Search form

07.06.2016

Drukāt

«Gorā» nedzirdīgo amatiermākslas festivāls «Rēzekne – zilo ezeru zeme»

Photo

Lai atklātu īpašo klusuma pasauli un zīmju valodas iespējas dažādās mākslinieciskās aktivitātēs, tostarp dziedāšanā, dejošanā un pantonīmās, šodien Rēzeknē uz 20.Latvijas nedzirdīgo amatiermākslas festivālu no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem ieradušies pašdarbnieki ar īpašām vajadzībām.


Lai arī kopumā nedzirdīgo un vājdzirdīgo integrācija pārējā sabiedrībā mūsdienās ir gājusi uz priekšu, kā atzīst paši Nedzirdīgos savienības biedri, arī šādi pasākumi ir nepieciešami ne vien pašiem savu spēju parādīšanai, bet arī apkārtējiem cilvēku ar īpašām vajadzībām un viņu pasaules uztveres iepazīšanai.

Rēzekniete Ilona Fomina ir nedzirdīga kopš dzimšanas un sazinās vien zīmju valodā. Viņa ir viena no gandrīz simt Latvijas Nedzirdīgo savienības Rēzeknes reģionālās biedrības biedriem. Lai ikdienā saprastos ar dzirdīgajiem un, piemēram, ar Latvijas Radio, viņa izmanto surdotulku. Šādi zīmju valodas tulki šajā pusē ir vien divi, un viens no tiem – Inese Geduša – sarunā ar korespondenti ir arī Ilonas balss.

Aktīvi, bet tajā pašā laikā mierīgi un nosvērti žestikulējot, ar zīmēm Ilona atklāj to, ka šobrīd ir bezdarbniece.

“Jā, pagaidām esmu bezdarbniece, jo man ir problēmas ar veselību, bet iepriekš ilgus gadus strādāju - 27 gadi man ir darba stāžs šuvējas darbā,” Ilona neslēpj, ka cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem darbu atrast nav viegli. Tomēr, ja ir apgūta kāda profesija, tas nav neiespējami. Ar surdotulka palīdzību Ilona skaidro, ka arī apkārtējā pasaule pēdējā laikā aizvien vairāk pieņem tādus cilvēkus kā viņa – ar īpašām vajadzībām.

“Tagad tiešām uzlabojusies attieksme, arī tulka pakalpojumi ir vairāk pieejami - var nākt uz sapulcēm un darba devēju iedrošināt, ka nedzirdība nav šķērslis,” stāsta Ilona. Ilona ikdienā visai bieži apmeklē arī Latvijas Nedzirdīgo savienības Rēzeknes reģionālās biedrības rīkotos pasākumus, un arī pati tajos aktīvi iesaistās. Arī nedzirdīgo amatiermākslas festivālā, kas šodien norisinās Rēzeknē, Ilona būs aktīva dalībniece.

Rēzekniete Monika Lankovska runā ar balsi, tomēr arī viņa dzīvo klusuma pasaulē, jo dzirdi zaudējusi agrā jaunībā. Strādājusi dažādus darbus, arī šobrīd 65 gadus vecā kundze ir nodarbināta – strādā par apkopēju. Viņa atzīst, ka šodien cilvēku ar īpašām vajadzībām pieņemšana sabiedrībā ir būtiski uzlabojusies, “dzirdīgie nedzirdīgos agrāk uzskatīja tāpat kā otrās šķiras cilvēkus, bet tagad uzlabojas, pat pa televizoru rādīja, ka pat jau policisti mācās žestu valodu.”

Rēzeknē šodien notiekošajam nedzirdīgo amatiermākslas festivālam ir liela nozīme nedzirdīgo un cilvēku ar īpašām vajadzībām integrācijai sabiedrībā, uzskata arī surdotulks un Rēzeknes Nedzirdīgo biedrības pārstāve Inese Geduša, “festivāliem ir arī viens no tādiem mērķiem parādīt, kāda mēs esam kopiena, kāda mums ir dzīves uztvere, kā mēs jūtam viens otru, kā mēs jūtam pasauli.”

Ar melodeklamācijām, dejām, teatrāliem uzvedumiem un pantonīmām, ko izrādīs 12 amatiermākslinieku kolektīvi no dažādām Latvijas pusēm, šodien plkst. 13 Latgales vēstniecībā ''Ģors'' Rēzeknē sāksies nu jau 20.Latvijas nedzirdīgo amatiermākslas festivāls “Rēzekne – zilo ezeru zeme”, aicinot ielūkoties nedzirdīgo pasaulē, kultūrā un tradīcijās.

 

 

Autore: Renāte Lazdiņa
Pārpublicēts no www.lsm.lv


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas