevajag, tikai jāņem līdzi savs groziņš ar alusmuciņu un siera rituli.
Foto: www.lns.lv
 
 Tallinā 17. jūnijā draudzības maču izspēlēja Latvijas un Igaunijas labākie boulinga spēlētāji. Sievietēm pirmo vietu ieguva igauniete Sirje Luika, otrajā vietā mūsu Līva Vaivade, trešajā – Ilona Ozola. Vīriešiem visu goda pjedestālu aizņēma Latvijas pārstāvji Lagunovs, Liniņš un Vorobjovs. Vīriešu konkurencē uzvarēja Latvija. Sieviešu konkurencē uzvarēja Igaunija. Kopvērtējumā tomēr pārāka bija Latvija, par 287 punktiem apsteidzot Igauniju.
Foto: www.kurtidespordiliit.ee
 
1. – 2. jūnijā  Maskavā notika 16. Eiropas Nedzirdīgo sporta organizācijas (EDSO) kongress, uz kuru sapulcējās 33 valstu delegāti.
 Pavisam EDSO ir 43 dalībvalstis. Mūsu valsti pārstāvēja LNSF prezidents Varis Strazdiņš un LNSF Valdes loceklis Guntars Beisons. Kongress izskatīja dažādus priekšlikumus EDSO statūtu un sacensību reglamenta uzlabošanai, arī par biedru naudas palielināšanu un citus. Ieradās arī ICSD (Starptautiskā Nedzirdīgo sporta komiteja) prezidents Kreigs Kroulijs un pastāstīja par gatavošanos Olimpiādei 2013. gadā. Ungārija Olimpiādi nerīkos, bet to darīt pieteikusies Bulgārija. Tomēr vēl nav parakstīta galīgā vienošanās ar Bulgārijas valdību.
Šoreiz kongresā vēlēšanas nebija paredzētas. Nākošais, 17. EDSO kongress paredzēts 2014. gadā Turcijā, Ankarā.
Foto: www.edso.eu
 
Nākamsestdien, 30. jūnijā, pie Nabītes ezera Kuldīga novadā notiks pašdarbības festivāls. Tajā piedalīsies 135 pašdarbnieki ar 30 priekšnesumiem. Būs visas biedrības, izņemot Pļaviņu.
Uzmanību – iepriekš sniegtā informācija par telts vietas maksu nav precīza. Precizējums – telts vieta maksā 3 Ls no katra cilvēka, un varēs izmantos arī dušas.
Rīdzinieki vēl var pieteikties uz vietu autobusā, kas sestdien brauks atpakaļ. Tiekamies Nabītēs!
Foto: www.nabite.lv
 
 
Latvijas ziņas
 
Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā „Par valsts pensijām”. Pašreiz noteikto pensionēšanās vecumu – 62 gadus – pakāpeniski paaugstinās, sākot ar 2014. gadu. Pensijas paaugstinās pakāpeniski, par trim mēnešiem gadā. Piemēram, 2017. gadā pensijā varēs iet tie, kam 63 gadi, 2021. gadā pensijā varēs iet tie, kam 64 gadi, bet no 2025. gada pensionēties varēs, ja būs sasniegts 65 gadu vecums.
Paaugstināsies arī pensionēšanās vecums, no kura var pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi. No 2014. gada to paaugstinās par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā būs sasniegts 63 gadu vecums. Pensiju pieprasīt priekšlaicīgi divus gadus ātrāk var cilvēki, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem. Priekšlaicīgi piešķirto vecuma pensiju izmaksā 50% apmērā, taču, sasniedzot vispārējo pensionēšanās vecumu, pensiju izmaksā 100% apmērā. Saņemot priekšlaicīgo pensiju, nevarēs strādāt.
Vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais apdrošināšanas stāžs laikā no 2014. gada 1. janvāra līdz 2024. gada 31. decembrim būs 15 gadi, no 2025. gada – 20 gadi. Pašlaik nepieciešamais stāžs ir 10 gadi.
Foto: www.limbaži24.lv
 
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā par valsts naudu vairs neveic magnētiskās rezonanses pārbaudes. Šajā gadā tām atvēlētais valsts finansējums beidzies.
 Magnētiskā rezonanse ir viena no visvairāk pieprasītajām pārbaudēm. Taču pirmo reizi šajā slimnīcā valsts nauda iztērēta jau līdz Jāņiem. Parasti naudas pietika līdz rudenim. Pārbaudes cena ir, sākot no 75 latiem. Latvijā tikai 15 ārstniecības iestādēs iespējams veikt šīs pārbaudes.
Foto: www.ziemelkurzemesslimnica.lv
 
Šogad jau gandrīz 900 cilvēku nodevuši viņiem piesūkušās ērces pārbaudei, vai tās nav inficētas ar ērču encefalītu.
 Salīdzinot ar pagājušo gadu, inficēto ērču skaits pieaudzis septiņas reizes un ir 9,2 %! Mediķi atgādina, ka efektīvākais aizsardzības līdzeklis pret ērču encefalītu ir vakcinācija. Ja ērce piesūkusies, nepieciešams to izņemt pēc iespējas ātrāk. Ērci jānoņem, nesaspiežot tās ķermeni, lai koduma brūcē neiekļūtu  ērces izdalītā inde. Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni velk uz āru. Ja nav pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Diegs lēni jāgriež pretēji pulksteņrādītāja virzienam. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
Foto: www.epadomi.lv
 
Valsts ieņēmumu dienests (VID) līdz nākamā gada 1. janvārim izveidos publiski pieejamu datu bāzi par personām ar nodokļu parādiem virs 100 latiem. Minimālais nodokļu parāda apmērs, līdz kuram netiks uzsākta parāda piedziņa, būs 10 lati. Informāciju datu bāzē atjaunos un papildinās divas reizes mēnesī.
Foto: www.jurmala24.lv
 
Naktī no trešdienas uz ceturtdienu 21. jūnijā pl. 2 un deviņās minūtēs būs saulgrieži un astronomiskās vasaras sākums.
Tā būs gada īsākā nakts. Savukārt 20. un 21. jūnijs būs gada garākās dienas, un dienas garums būs 18 stundas un septiņas minūtes.
Astronomiskais rudens šogad sāksies 22.septembrī, bet astronomiskā ziema – 21.decembrī. Gan pavasaris, gan vasara ilgst aptuveni 93 dienas, savukārt rudens un ziema - aptuveni 89 dienas.
Gada īsākā nakts, pēc senču tradīcijām, jāpavada nomodā pie ugunskura, dziedot Jāņu dziesmas, baudot tradicionālos Jāņu cienastus – Jāņu sieru un alu. Sievietēm un meitenēm galvās ziedu vainagi, bet vīriešiem – vainagi no ozola zariem. Istabas un mājas durvis izgreznotas ar bērzu meijām, kūts un klēts durvis ar pīlādžu zariņiem, bet istabās smaržo kalmes. Daudzi svinētāji uzvelk tautastērpus. Daži Jāņos piekopj seno tradīciju – rītausmā  skrien kaili mazgāties rasā. Kas Jāņu naktī rasā kails mazgājas, tam skaistums, stiprums un spēks būs visu gadu.
Foto: www.gorod.lv
 
 
Ārzemju ziņas
 
Grieķijā svētdien notika atkārtotas parlamenta ārkārtas vēlēšanas. To rezultātus saspringti gaidīja visa ES finanšu pasaule. ES uztraucās par to, ka vēlēšanās varētu uzvarēt tie, kas bija pret starptautiskā aizdevuma programmu.  
Tomēr pietiekamu balsu skaitu (162) valdības veidošanai ir ieguvušas abas partijas, kas atbalsta taupības pasākumus. Parlamentā pavisam ir 300 deputātu. Šīs partijas absolūtā vairākumā atbalsta starptautiskā aizdevuma nosacījumus, un tas varētu novērst Grieķijas aiziešanu no eirozonas. Parlamenta pilnvaru termiņš ir četri gadi.
Foto: www.ritvars.wordpress.com
 
Lielbritānijas Saseksas grāfistē ( apgabalā) izsūta no valsts bez darba un pajumtes palikušos austrumeiropiešu viesstrādniekus,  arī latviešus.
Saseksā ievērojami pieaudzis latviešu, poļu un lietuviešu bezpajumtnieku skaits, jo kopš 2004. gada tur ieradušies ap 6000 austrumeiropiešu viesstrādnieku. Vietējā policija izsniegusi Lielbritānijas robežsardzei sarakstu ar to personu vārdiem, kurām piespiedu kārtā valsts jāatstāj.  
Robežsardze  izmanto savas pilnvaras un izsūta pāri robežai tos, kuri palikuši bez darba un bez pajumtes.
Foto: www.ir.lv

 
Sveicam mūsu skatītājus Jāņos! Lai jums nepietrūkst ne alus, ne siera, ne jautrības pie ugunskura! Un neaizmirstiet Jāņudienas rītā nomazgāties rasā!

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas