Search form

27.12.2013

Drukāt

Amerikāņu komponists var atkal dzirdēt mūziku, pateicoties dzirdes cilpām

Photo

Pirms trim gadiem amerikāņu komponists Ričards Einhorns, kurš ir vairāku simfoniju autors un sarakstījis mūziku Brodvejas teātru izrādēm, pēkšņi vienas dienas laikā kļuva nedzirdīgs. Kas notika tālāk?


 Juties kā piedzēries
 
„Tas bija šausminoši,” tagad atceras 61 gadu vecais Einhorns, kurš pašlaik dzīvo Ņujorkā. Dzirdi viņš zaudēja pēc tam, kad bija pārcietis smagu vīrusu saslimšanu, kas izraisīja dzirdes nerva bojājumu. Komponists stāsta, ka kādu dienu viņam likās, ka sākusies neizprotama alerģija, galva kā piebāzta ar vati, un tad viņš pēkšņi sajutis, ka vairs nespēj labi sadzirdēt. Šīs izjūtas viņš salīdzināja ar smagu reibumu.
 
„Nākamajā rītā uzmostoties jutos kā piedzēries, galvā dunēja savāds troksnis. Cenšoties izkāpt no gultas, es nogāzos, jo nespēju noturēt līdzsvaru, un tad skaidri sapratu, ka esmu kļuvis nedzirdīgs,” tā savas izjūtas apraksta Einhorns.
Pašlaik viņa dzirdes zudums ar labo ausi ir 70%. Einhorns,  pateicoties tam, ka viņam ir labas zināšanas kompozīcijā un attīstīta muzikālā „iztēle”,  joprojām varējis komponēt, bet dzirdēt savu mūziku teātrī vai sarunāties sabiedriskās vietās bijis praktiski neiespējami, jo ļoti traucējis fona troksnis.
 
 „Reizēm es jutos kā stulbenis, un tas ir ļoti nepatīkami,” iespaidos dalās Einhorns. „Es ieeju trokšņainā restorānā un pilnīgi neko nevaru dzirdēt. Troksnis iznīcina skaņu ap mani.”
 
Bet tad viss mainījās
 
Apmeklējot īpašu mūzikla „Wicked” (Grēcīgie) izrādi Kenedija centrā Vašingtonā,  viņam bija iespēja izbaudīt kādas priekšrocības nedzirdīgajiem sniedz koncertzālē uzstādītā dzirdes cilpa. Pateicoties dzirdes cilpai viņam atkal pēc ilgāka pārtraukuma bija iespēja dzirdēt mūziku, Komponists uzreiz ievēroja, ka skaņas kvalitāte ir ļoti laba.
 
Kopš tā laika Einhorns  kļuvis par ne tik jaunās, bet ļoti efektīvās tehnoloģijas atbalstītāju. Dzirdes cilpa magnētiski noraida mikrofonu vai televizora skaņu  uz dzirdes aparātiem vai kohleārajiem implantiem, kas aprīkoti ar īpašiem magnētiskiem uztvērējiem.
 
Brodvejas teātros ierīko dzirdes cilpas
 
Pašlaik, pateicoties Einhorna un daudzu citu vājdzirdīgo kopienas locekļu aktivitātei, Brodvejas teātru rajons sācis ieguldīt līdzekļus to uzstādīšanā. Dzirdes cilpas uzstādīšanas izmaksas lielā teātrī ir no 30 līdz 60 tūkstošiem dolāru.
 
Vispasaules „Nederlander” organizācija, kurai pieder 9 teātri Ņujorkā,  uzstādījusi cilpu Ričarda Rodžersa teātrī (tur izrāda mūziklu „Romeo un Džuljeta”). Jau pavisam drīz, lai atzīmētu 10. gadadienu, kopš tiek izrādīts mūzikls „Wicked”, tam pievienosies arī Geršvina teātris.
 
Mūsdienās digitālie dzirdes aparāti spēj uzlabot dzirdi sarunu valodas līmenī, bet daudziem lietotājiem skaņa kļūst neskaidra, kad auditorijas vai televizora skaļruņi atrodas noteiktā attālumā, vai kad ir apkārtējais troksnis, vai arī telpas dabīgā akustika rada skaņas reverberāciju (atstarošanos pret sienām un specifisku atbalsi – tulk.).
 
Arī tūristu autobusos un metro…
 
Pašlaik dzirdes cilpas jau uzstādītas firmas TMZ tūristu autobusos Ņujorkā. Dzirdes cilpas uzstādītas arī 488 Ņujorkas metro stacijās. Tāpat plānots, ka tās būs visos jaunajos Nissan firmas taksometros.
 
Lai izmantotu šīs iekārtas radītās priekšrocības, dzirdes aparātam  jābūt aprīkotam ar T-spoli. (Jau 2009. gadā 69 procenti jauno dzirdes aparātu un kohleāro implantu tika ražoti ar šo spoli).
 
Aptuveni 36 miljoni amerikāņu ir dažādas pakāpes dzirdes traucējumi. Apmēram viena ceturtā daļa no viņiem – tas ir 8,4 miljoni – lieto dzirdes aparātus.
 
 
Sagatavoja: LNS Informācijas centrs

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas