Search form

Drukāt

Apmaksā valsts budžets


Kādi ir valsts budžeta apmaksātie sociālās rehabilitācijas pakalpojumi, un kā tos saņemt

  

 
Dzirdes invalīdi var saņemt šādus valsts budžeta apmaksātos sociālās rehabilitācijas pakalpojumus kopā līdz 150 stundām gadā:
1) latviešu zīmju valodas apmācība;
2) saskarsmes un radošās pašizteiksmes iemaņu apguve;
3) psiholoģiskās adaptācijas treniņi;
4) palīdzība un atbalsts sociālo problēmu risināšanā.
 
Lai saņemtu sociālās rehabilitācijas pakalpojumus, Latvijas Nedzirdīgo savienībai jāiesniedz šādi dokumenti:
1) rakstisks iesniegums. Jāuzraksta vārds, uzvārds, personas kods; deklarētās un faktiskās dzīvesvietas adrese, ja deklarētās dzīvesvietas adrese atšķiras no faktiskās; tālruņa numurs vai e-pasta adrese un kāds sociālās rehabilitācijas pakalpojums vajadzīgs;
(Iesnieguma paraugs pieejams - http://www.lns.lv/files/text/Iesniegums_paraugs_SRP.doc)
2) ģimenes ārsta atzinums (veidlapa Nr. U- 27), kurā minēta jūsu dzirdes zuduma pakāpe vai ieraksts „nedzirdīgs” un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma nepieciešamība. Atzinumā jābūt norādītam, ka tas ir iesniegšanai Latvijas Nedzirdīgo savienībai;
3) invalīda apliecības kopija.
 
Dokumentus var iesniegt personīgi LNS sekretārei (Rīgā, Elvīras ielā 19, 3. stāvā ) vai sūtīt LNS pa pastu (Elvīras ielā 19, Rīgā, LV-1083) vai arī elektroniski, ja tie sagatavoti atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.
 
LNS jūsu dokumentus izskatīs piecu darbdienu laikā un pa pastu izsūtīs atbildi ar informāciju par sociālās rehabilitācijas pakalpojuma piešķiršanu vai jūsu uzņemšanu rindā. Ja iesniegtie dokumenti neatbildīs noteikumos minētajām prasībām, tad vēstulē saņemsiet atteikumu piešķirt jums sociālās rehabilitācijas pakalpojumu.
 
Ja saņemsiet vēstuli par pakalpojuma piešķiršanu, jums jāierodas LNS Rehabilitācijas centrā pie vēstulē norādītā sociālā darbinieka. Viņš lūgs atbildēt uz vairākiem jautājumiem, izvērtēs jūsu sociālās rehabilitācijas iespējas un sastādīs sociālās rehabilitācijas plānu.
 
Pēc tam ar jums tiks noslēgts rakstisks līgums par pakalpojuma saņemšanu un saņemšanas nosacījumiem un izsniegta klienta karte dzeltenā krāsā.
  


Kā saņemt valsts budžeta apmaksāto surdotehniku

Valsts vienu reizi 5 gados piešķir šādus surdotehniskos palīglīdzekļus:
dzirdes aparātu;
modinātājpulksteni ar vibrozvanu;
induktīvo spoli radio un televīzijas skaņas labākai uztveršanai.
 
Valsts apmaksā vienu reizi 3 gados:
gaismas indikatoru jeb auklīti.
 
Atkārtoti iestāties rindā surdotehnikas saņemšanai var, ja:
beidzies surdotehniskā palīglīdzekļa lietošanas laiks (iepriekš minētie 5 un 3 gadi);
mainījusies dzirdes traucējumu smaguma pakāpe, tāpēc iepriekš izsniegtais dzirdes aparāts ir kļuvis nepiemērots turpmākai lietošanai;
tehniskais palīglīdzeklis nolietojuma dēļ kļuvis lietošanai nederīgs, izņemot, ja tehniskais palīglīdzeklis ir tīši bojāts;
tehniskais palīglīdzeklis pazaudēts vai nozagts un ir pamatota informācija, ka jūs notikušajā neesat vainīgs.
 
Valsts apmaksāto surdotehniku ir tiesības saņemt vājdzirdīgām (sākot ar vājdzirdības 3.pakāpi) un nedzirdīgām personām.
 
Lai saņemtu surdotehniku, vispirms jādodas pie ģimenes ārsta vai ausu – kakla – deguna ārsta (LOR) un viņam jāpasaka, kādu tehnisko palīglīdzekli vēlaties. Ārsts jums izsniegs speciālu veidlapu, kurā uzrakstīs dzirdes zuduma pakāpi, tehniskā palīglīdzekļa nosaukumu un kādam mērķim tas vajadzīgs. (Ar ārsta atzinuma veidlapu varat iepazīties šeit)
 
Ja vēlaties saņemt dzirdes aparātu, tad no ārsta jāpieprasa arī audiogramma. Tās derīguma termiņš ir viens gads no izsniegšanas dienas.
 
Pēc tam jūs šos dokumentus iesniedzat Latvijas Nedzirdīgo savienībā Rīgā, Elvīras ielā 19. Tur uz vietas vēl jāpievieno arī iesniegums, tajā minot vārdu, uzvārdu, personas kodu, deklarētās un faktiskās dzīvesvietas adresi, ja tās atšķiras, tālruņa numuru, tehniskā palīglīdzekļa nosaukumu – piemēram, dzirdes aparāts vai modinātājpulkstenis ar vibrozvanu, un funkcionālo traucējumu aprakstā jāuzraksta „vājdzirdība”. (Iesnieguma paraugu varat iepazīties šeit.)
 
Dokumentus var iesniegt arī Surdocentra filiālēs Rēzeknē, Daugavpilī, Liepājā un Ventspilī vai arī sūtīt pa pastu vai elektroniski, ja tie sagatavoti atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.
 
LNS saņemtos dokumentus izskata divdesmit darbdienu laikā un tad nosūta jums vēstuli ar paziņojumu par uzņemšanu rindā. Ja gadījumā iesniegtie dokumenti neatbilst noteikumos minētajām prasībām, tad saņemsiet vēstuli ar atteikumu uzņemt rindā.
 
Uzmanību!
Pēc vēstules saņemšanas par uzņemšanu rindā jums nekas nav jādara (nav jāierodas SPC);
Ja gaidīšanas laikā mainījusies faktiskās dzīvesvietas adrese, tā noteikti jāpaziņo LNS, uzrakstot attiecīgu iesniegumu.
 
Ja jūs esat uzņemts rindā, tad, pienākot jūsu kārtai, jums pa pastu nosūtīs otru vēstuli ar uzaicinājumu saņemt pasūtīto surdotehniku.
 
Saņemot tehnisko palīglīdzekli Surdotehniskās palīdzības centrā (bērniem – Veselības centrā „Biķernieki” Bērnu dzirdes centrā Rīgā vai Latvijas Vājdzirdīgo asociācijā Valmierā):
1) jums jāsamaksā vienreizējā iemaksa: par bērnu – viens lats; par personu, kas vecāka par 18 gadiem, – pieci lati;
No vienreizējās iemaksas, uzrādot attiecīgu izziņu, šobrīd ir atbrīvota:
trūcīga persona;
persona, kura atrodas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā (jeb pansionātā);
persona, kuras dzīvesvieta reģistrēta stacionārā ārstniecības iestādē;
persona, kura izcieš sodu brīvības atņemšanas vietā.
2) jāparaksta līgums un nodošanas/pieņemšanas akts par tehniskā palīglīdzekļa saņemšanu;
3) saņemsiet informāciju par tehniskā palīglīdzekļa lietošanu un tā lietošanas un tehniskās apkopes instrukciju.
 
Tiesības saņemt surdotehniku steidzamības kārtā ir:
• bērniem;
• nodarbinātām personām un personām, kuras apgūst izglītības programmu;
• personām ar pirmreizējiem funkcionāliem traucējumiem;
• ja Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas apstiprinātajā individuālajā rehabilitācijas plānā paredzēts, ka jums jāsaņem tehniskais palīglīdzeklis steidzamības kārtā;
 
Tādā gadījumā jums vēl jāpievieno šādi dokumenti:
• ja mācāties, tad izziņa no izglītības iestādes, kas apliecina, ka mācāties šajā iestādē un tehniskais palīglīdzeklis nepieciešams sakarā ar izglītības ieguvi;
• ja strādājat, tad izziņa no darba devēja, ka esat darba ņēmējs un tehniskais palīglīdzeklis nepieciešams sakarā ar darba pienākumu veikšanu;
ja veicat individuālo darbu vai saimniecisko darbību un tehniskais palīglīdzeklis nepieciešams attiecīgās saimnieciskās darbības veikšanai, tad norādiet nodokļu maksātāja reģistrācijas numuru vai komersanta firmu un reģistrācijas apliecības numuru;
personām ar pirmreizējiem funkcionāliem traucējumiem – stacionārā vai ambulatorā pacienta medicīniskās kartes izraksts vai stacionārā pacienta medicīniskās kartes 1.ieliekamā lapa ar epikrīzi (veselības stāvokļa izvērtējums), kas izsniegta ne agrāk kā sešus mēnešus pirms dokumentu iesniegšanas;
• VDEĀK individuālo rehabilitācijas plānu, ja nepieciešamība pēc tehniskā palīglīdzekļa noteikta šajā plānā un piesakāties tā saņemšanai steidzamības kārtā.
 
 

Kā saņemt valsts apmaksātu surdotulka pakalpojumuizglītības programmas apguvei 

Surdotulkošanu – zīmju valodas tulka pakalpojumu profesionālās izglītības programmas apguvei var saņemt, ja apgūstat vai vēlaties apgūt:
· profesionālo pamatizglītību,
· profesionālo vidējo izglītību,
· augstāko izglītību.
 
Valsts apmaksāts surdotulka pakalpojums tiek nodrošināts individuāli vai izglītojamo grupā līdz 480 akadēmiskajām (360 astronomiskajām) stundām viena mācību gada laikā (nodarbībās, konsultācijās, semināros, eksāmenos un citos ar izglītības programmas apguvi saistītajos pasākumos), ja mācāties profesionālās pamatizglītības, profesionālās vidējās izglītības vai augstākās izglītības iestādē.
 
Taču valsts neapmaksā tulku, ja apgūstat kādu profesionālo izglītību tālākizglītības kursos vai ceļat savu kvalifikāciju kursos, ko pieprasa, piemēram, darbavieta.
 
Vēl jāņem vērā, ka Latvijā zīmju valodas tulki nav pilnīgi visās Latvijas pilsētās. Tāpēc, ja vēlaties mācībās izmantot tulku, iesakām vispirms konsultēties Latvijas Nedzirdīgo savienībā ( LNS) par tulku pieejamību konkrētās pilsētās. Šobrīd tulka pakalpojums mācībām pieejams Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Kuldīgā, Valmierā, Smiltenē, Alsviķos, Jūrmalā un Barkavā.
 
LNS iesaka arī atrast domubiedrus konkrētas profesijas apguvei: ja grupā būs vismaz 4 cilvēki, tad tulks būs pieejams uz visu mācību dienu – 8 stundām. Ja mācās tikai viens, tad tulka pakalpojumu katru dienu var izmantot vidēji 2 stundas.
 
Lai saņemtu surdotulka pakalpojumu, ne vēlāk kā 20 darbdienas pirms mācību gada sākuma Latvijas Nedzirdīgo jāiesniedz:
1) iesniegums (brīvā formā) ar lūgumu sniegt surdotulka pakalpojumu. Iesniegumā jāuzraksta:
a) vārds, uzvārds, personas kods; deklarētā un faktiskā dzīvesvietas adrese, ja deklarētā adrese atšķiras no faktiskās dzīvesvietas; tālruņa numurs vai e-pasta adrese;
b) izglītības iestāde un specialitāte, kurā vēlaties mācīties;
c) vēlamais pakalpojuma saņemšanas laiks, ja surdotulku nevajag uz visu paredzēto mācību ilgumu izvēlētajā specialitātē, bet tikai uz noteiktu laiku;
d) personas likumiskā pārstāvja vārdu, uzvārdu, personas kodu un deklarētās dzīvesvietas adresi, ja surdotulka pakalpojumu pieprasa, piemēram, māte vai tml.;
2) ģimenes ārsta izziņa, kas apliecina, ka jums dzirdes traucējumus nevar kompensēt ar tehniskajiem palīglīdzekļiem;
3) invalīda apliecības kopija;
4) izziņa no skolas, kurā mācāties, ja esat jau uzsācis profesionālās pamatizglītības, profesionālās vidējās izglītības vai augstākās izglītības programmas apguvi.
 
Minētos dokumentus var iesniegt personīgi LNS sekretārei (Rīgā, Elvīras ielā 19, 3. stāvā ) vai sūtīt LNS pa pastu (Elvīras ielā 19, Rīgā, LV-1083) vai arī elektroniski, ja tie sagatavoti atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.
 
LNS dokumentus izskatīs desmit darbdienu laikā un, ņemot vērā visus saņemtos iesniegumus, izvēlēsies profesionālās izglītības iestādes. Jūs saņemsiet vienu no šādām atbildēm:
  1. par pakalpojuma piešķiršanu, nosakot izglītības iestādes, kurās to iespējams saņemt;
  2. par uzņemšanu rindā, ja personu neapmierina piedāvātā izglītības iestāde vai programma;
  3. par atteikumu piešķirt surdotulka pakalpojumu, ja tiks konstatēta neatbilstība Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā vai Invaliditātes likumā minētajiem nosacījumiem, piemēram, jūs apgūstat profesionālo izglītību tālākizglītības kursos utml.
Ja iesniegtie dokumenti neatbildīs noteikumos minētajām prasībām, tad piecu darbdienu laikā jums vajadzēs iesniegt papildu dokumentus galīgā lēmuma pieņemšanai.
 
Lēmums tiek nosūtīts pa pastu, tāpēc svarīgi norādīt precīzu adresi.
 
Saņemot lēmumu par pakalpojuma piešķiršanu, jums jāierodas LNS, lai noslēgtu rakstisku līgumu par pakalpojuma saņemšanu.

 


Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas