Search form

01.12.2009

Drukāt

Izstāde: par to, kur un kā meklēt darbu

  Piektdien un sestdien, 27. un 28. novembrī, Rīgā, Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā notika nodarbinātības veicināšanas, profesionālās izaugsmes atbalsta un informācijas apmaiņas izstāde “...
 
Piektdien un sestdien, 27. un 28. novembrī, Rīgā, Starptautiskajā izstāžu centrā Ķīpsalā notika nodarbinātības veicināšanas, profesionālās izaugsmes atbalsta un informācijas apmaiņas izstāde “Darbs un karjeras iespējas 2009”.
 
Daudzo izstādes apmeklētāju vidū sastapu dažas nedzirdīgās sievietes. Lūdzu viņas atbildēt, kā viņas vērtē šo izstādi.

Vida Meija atzīst, ka šeit var iegūt plašu informāciju par dažādiem profesionālās apmācības kursiem un izglītības programmām, bet tas viss ir par maksu. Vida strādā kādu vienkāršu darbu, lai gan ir apguvusi komerczinības Sociālās integrācijas valsts aģentūras Koledžā. Komerczinību jomā līdz šim nav atradusi darbu, jo vienmēr prasa augstāko izglītību un 3 - 5 gadu darba pieredzi.
„Bet kur lai ņem to pieredzi, ja neviens neņem mani darbā. Ko tas dos, ja man būtu augstākā izglītība, ja nav tās darba pieredzes,” saka Vida. „Tāpēc sapņoju par darbu ārzemēs. Diemžēl izstādē redzēju tikai vienu piedāvājumu – darbs Lielbritānijā lauksaimniecības darbos. Bet es kā pilsētniece neesmu gatava šādiem darbiem. Patiesībā mans sapnis ir strādāt par medmāsu, bet zinu, ka ar dzirdes traucējumiem nevaru strādāt šajā profesijā. Darba tirgū nedzirdīgajiem tomēr ir ļoti mazas iespējas. ”

Ņina Gamajuna atnāca šeit cerībā atrast kādu darba piedāvājumu. Konkrēti viņu interesē datoroperatores darbs. Agrāk strādājusi par skenētāju, bet štatu samazināšanas dēļ atlaista no darba. Nav atradusi sev nekādu noderīgu informāciju un nezina, ko darīt tālāk.
 
Arī Natālija Novikova atnāca šeit iegūt jaunu informāciju, kas palīdzētu iesaistīties darba tirgū. Bet nekā – „šeit nav piemērotas informācijas nedzirdīgajiem,” secina viņa. N. Novikova ir diplomēta šuvēja un meklē darbu kādā šūšanas darbnīcā. Nodarbinātības valsts aģentūra nav spējusi palīdzēt. Tā sniegusi informāciju par brīvajām darbavietām, bet, tiklīdz Natālija aizbrauc uz turieni, uzreiz vienmēr darba devēji paziņo – nē, nav brīvu vietu, tikko kādu pieņēmām. „Viņi vienkārši negrib mani pieņemt, jo esmu nedzirdīga,” pārliecināta ir Natālija.
 
CV Online Latvia Personāla atlases grupas vadītāja Ilze Gricius aicina darba meklētājus un bezdarbniekus  aktīvāk izmantot interneta resursus.
Brīvās darba vietas var atrast šādās mājaslapās:
Ilze Gricius pastāstīja, ka
www.cv.lv katru dienu tiek ievietoti jauni darba piedāvājumi. Te var atrast vairāk nekā 500 piedāvājumus no visas Latvijas. „Ir vērts ielikt savu CV šajā mājaslapā,” saka I. Gricius. „Šeit var atrast daudz padomus, kā sastādīt savu CV. Ir speciāli semināri, kurā var apgūt CV sastādīšanu un iemācīties uzrakstīt motivācijas vēstuli, kā sagatavoties darba intervijai. Seminārs ilgst 2 dienas – katru dienu 3 stundas, un dalības maksa ir 15 Ls no cilvēka.
Ir iespējams arī saņemt konsultāciju CV un motivācijas vēstules  rakstīšanā angļu valodā, kas maksā 35 Ls, ” skaidroja. I. Gricius. Vēl viņa pastāstīja, ka Nordea banka saviem klientiem – bezdarbniekiem rīko daudz un dažādus bezmaksas seminārus. „Ļoti populāra ir mācību programma „Dzīves skola” (ar to var iepazīties www.nordea.lv), uz to jāpiesakās savlaicīgi. Tā ka varbūt ir izdevīgi kļūt par šīs bankas klientu un izmantot tās piedāvātos seminārus, ” aicina viņa.
 
Savukārt Nodarbinātības valsts aģentūra izstādē reklamēja savus jaunākos piedāvājumus - apmācības kuponus. 
 
Bezdarbnieki ar augstāko vai nepabeigtu augstāko izglītību var apgūt kādu pirmā  vai otrā līmeņa augstākās profesionālās izglītības programmu. Par šīm mācībām maksā NVA, izsniedzot bezdarbniekiem kuponu līdz 1000 latu vērtībā. Mācību programmai jābūt līdz 18 mēnešu garai, un var izvēlēties jebkuru Latvijas augstskolu. Ja grūti izvēlēties, kur un ko studēt, palīdzību sniegs NVA karjeras konsultanti.
 
Profesionālās apmācības kuponus var saņemt arī nepilnu darba laiku strādājošie privātuzņēmumu darbinieki un pašnodarbināto nodarbinātas personas, kuriem darba laiks ir samazināts vismaz 1 mēnesi pirms iesaistīšanās šajā apmācībā un kuri pašreizējā darba vietā strādā ilgāk par 6 mēnešiem.
 
Lai saņemt šo kuponu, ir nepieciešams uzrādīt pasi un darba devēja apliecinājumu par darbalaika samazinājumu un apmācību nepieciešamību!

Profesionālās tālākizglītības programmu kupona maksimālā vērtība ir līdz 500 latiem, bet profesionālās pilnveides izglītības programmām - līdz 300 latiem. Darbinieks pats var izvēlēties savu izglītības iestādi un apmācību programmu.

Profesionālās apmācības maksimālais ilgums ir 6 mēneši. Mācību laikā tiek maksāta stipendija - 70 lati mēnesī. Ja ir izvēlēta dārgāka apmācība, tad darbinieks vai tā darba devējs var piemaksāt.
 
Plašāku informāciju par šiem apmācības kuponiem varat atrast NVA mājas lapā. Ar jautājumiem varat griezties arī LNS Informācijas centrā.
 
Vēl izstādē sastapu divas nedzirdīgās bezdarbnieces – Liānu Rozīti un Vitu Riņķi, kuras šobrīd bezdarbnieku kursos apgūst floristu amatu. Viņas reklamēja SIA „Profesionālās izglītības, tālākizglītības un eksaminācijas centrs” (P.I.T.E.C.) piedāvātos kursus, uz vietas taisot puķu pušķus, ko pasniedza apmeklētājiem. Abas atzīst, ka darba nākotne nav skaidra. Tomēr Gunita Graudule, P.I.T.E.C. projektu vadītāja, uzskata: ja ir pabeigti kādi kursi, tad ir lielākas iespējas atrast darbu.
 
Teksts un foto: Inese Immure
01.12.2009

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas