Search form

01.11.2019

Drukāt

Projektā paveikts viss iecerētais

Photo

Šodien, 2019. gada 1. novembrī, beidzās projekts “Intervence: stereotipi un vardarbība pret sievieti”. Projekta realizācija ilga 7 mēnešus, tā sākās 10. aprīlī, pateicoties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta finansiālajam atbalstam.


Visus šos mēnešus projekta ietvaros tika īstenotas dažādas aktivitātes, un šajā noslēguma rakstā rezumēsim paveikto darbu.

Tika veikts pētījums “Nedzirdīgo cilvēku izpratne un stereotipi par vardarbību pret sievieti”, kurā piedalījās 105 sievietes un 76 vīrieši, dzīvojoši Rīgas pilsētā. Pētījuma ietvaros tika noskaidrots, kā un ko nedzirdīgie cilvēki saprot ar vārdu “vardarbība”, vai tika dzirdēts par vardarbības gadījumiem nedzirdīgo sabiedrībā, savu radu un draugu lokā, pret ko tika vērsta vardarbība, vai paši aptaujātie cieta no vardarbības u.c.

Jāsaka gan, ka pētījuma rezultāti ir satraucoši, jo 87 no aptaujātājiem (gandrīz puse) uzskata, ka vardarbība notiek nejauši.

Apstrādājot aptaujas anketu rezultātus, tika atklāts, ka vairāk nekā puse no respondentiem zina/dzirdējuši par vardarbību nedzirdīgo sabiedrībā, savu draugu un radu lokā un tā bija vērsta galvenokārt pret sievieti, pēc tam pret bērnu, kā arī pret vecuma pensionāriem un invalīdiem. Aptaujas rezultāti liecina, ka 31% aptaujāto ir cietuši no vardarbības, bet 12% no respondentiem nevēlējās atklāt, vai ir cietuši no vardarbības. Tas liek domāt, ka ir cietuši. Tā kā anketas bija anonīmas, daudzi respondenti rakstīja par to, kas bija noticis, piemēram, vīrs sit sievu un to visu redz bērni; bērni atņem saviem vecākiem – pensionāriem naudu; vecāki sit bērnus; vīrs pazemo savu sievu regulāri utt. 66% no visiem respondentiem ir norādījuši, ka nav vērsušies pēc palīdzības vardarbības jautājumos. Kāpēc? Jo saskārās ar vienaldzīgu attieksmi no apkārtējiem; baidījās un kautrējās lūgt palīdzību; nav saņēmuši ģimenes atbalstu; izjuta kaunu; nebija blakus kāda, kurš varētu sniegt palīdzību.

Vardarbības problēma nedzirdīgo kopienā pastāv, un te ir darbs ar nedzirdīgo ģimenēm, nedzirdīgajiem cilvēkiem, kuri cietuši no vardarbības. Šis projekts deva atspērienu, nedzirdīgie cilvēki uzdrošinājās runāt par tik nopietnu tēmu, izteikt savu viedokli un būt atklātiem, dalīties savā negatīvajā pieredzē un pārdzīvojumos. Skumīgi bija redzēt, ka nedzirdīgie cilvēki aptaujas anketā arī noradījuši, ka par vardarbību ģimenē jāklusē, par vardarbību nav jārunā. Nē! Vardarbība nav pieņemama, par to nedrīkst klusēt!

Aptaujas rezultāti parādīja, ka daudzi nedzirdīgi cilvēki uzskata par normu, ja ģimenes locekļi tiem atņem naudu, aizliedz tikties ar citiem cilvēkiem, grūsta, draud utt. Projekta aktivitātes bija vērstas tieši uz to, lai izglītotu nedzirdīgos cilvēkus par to, kas ir vardarbība, kādas vardarbības formas pastāv, kur griezties pēc palīdzības utt. Šeit ir iespējams aplūkot pētījuma rezultātu kopsavilkumu.

Aktivitātes “Informatīvā kampaņa “Kas tev jāzina par vardarbību”” ietvaros tika izveidots informatīvais buklets un videokampaņa “Kas Tev jāzina par vardarbību” latviešu zīmju valodā ar subtitriem latviešu valodā. Gan bukletā, gan videosižetos tika aplūkotas vardarbības formas, kādā veidā izpaužas vardarbība, kā cilvēks kļūst par upuri, kā izkļūt no vardarbības, kur griezties pēc palīdzības, ja cilvēks ir cietis no vardarbības. Svarīgi atcerēties, ka fiziskās, seksuālās, emocionālās un ekonomiskās vardarbības rezultātā cilvēks iegūst fizisku, psiholoģisku, garīgu traumu, tāpēc nav jābaidās, bet jāmeklē profesionāla palīdzība. Nedzirdīgie cilvēki to var saņemt, vēršoties Latvijas Nedzirdīgo savienības Rehabilitācijas centrā Elvīras ielā 19k-2, Rīgā, kā arī krīzes centros, piemēram, krīzes centrā “Marta”.

Ja cilvēks ir cietis no vardarbības, viņam ir tiesības saņemt informatīvo un juridisko palīdzību, speciālistu konsultācijas, emocionālo atbalstu, kā arī sociālās rehabilitācijas pakalpojumus. Videokampaņas sižetus latviešu zīmju valodā ir iespējams aplūkot šeit: http://www.lns.lv/lat/projekti/intervence__stereotipi_un_vardarbiba_pret_sievieti/ 

Par pastāvošo vardarbības problēmu nedzirdīgo kopienā tika runāts paneļdiskusijā “Vardarbībai NĒ!”, kura notika 2019. gada 28. septembrī. Bija liels prieks redzēt, ka diskusiju apmeklēja daudz nedzirdīgo cilvēku dažādā vecumā un zāle bija pilna, pat nācās daudziem stāvēt kājās. Diskusija ilga vairākas stundas, bet tā pagāja ātri un nemānāmi.

Diskusijas laikā tika apspriestas tēmas “Vardarbība pret sievieti – izdomājums vai aktualitāte” un “Kā vardarbība ietekmē pilsonisko līdzdalību?”. Diskusijā piedalījās psihologi, sociālie darbinieki, policijas pārstāvis, sociālie rehabilitētāji. Diskusijas laikā tika aplūkota ne tikai vardarbības statistika, bet pastāstīts ar praktiskiem piemēriem, kas ir vardarbība; kas ir pagaidu aizsardzība pret vardarbību; kādu palīdzību un kur var saņemt, ja cilvēks ir cietis no vardarbības; kā vardarbība ietekmē cilvēka dzīves kvalitāti; kādi faktori izraisa vardarbību (alkoholisms, dažādas atkarības, bezdarbs, aizliegumi, izglītības līmenis utt.); vai vardarbības mazināšanu var veicināt apmācības, emociju kontrolēšana, neiesaistīšanās konfliktos, darbs ar psihologu; vai būtu jāsoda varmākas Latvijā; kā pārstāt būt par upuri u.c.

Par vardarbību noteikti jārunā, cilvēkam nav jākautrējas lūgt palīdzību. Vardarbība nav izdomājums, bet tā ir skarba realitāte. Ja cilvēks ir cietis no vardarbības, tad noteikti ir jārīkojas!

Lai spētu palīdzēt preventīvi (jau pirms vardarbības) un sniegt emocionālo atbalstu, psiholoģisko palīdzību nedzirdīgajiem cilvēkiem, kuri cietuši no vardarbības, 10 LNS darbiniekiem un aktīvistiem tika organizēts 2 dienu praktiskais seminārs “Vardarbība pret sievieti kā viena no diskriminācijas formām. Stereotipi.” Semināra mērķis bija sniegt svarīgākās zināšanas par stereotipiem un vardarbību pret sievieti kā vienu no diskriminācijas formām.

 

 

Semināru vadīja pieredzējusī psiholoģe Sandra Freimane, biedrības “Centrs MARTA” vadītāja Iluta Lāce un sociālā darbiniece Lelde Švarca. Praktiskā semināra laikā tika apgūtas šādas tēmas: vardarbība pret sievieti kā viena no diskriminācijas formām; normatīvais regulējums; vardarbības brīdinājuma pazīmes un to izpausmes; sadarbības un darba struktūra; uzvedības modeļi, mīti un stereotipi par vardarbību; vardarbības sekas, kādas tās ir; kādas problēmas atklāja pētījums “Nedzirdīgo cilvēku izpratne un stereotipi par vardarbību pret sievieti”; vai nedzirdīgo vidū pastāv vardarbība; kā atpazīt vardarbību; rīcības stereotipi; rīcības modeļi; kādi ir galvenie dzīvības apdraudējuma riski; kā un kādu palīdzību var sniegt vardarbībā cietušajām nedzirdīgām sievietēm; kas ir pagaidu aizsardzība; kā sievietei rīkoties, lai pārtrauktu vardarbību pret sevi; kā var novērst vardarbību; vai vardarbību ir iespējams mazināt; vai varmāku var mainīt u.c.

Semināra dalībnieki piedalījās arī darba grupās, kurās izpildīja praktiskos uzdevumus, kas ietvēra gadījumu analīzi, dodot iespēju dalībniekiem atpazīt vardarbības formas, riskus dzīvībai, kā arī pārdomāt iespējamo intervenci.

Lilita Logina, SIA “LNS Rehabilitācijas centrs” darbiniece izsaka savu viedokli par dalību seminārā: “Vardarbības tēma – tā ir ļoti aktuāla tēma, lai gan par šo vardarbību ikdienā maz runā, baidās vai arī uzskata, ka runāt nemaz nevajag. Patiesībā tas ir nepieciešams visiem, jo daudzi ar to saskaras un vardarbība ir visur – mājās, darbā, uz ielas un citur. Vēlējos uzzināt vairāk un plašāk par šo tēmu, tāpēc arī pieteicos dalībai seminārā. Lielākoties jau zināju par vardarbību, bet man visvairāk interesēja, kā palīdzēt tiem cilvēkiem, kuri saskārās ar vardarbību. Es domāju, ka vajadzētu organizēt nedzirdīgajiem cilvēkiem praktiskus seminārus, jo daudziem bail apmeklēt konsultācijas, jo uzskata, ka ir nepareizi meklēt palīdzību, lai gan tā vajag. Manuprāt, nepieciešams arī nākotnē organizēt šāda veida seminārus par vardarbību ne tikai Rīgas pilsētā dzīvojošiem LNS speciālistiem/darbiniekiem, bet arī reģionu iedzīvotājiem, jo ne visiem ir iespēja aizbraukt uz Rīgu, bet visi justos labi, ja lekcijas un semināri notiktu savos reģionos, nebūtu tālu jābrauc. Vajadzētu par to padomāt!”

Projekta realizācija noritējusi veiksmīgi, ir izdarīts ļoti daudz. Svarīgi, ka nedzirdīgo sabiedrībā tika sākts runāts par pastāvošo vardarbības problēmu, cilvēki uzdrošinās būt atklāti, uzdrošinās nebaidīties un meklēt palīdzību, kļūst zinošāki un izglītotāki. Bet ir vēl daudz ko darīt, lai mazinātu vardarbību nedzirdīgo kopienā, sekmētu nedzirdīgo cilvēku integrāciju un palīdzētu nedzirdīgajiem, kuri cietuši no vardarbības.

Ja mēs visi kopā runāsim par vardarbību, apspriedīsim to, sniegsim palīdzīgu roku vardarbībā cietušajiem, tad mūsu sabiedrība kļūs veselīgāka, saliedētāka un cilvēki – laimīgāki.

Elfa Kesenfelde, projekta aptaujas konsultante un videomoderatore dalās savos iespaidos par projekta realizāciju: “Pateicoties Facebook grupai ”Nedzirdīgās sievietes LV”, kurā ir tikai nedzirdīgās sievietes, tika sākts runāt un diskutēt par ļoti aktuālu un sasāpējušu tēmu attiecībā uz dažādām vardarbības formām. Līdz ar to LNS “cepa” ideju par vardarbības projektu ”Intervence: stereotipi un vardarbība pret sievieti”. Es piedalījos gan pētījumā kā aptaujas anketu konsultante, gan video modeles darbā. Patiesi priecājos, ka tika realizēts šis projekts un mūsu sievietes kļūst zinošākas, gaišākas, pārliecinošākas un neļaus sevi un savus bērnus pazemot. Paldies Facebook grupai “Nedzirdīgās sievietes LV”, kas deva grūdienu, lai palīdzētu cietušajām no vardarbības sievietēm! Paldies, ka šis projekts tika realizēts!”

Aija Sannikova, projekta vadītāja: “Paldies Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam par finansiālu atbalstu, bez šī atbalsta nebūtu iespējams realizēt šo projektu! Paldies visiem projekta darbiniekiem un dalībniekiem par aktīvu līdzdalību un līdzdarbību projekta aktivitātēs, drosmi būt atklātiem un uzdrošināties runāt par vardarbību!

Šī projekta rezultāti kalpos par platformu nākotnē, lai saturiski plānotu nākamos pasākumus un sekmētu cilvēktiesību realizāciju, mazinātu un izkaustu vardarbību pret nedzirdīgām sievietēm, bērniem, invalīdiem. Nedzirdīgās sievietes ieguva sākotnējos priekšstatus, kas ir vardarbība pret sievieti, un informāciju, kur tās var saņemt atbalstu LNS.”

 

Raksts ir sagatavots Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas līdzfinansētā projekta “Intervence: stereotipi un vardarbība pret sievieti” ietvaros.
Par raksta saturu atbild biedrība “Latvijas Nedzirdīgo savienība”.

 

Rakstu sagatavoja: Karīna Pavlova, 6.aktivitātes “Informācijas un publicitātes pasākumi” darba grupas vadītāja un Zigmārs Ungurs, 6.aktivitātes “Informācijas un publicitātes pasākumi” darba grupas ziņu korespondents.
Video sagatavoja: Juris Grundulis, 6.aktivitātes “Informācijas un publicitātes pasākumi” darba grupas mājaslapas administrators.
 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas