Search form

28.02.2015

Drukāt

Par ko rakstīsim?

Photo

Februārī mūsu projekta „Draudzīga vide jāveido pašiem” speciāliste – konsultante Olita Smirnova (attēlā) sagatavoja visu astoņu projektā paredzēto tematisko materiālu kopu „Draudzīga vide” plānu. Šādas tēmas LNS laikrakstā „Kopsolī” tiks aprakstītas pirmo reizi.


Katra materiālu kopa aizņems divas laikraksta lappuses jeb vienu lapu. Katrai kopai būs sava tēma, kura sīkāk  apskatīta apakštēmās. Piemēram, pirmās kopas galvenā tēma ir „Ķīmiskās vielas mums apkārt un to nozīme”. Tiks izskaidrots, kas īsti ir ķīmiskās vielas, kādas vielas ir cilvēka mākslīgi radītas un kāpēc? Iespējams, ļoti daudzi vispār nezina, ka pastāv speciāls „Ķīmisko vielu likums”.

Otrajā materiālu kopā galvenā tēma būs „Ķīmisko vielu marķējums – informē un brīdina!” Tā ir svarīga lieta ikvienam, jo mums ir jāzina, ar kādiem simboliem apzīmē bīstamas preces. Mums jāzina, kāpēc tās ir bīstamas un kā no šīs bīstamības izsargāties.

Trešā materiālu kopa  „Lauksaimniecības ķimikālijas, to ietekme uz cilvēku un vidi” visvairāk noderēs cilvēkiem, kuriem ir savs dārziņš vai lauku saimniecība. Tajā  būs sniegtas pamācības, kā pareizi strādāt ar augu aizsardzības līdzekļiem, nekaitējot sev un videi.

Īpaši svarīga informācija pilnīgi visiem cilvēkiem būs aprakstīta ceturtajā materiālu kopā „Ķīmiskās vielas kosmētikas un sadzīves līdzekļos”. Uzzināsiet daudz ko jaunu un pārsteidzošu par lietām, ko lietojat ikdienā, piemēram, šampūnu, zobu pastu, veļas mazgāšanas līdzekļiem un daudzām citām.

Piektajā materiālu kopā „Bīstamie atkritumi” tiks skaidrots bīstamo atkritumu iedalījums, šķirošana un kā tikt no tiem vaļā. Piemēram, kur nodot novecojušās elektro un elektroniskās ierīces, medikamentus, kuriem beidzies derīguma termiņš, bīstamos būvgružus un daudz ko citu.

Sestā kopa „Gaiss, ko elpojam”, kā jau nosaukums rāda, pētīs, kāds ir iekštelpu gaiss, kurā uzturamies, kas to piesārņo un kā to padarīt veselībai labvēlīgāku. Uzzināsiet arī, kas apdraud āra gaisa kvalitāti.

Arī septītā kopa „Pārtika un ķīmiskās vielas” aplūkos mūsu veselībai būtiski svarīgu tēmu par to, kādas ir pārtikas piedevas, kuras ir kaitīgākās, kas īsti ir ģenētiski modificētā pārtika, cik tā ir kaitīga vai nekaitīga un kā to atpazīt mūsu veikalos.

Astotajā – beidzamajā tematisko materiālu kopā, kas iznāks novembrī, informēsim, kādas ir ar vides aizsardzību saistītas atzīmējamās dienas, piemēram, Pasaules vides diena un kā to atzīmē. Informēsim arī, kādas vides aizsardzības organizācijas pastāv Latvijā un ārzemēs un ar ko tās nodarbojas. Uzzināsiet par interesantām datorspēlēm bērniem, kas viņiem iemāca saudzīgu attieksmi pret dabu. Varēsiet sūtīt savus bērnus „Bērnu vides skolā”, kā arī uzzināsiet par dažādām akcijām, kuru mērķis ir pievērst mūsu uzmanību un darbību dabas saudzēšanai. Sagaidīsim Latvijas simtgadi tīrā un veselīgā vidē!

 

Teksts: Zigmārs Ungurs
Foto: no Olitas Smirnovas personīgā arhīva

MATERIĀLS TAPIS AR LATVIJAS VIDES AIZSARDZĪBAS FONDA FINANSIĀLU ATBALSTU

Projektu finansē Latvijas vides aizsardzības fonds – 2939 EUR (70 %) un
līdzfinansē Latvijas Nedzirdīgo savienība – 1242.40 EUR (30 %).


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas