Search form

09.02.2012

Drukāt

Sauc palīgā ar īsziņu!

Photo

Ar šādu nosaukumu LNT raidījumā „Tautas balss” 8. februārī tika parādīts sižets par 112 īsziņu nosūtīšanu palīdzības dienestam . Tajā žurnālists intervēja LNS viceprezidenti Sandru Gerenovsku.


Video varat noskatīties šeit: http://www.tvnet.lv/online_tv/19898-tautas_balss_20120208. Par to  stāstīts otrajā sižetā (9:45 sek.)

Žurnālists:
Līdz šim, kad cilvēks nonāca bezpalīdzīgā stāvoklī, viņš meklēja iespēju zvanīt, lai izsauktu palīdzību. Tagad, attīstot palīdzības saukšanas iespējas, glābēji izstrādājuši sistēmu, kura ļoti svarīga tieši nedzirdīgiem cilvēkiem, kuri paši nespēj paziņot par nelaimi. Viņi var sūtīt glābējiem īsziņas.
Piemēram, ja jūs esat nolaupīti un ielikti mašīnas bagāžniekā, jūs varat sūtīt sms, jo tā, iespējams, jūs izglābs.
Tātad no šīs nedēļas nedzirdīgie var sūtīt sms uz numuru 112. Šo jaunumu jau ilgāku laiku ar cerību gaidīja Latvijas Nedzirdīgo savienība, jo zīmju valodas tulku ir maz un ne vienmēr viņi pieejami ārkārtas situācijā.

Sandra Gerenovska:
Tulki strādā līdz pl. 17. Ja problēma rodas vakarā, tad nedzirdīgais nokļūst bezizejas situācijā. Jālūdz palīdzība kaimiņam, labi, ja tas neatsaka  palīdzību, jo bieži vien cilvēki nav izpalīdzīgi.

Žurnālists:
Liekas, sākumā nedzirdīgajiem lielas problēmas varētu sagādāt īsziņas uzrakstīšana. Tāpat varbūt iespējams, ka kāds dzirdīgais gribēs izmēģināt, kā šī sistēma darbojas.

Sandra Gerenovska:
Latvijas Nedzirdīgo savienība Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) nodeva sarakstu ar nedzirdīgo cilvēku mobilajiem numuriem. Saņemot īsziņu, VUGD darbinieks redzēs, ka to sūtījis nedzirdīgs cilvēks. Protams, nedzirdīgajiem cilvēkiem jāziņo, ja mainās mobilā telefona numurs.

Žurnālists:
Glābšanas dienests aicina šo pakalpojumu izmantot tikai cilvēkiem ar dzirdes problēmām, kā arī situācijās, kad cilvēks nevar parunāt. Par maldinošas īsziņas nosūtīšanu būs visai liels sods.

VUGD pārstāve Inga Vetere:
Ja tiek sūtīta maldinoša īsziņa, to var noskaidrot un vainīgo sodīt. Šis pakalpojums domāts tikai cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem.

Žurnālists:
Šāds pakalpojums testa režīmā jau darbojās iepriekš, un daži nedzirdīgie to izmantoja.

VUGD pārstāve Inga Vetere:
Pašlaik grūtākais nedzirdīgajiem – iemācīties norādīt nepieciešamo informāciju īsziņā. Nedzirdīgos cilvēkus apmāca, kam jābūt minētam šajā īsziņā. Ir bijuši jau gadījumi, kad, saņemot īsziņu no nedzirdīga cilvēka, viņam sniegta neatliekamā palīdzība.


Sagatavoja: Gunta Birnīte

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas