Search form

16.12.2013

Drukāt

Pirmo reizi nometne nedzirdīgām māmiņām ar bērniem

Photo

No 28. novembra līdz 1. decembrim Smārdes pagastā eso¬šajā atpūtas kompleksā „Valguma pasaule” tika rīkota nomet¬ne nedzirdīgām māmiņām ar bērniem. Tās mērķis bija sniegt nedzirdīgām māmiņām izpratni par bērnu psiholoģisko, izzi¬ņas attīstību un emocionālo audzināšanu. Tajā piedalījās 10 māmiņas un 16 bērni vecumā no 10 mēnešiem līdz 11 gadiem no Rīgas, Liepājas un Jelgavas.


Nometne notika projek­ta „Klusuma pasaule” ie­tvaros, un to vadīja DIĀNA ZĀLAMANE-LEITE. Viņa stāsta: „Šī nometne ir „Klusuma pasaules” viena no pēdējām ak­tivitātēm. Sešus mēnešus mēs iz­strādājām nometnes programmu, kas ir unikāla visā Latvijā. Tās izstrādē kopā ar mani piedalījās arī psihologs, sociālais darbi­nieks un cilvēks, kurš meklēja un apkopoja citu valstu pieredzi par to, kādas nometnes organizē ve­cākiem citur.
 
Tā ir informatīva, atbalstoša un izglītojoša nometne ģimenēm ar bērniem, kurās vecākiem ir dzirdes traucējumi. Svarīgi šā­dās nometnēs, lai bērns netiktu nošķirts no vecākiem. Nozīmīgs fakts, ka bērni ar dzirdes trau­cējumiem darbojas kopā ar dzir­dīgiem bērniem, lai viņi mācētu savā starpā komunicēt un redzē­tu, ko viņi var darīt kopā.
 
Nometnes mērķis ir izglītot jaunās māmiņas, piesaistot dažā­dus speciālistus. Šeit viņas brīvā formā varēja uzdot jebkura veida jautājumus, justies drošākas un brīvākas. Šos jautājumus māmi­ņas ikdienā, tiekoties ar šiem spe­ciālistiem, nemaz neuzdotu. Pie­mēram, vakardienas nodarbība ar fizioterapeiti tik ļoti ieilga, jo māmiņas ļoti intensīvi uzdeva tik daudz jautājumu, ka vakariņas bija jāatliek uz vēlāku laiku. Tā­tad nometnes ideja ir izdevusies, jo otrā projektā, kur māmiņas nāk uz Centra informatīvajām nodarbībām, viņas personiskus jautājumus uzdot kautrējas. Tas īpaši izpaudās nometnes trešajā dienā, kad māmiņas, jau apra­dušas cita ar citu, jutās drošas runāt par tēmām, par kurām ik­dienā nejautātu.
 
Speciālistus piesaistījām, ņe­mot vērā nometnes programmas intensitāti. Šajā pilotnometnē mēs piesaistījām tos speciālis­tus, kas likās visnepieciešamākie. Secinājām, ka ir vairākas lietas, kas būtu jāuzlabo. Lekciju vadīja Rīgas Sociālā dienesta darbinie­ce, taču jāņem vērā, ka piedalījās arī māmiņas no citām pilsētām, tāpēc nākamajā nometnē būs ne­pieciešama informācija arī par palīdzību, ko sniedz tā pašvaldī­ba, no kuras māmiņa nāk.
 
Kopā ar māmiņām nonācām pie vairākiem secinājumiem, ko būtu jāņem vērā, veidojot nāka­mo nometni. Vajadzētu pieda­līties arī tēviem. Nepieciešams piesaistīt vairāk speciālistu, kas nodarbotos ar bērniem, jo viņu ir daudz un viņi ir ļoti aktīvi, katrs ar savu raksturu. Bērniem vajag piedāvāt daudz un dažādu nodar­bību, jo viņu uzmanības noturība ir īsa. Vairāk jāpiedomā pie spē­lēm – tās gan bija daudz sagata­votas, bet ātri beidzās. Speciālis­tes bija ļoti nogurušas.
 
Mēs noteikti meklēsim finan­sējumu jaunai nometnei, tiklīdz būs iespēja iesniegt projektu, jo programma, pēc kuras strādāt, ir jau gatava. Šo programmu varam piedāvāt realizēt kādai pašvaldī­bai, kur ir vairāk šādu māmiņu.”
 
 
Nometne sākās ar ie­pazīšanos un noslēdzās ar spēlēm
 
Ar spēļu un rotaļu palīdzību dalībniekus sapazīstināja psiho­loģe Sandra Freimane. Viņa arī vadīja lielāko daļu nākamās die­nas nodarbību par bērnu attīstī­bas psiholoģiju, par ģimeni un tās modeļiem, par attiecībām ģimenē un to lomu bērnu audzināšanas procesā, piemēram, par brāļa un māsas strīdiem, iespējamām problēmām skolā un citur. Vaka­ra beigās Rīgas Dzemdību nama galvenā speciāliste, bērnu ārste Ilze Kreicberga lasīja lekciju par to, kā sniegt pirmo medicīnisko palīdzību, kā gatavot vai izvēlē­ties veselīgu un sabalansētu uz­turu ģimenei, kā pasargāt bērnu no sadzīves traumām un daudz ko citu.
 
Nākamajā dienā dalībnie­ces ļoti daudz guva no fiziotera­peites un pedagoģijas speciālistes Līgas Barones-Tamovičas vadī­tās nodarbības par bērnu attīstību un aprūpi. Daudzuprāt, unikālā speciāliste stāstījumā prata savie­not jautājumus par bērna fizisko un psiholoģisko attīstību. Todien māmiņas arī guva ļoti vērtīgas un plašas zināšanas par dažāda ve­cuma bērna attīstības psiholoģiju (piemēram, ka bērna dusmas ir normāla reakcija un nozīmē, ka bērns ir nevis slikts vai agresīvs, bet gan spēj paust savas emocijas un viņam viss ir kārtībā), un par to, kādu palīdzību ģimenes var saņemt no valsts atbalsta insti­tūcijas. Diena noslēdzās jautrākā gaisotnē, kur S. Freimanes un Artas Birznieces‑Siliņas vadī­bā iestudēja leļļu izrādi „Vecīša cimdiņš”.
 
Pēdējā dienā dalībnieces ap­guva dekupāžas tehniku un paga­tavoja sev skaistu kastīti – sāku­mā šajā nodarbībā darbojās tikai māmiņas, bet pēc tam pievienojās arī bērni. Turpinājās arī nodarbī­bas psiholoģijā – par problēmām skolā, bērnu temperamentu un disciplinēšanu. Nometne noslē­dzās ar spēlēm un rotaļām, vien­laikus atzīmējot Pirmo adventi. Paralēli visām māmiņām notie­košajām nodarbībām arī bērniem tika organizētas dažādas intere­santas aktivitātes – viņi zīmēja, veidoja kolāžas, spēlēja spēles. Kā uzsvēra S. Freimane, svarīgi, ka bērnu nodarbības ik pa 10 – 12 minūtēm mainījās, lai tās neap­niktu.
 
 
 
Visvairāk– psiholo­ģijas nodarbību
 
Kāpēc? Par to vairāk stāsta S. Freimane: „Šeit ir nedzirdī­gas mammas gan ar dzirdīgiem, gan nedzirdīgiem bērniem – pat vienā ģimenē. Viņām ir ļoti liela interese par bērnu psiholoģiju, un to varēja just, jau darbojoties ar māmiņām Centrā, Elvīras ielā. Katras nodarbības beigās bija ļoti daudz jautājumu, māmiņas brīnījās, cik ātri laiks pagājis, jo viņas ar aizrautību sekoja visam līdzi. Ceru, ka, atgriežoties mājās ar pozitīvām emocijām, māmiņas par uzzināto informāciju stāstīs tālāk. Mūsu darbs turpināsies – divreiz mēnesī būs māmiņu no­darbības Elvīras ielā, kurās būs iespēja saņemt gan psihologa, gan fizioterapeita konsultācijas.”
 
Gan S. Freimane, gan D. Zā­lamane-Leite atzīst, ka šis pro­jekts ir kaut kas jauns un nebi­jis, un par to jau saņemtas labasatsauksmes – patīk gan mammām, gan bērniem. S. Freimane: „Manu­prāt, ir piesaistīta ļoti laba speciālistu komanda – tas ir komandas darbs. Ja tas ir labs, darbs ir veiksmīgs. Būtu ļoti labi, ja šādu nometni orga­nizētu reizi gadā – mammas var ne tikai runāt ar speciālistiem, bet arī savstarpēji dalīties savā pieredzē.”
 
 
 
Kam jāpievērš uzmanība, māmiņām audzinot nedzirdīgu bērnu?
 
Svarīgākā lieta, kam jāpievērš uzmanība, ir atmiņas, uzmanības, domāšanas un iztēles attīstība. Tas ir nozīmīgi, lai attīstītu bērna do­māšanu kopumā. Jau mazam bērnam jāmāca valoda – zīmju valodu, jo valoda ir ļoti saistīta ar domāšanu. Tad bērns spēj izteikties un uzdot jautājumus. Mammām ļoti svarīgi ir pavadīt vairāk laika kopā ar bērnu – skatoties grāmatas, attēlus, stāstot zīmju valodā, atkārtot un izrunāt vēlreiz visu. Pats galvenais, lai mammām būtu sasaiste kopā ar bērnu, līdz viņš iet skolā,” skaidro psiholoģe.
 
Nometnes vadītāja Diāna Zālamane-Leite izsaka milzīgu pateicī­bu nometnes komandai: Sandrai Freimanei, Guntai Birnītei, Edītei Brencei un Artai Birzniecei-Siliņai, par atbalstu, izturību un iegul­dīto darbu nometnes realizēšanā!
 
 
Kā nometni vērtē pašas māmiņas?
 
SANITA GABRĀNE (Olaine), divu ne­dzirdīgu meitu māte, stāsta: „Manas meitas ar prieku uzņēma ziņu, ka būs šāda nometne. Šeit ir ļoti labi apstākļi dzīvošanai, kas ļāva justies ērti. Lekcijas bija vērtīgas. Pārsteidza no fizioterapeites uzzinā­tais, ka lēkāšana uz batuta ir ļoti kaitīga. Manas meitas to darīja jau trīs gadus, un arī es pati priecājos, ka meitām ārā bija ko darīt.
Bet izrādās, ka tas deformē bērna stāju. Arī citas māmi­ņas plānojušas batutu pirkt, bet to vairs nedarīs, jo speciā­liste skaidroja, ka labāk to darīt reizēm uz 15 minūtēm vietā, kur šādu atrakciju publiski piedāvā, nevis regulāri.
Vērtīgu informāciju ieguvu arī no bērnu ārstes – iz­rādās, bērnu nedrīkst piespiest ēst, jo tad viņš to dara ar nepatiku un tas var traucēt kuņģa darbību. Bērns pats visla­bāk zina, cik daudz ēst. Arī nometnē man bija vēlme aizrādīt meitām, lai apēd visu, tomēr atcerējos pediatres teikto un to nedarīju. Mājās man būs jāpārdomā, ko bērnam dot ēst. Nākamreiz gribētu piedalīties nometnē kopā ar savu vīru.”
 
SOLVEIGA JĒKABSONE (Salaspils) atzīst – uzreiz, kad saņēmusi īsziņu par šo nometni, ar prieku piekrita piedalīties tajā ar saviem dvīņiem. Viņa stāsta; „Tā ir laba ie­spēja savstarpēji iepazīties gan bērniem, gan māmiņām. Mani ļoti ieinteresēja psihologa nodarbības par to, kā rīkoties gadījumos, kad bērni strīdas. Man ir grūti, jo viens bērns ir dzirdīgs, bet otrs – nedzirdīgs.
Šeit arī uzzināju par tādu speciālistu – ortopēdu, kurš varētu sniegt konsultāciju mana dēla stājas un gaitas uzla­bošanai. Ļoti patika dekupāžas nodarbība – tajā piedalījos pirmoreiz, un tā mani aizrāva. Pirmoreiz esmu šāda veida nometnē un gribētu to darīt vēl.
 
ILZE JAUNZEME (Liepāja), vājdzirdī­ga divu dzirdīgu bērnu māmiņa, stāsta „No­metne bija ļoti vērtīga. Iemācījos, kā pareizi bērnus audzināt – kad aizrādīt, kad nē. Man, piemēram, traucē, ka bērni skaļi bļaustās, taču psiholoģe teica, ka tomēr jāļauj bērniem izbļaustīties – viņi pēc tam nomierināsies.
Meita sūdzējās par sāpēm kājās, viņas ārste sprieda, ka tas saistīts ar augšanu, taču šeit fizioterapeitei bija cits viedoklis – jāmeklē pamatcēlonis. Tagad vēlreiz runāšu ar meitas ārsti, lai nosūta viņu pie fizioterapeita. Nozīmīga bija arī pieredzes apmaiņa bērna audzināšanā ar pārējām māmiņām. Man nemaz negribas braukt uz mājām, te ir ērti un patīkami. Noteikti vēlreiz brauktu uz šādu nometni.
 
 
Teksts: Pēteris Vilisters
Foto: Sandra Freimane

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas