Search form

30.09.2014

Drukāt

Darbīgais rudens Liepājā


Latviešu tautasdziesmā teikts:
„Kalnā kāpu lūkoties vai dzeltēja bērzu lapas,
Ja dzeltēja bērzu lapas, tad rudens sētiņā”
 
Nu rudens ienācis arī Liepājas biedrībā, ražens ar darbiem un notikumiem projektā „Saules raksti Liepājā”. Šajā iedvesmojošajā un krāsaino kļavu lapu laikā projekta dalībniekiem, rokdarbu pulciņa ietvaros bija iespēja veidot vienu lielu kopdarbu – kolāžu „Saules raksti Liepājā”. Darbs tapa vairākos posmos. Sešu nodarbību laikā katrs pulciņa dalībnieks zīmēja iepriekš izdomāto daļu no kolāžas skices, tad izveidoja tās piegrieztni un to sašuva. Bet darba noslēgumā visu pulciņa dalībnieku izveidotie izstrādājumi tika sašūti kopā, veidojot īstu rudens brīnumu (skat. foto). Paldies visiem rokdarbu pulciņa dalībniekiem par izdomu, prasmi un pacietību, bet pulciņa vadītājam Aldim Ādamsonam liels paldies par neatlaidību projekta mērķu sasniegšanā! Un vēl - pateicoties šim projektam, liepājniekiem tagad ir sava šujmašīna, kas tika izmantota gan kolāžas šūšanas darbos, gan ir noderīga jebkādu citu rokdarbu izveidē. Noslēdzoties pulciņa darbam, projekta vadītāja Gundega Paņko uzsver, ka noteikti vajadzētu organizēt vēl vairāk šāda veida nodarbību, jo tās ne tikai dod iespēju lietderīgi pavadīt brīvo laiku, bet arī palīdz un iemāca cilvēkiem strādāt komandā, attīsta koncentrēšanos un uzmanību, pamudina cilvēkus darboties, nebaidīties būt radošiem, gala rezultātā pilnveidojot dzīves kvalitāti un dažādojot sabiedrisko dzīvi biedrībā. Turklāt projekta dalībnieki ar saviem darinājumiem ir iepriecinājuši arī citus biedrības apmeklētājus, jo, piemēram, kolāža ir kļuvusi par LNS Liepājas biedrības dekoratīvo elementu, atgādinot, ka katrs var sniegt ieguldījumu mājīguma radīšanā.
 
Savukārt tiem projekta dalībniekiem, kuriem patīk izprast sevi, sajust domu un jūtu piedzīvojumus, sākot no šī gada augusta, projektā ir iespēja sevi apliecināt pasākuma „Teātra un melodeklamāciju studijas norise” nodarbībās. Jāatzīst, ka paust emocijas ar kustībām, mīmiku un zīmju valodu ir visai sarežģīti, tam ir vajadzīga ne tikai tehniska prasme, bet arī talants. Liels ieguvums ir tas, ka šīs nodarbības palīdz iepazīt ne tikai melodeklamācijas žanru, bet attīstīt iztēli un saprast savu emociju gammu. Teātra nodarbībās projekta dalībnieki ir uzzinājuši par jēdzienu teātris, to, kā teātris palīdz attīstīties individuāli un rosina iztēli. Nodarbībās tiek izspēlētas dažādas skatuves ainas zīmju valodā, veidojot cieņu pret savu kultūru, skatuves mākslu. Nodarbību vadītājs Aldis Ādamsons, pats būdams ar visu radošo „uz tu”, māca projekta dalībniekus izjust darbības ritmu un attīsta plastiskumu, tēlainību. Plānots, ka šajā jomā līdz projekta noslēgumam vēl notiks 4 nodarbības un, domājams, nodarbību augļus varēsim redzēt pašdarbības kolektīvu apsveikumā kādā svētku reizē, bet varbūt kādam tas būs pirmais solis sapņa – spēlēt teātri – piepildīšanā.
 
Un, protams, ikvienam ir nepieciešamas jaunas idejas, tāpēc aktivitātē „Radošie pieredzes apmaiņas braucieni”, ko kā brīvprātīgais vada Ainārs Ostvalds, jau ir bijuši divi izbraukumi – jūnijā uz Tukumu, LNS pašdarbības festivālu un septembrī uz Rīgas reģionālo biedrību. Spilgtie iespaidi, kas gūti braucienu laikā, palīdzēja novērtēt izdarīto savā biedrībā un deva ierosmi nākotnei. Izbraukumā projekta dalībnieki parādīja arī savu prasmi – tautas deju „Saule riet”, kas tika iestudēta projekta apakšaktivitātes „Dažādu tautu deju un ritmikas nodarbības” ietvaros Nedzirdīgo dienā Rītausmā. Paldies visiem dalībniekiem par ceļojumu prieku, bet Aināram – par ziedoto laiku un prasmi organizēt šāda veida pasākumus! Aktivitātene tikai neļāva „iesūnot”, bet rosināja domāt: kas mums ir labs un turpināms, ko jāmaina.
 
Lūk, kā projekta norisi vērtē Karīna Pavlova, LNS projektu asistente:
„12. septembrī es devos komandējumā uz LNS Liepājas RB ar mērķi pārbaudīt projekta realizāciju. Komandējuma laikā man bija iespēja pavērot, kā notiek apakšaktivitātes „Dažādu tautu deju un ritmikas nodarbības” īstenošana. Patika pasniedzēja Alda Ādamsona pieeja, jo, godīgi sakot, es līdz tam nesapratu, kā nedzirdīgie trenējas. Atcerējos savu bērnību, kad, vēl būdama dzirdīga, apmeklēju deju nodarbības. Šoreiz man radās vēlēšanās vienkārši pievienoties un arī mēģināt uzdejot. Aldim bija savas shēmas ar dejošanu, viņš rādīja, kas un kā jāizpilda, komentēja dejotāju kustības. Patika, ka nodarbībā piedalījās gan vecākā, gan jaunā paaudze. Patika, ka cilvēkiem ir interese sadarboties vienam ar otru. Kad beidzās nodarbība, ar klientiem pārrunājām tās norisi. Sākumā, lai nedaudz iepazītu aktivitātes dalībniekus, es piedāvāju nosaukt savu vārdu un pastāstīt par savām 3 labām īpašībām. Tā pamazām viens ar otru iepazināmies, varēja vērot, ka cilvēkiem grūti par sevi teikt kaut ko labu, bet tomēr mums visiem jāiemācās par sevi domāt labu un jāmācās sevi novērtēt. Tā soli pa solim mums ritēja pārrunas, reizēm pat diskusijas. Pārrunājām ar klientiem projektu, ko tas dod, kā palīdz. Ko vēl vajadzētu organizēt, ko cilvēki vēlētos – pieredzes apmaiņas braucienus, nometnes, lekcijas utt. Uzskatu, ka, pateicoties projektam, cilvēkiem ne tikai radās iespēja uzlabot savu dzīves kvalitāti, lietderīgi pavadīt savu laiku, bet arī augt kā personībām. Projektu īsteno ļoti pieredzējuši cilvēki – Ainārs māk atrast pieeju katram klientam, bet Aldim ir talants strādāt ar cilvēkiem, man patika vērot, cik viņš ir brīvs saskarsmē ar tiem. Gundega Paņko, šī projekta vadītāja, ir ļoti pieredzējusi speciāliste, kura var sniegt atbildes uz daudziem jautājumiem. Man ļoti patika, cik silti mani uzņēma Liepājas mājā, diemžēl nebija laika apskatīt pilsētu, jo man bija cits mērķis – pārbaudīt projekta realizāciju, vai viss atbilst noslēgtā līguma nosacījumiem. Ar prieku varu atzīt, jā, viss atbilda projekta aprakstam un noslēgtā līguma nosacījumiem.”
 
Vai vajadzīgi šādi projekti? Atbilde viennozīmīga – jā, noteikti, jo šādā veidā soli pa solim mēs varam uzlabot un dažādot dzirdes invalīdu dzīvi. Pašlaik Liepājā tāda iespēja ir 40 cilvēkiem, projekta dalībniekiem. Tomēr jebkuru ideju realizācijai vajag ne tikai atsaucīgas sirdis, bet ne mazāka loma ir praktiskam atbalstam. Projekta „Saules raksti Liepājā” pasākumi nebūtu iespējami bez Liepājas pilsētas domes finansiāla atbalsta. Paldies Liepājas pilsētas domei par sniegto atbalstu!
 
 
 
Projektu finansē Liepājas pilsētas Dome - 1000 EUR (64,94%) un līdzfinansē SIA „LNS Rehabilitācijas centrs” – 540 EUR (35,06%).
 
Sagatavoja: LNS Iepirkumu un projektu nodaļa
Foto: Liene Jaunzeme

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas