Search form

08.02.2022

Drukāt

Jauniešu koris “Balsis” uzsāk īpašu projektu cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem

Photo

Jauniešu koris BALSIS uzsācis nebijušu projektu, kur sadarbībā ar Latvijas Nedzirdīgo savienību ir izveidotas vienpadsmit kormūzikas skaņdarbu vizualizācijas, kas pielāgotas cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. 

Katrs mūzikas video ir risināts kādā īpaši mākslinieciskā vizualizācijas tehnikā - 3D un kinētiskās tehnoloģijas, animācijas, zīmju valoda, subtitri, informatīvās grafikas u.c., kas ataino dziesmas dinamiku, ritmu, skaņas intensitāti, tādējādi palīdzot uztvert arī dziesmas emocionālo un saturisko līniju.

Jauniešu kora BALSIS diriģente Laura Elizabete Godiņa: Domājot par Dziesmusvētku tradīcijas nozīmi latviešu kultūras dzīvē un arī tautas vēsturē, sapratu, ka visu šo laiku mūsu vidū ir bijusi ievērojama sabiedrības daļa, kurai bijusi liegta iespēja svinēt šos svētkus līdz ar pārējiem un izjust emocionālo pārdzīvojumu, kādu spēj sniegt tikai mūzika - tie ir cilvēki ar dzirdes traucējumiem. Kormūzikas tradīcija Latvijā ir ļoti īpaša, un mēs vēlējāmies dot iespēju arī šai sabiedrības daļai piedzīvot kopību mūzikā. Tāpat tā bija iespēja arī mums kaut nedaudz pārvarēt šo komunikācijas barjeru, kas jūtama starp cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem un pārējo sabiedrības daļu, apgūstot Šūpuļdziesmu zīmju valodā.

Jauniešu kora BALSIS dziedātāja Emīlija: Esmu ļoti priecīga un gandarīta par to, ka mēs esam izveidojuši šo projektu, jo tā veidošanas gaitā esmu uzzinājusi un aizdomājusies par problēmām mūsu sabiedrībā, kas līdz šim nav bijušas manā redzes lokā. Pats interesantākais un arī izaicinošākais, veidojot šo projektu, bija apgūt Jāņa Lūsēna Šūpuļdziesmu zīmju valodā, jo vienlaikus bija jādzied gan ar balsi, gan zīmju valodā.

Nora Rieksta, "Delfi Kultūra" redaktore: Kormūzika ir mūsu bagātība. Tāpēc ir tik būtiski, ka ikviens var tai piekļūt. Mums ir liels prieks atbalstīt projektu, kas palīdz nodot šo bagātību cilvēkiem, turklāt tik skaistā un radošā veidā.

Projekts tiks prezentēts raidījumā "Spried ar Delfi" šā gada 9. februārī, pulksten 12, kad arī pirmizrādi piedzīvos Ineses Zanderes un Raimonda Paula dziesmas “Venta” vizualizācija. Turpmāk, katru trešdienu, līdz 16. martam, "Delfi" kultūras sadaļā tiks publicēti divi jauni projekta video.

Ilgtermiņā, šī projekta ietvaros tiks izveidota aplikācija, ar kuras palīdzību cilvēki ar dzirdes traucējumiem varēs pieredzēt visus mūzikā esošos žanrus, stilus un veidus. Ar aplikācijā iestrādātā audiogrāfa palīdzību skaņas celiņš tiks pielāgots katra klausītāja dzirdes uztveramībai, viedtālruņa vibrācijas funkcija palīdzēs labāk uztvert ritmu, un austiņu lietošana samazinās apkārtējo trokšņu ietekmi. Plānots, ka šī aplikācija ar algoritma palīdzību varēs individualizēt jebkuru ierakstītu mūziku, kas pieejama digitālā formātā. 

Jauniešu koris BALSIS saka paldies visiem, kas līdz šim iesaistījušies projekta BALSIS zīmju valodā realizācijā: Ivo Grīsniņš-Grīslis, Green Media,  Rihards Gulbis, Viktors Keino, Alvis
Misjuns, Gatis Šļūka, Jaņa Rozentāla Rīgas mākslas skola,
zīmju valodas eksperti Brigita Lazda, Ainārs Ostvalds, Elza Veismane. Idejas autori un realizētāji - Jauniešu kora BALSIS diriģenti Laura Elizabete Godiņa, Ints Teterovskis, dziedātāja Emīlija Rūta Ozoliņa un režisors Juris Jonelis.

Projekts tapis, pateicoties Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammai “KultūrELPA” un Kultūras ministrijai.


Sīkāka informācija: www.balsis.lv


Vizualizācija ir izveidota šādām dziesmām:

Venta, Inese Zandere, Raimonds Pauls (09.02.2022.)

Gula meitīna, Latviešu tautas dziesma Jauniešu kora BALSIS apdarē (16.02.2022.)

Kur Tu teci, gailīti, Latviešu tautas dziesmas vārdi, Aldonis Kalniņš (16.02.2022.)

Vasaras vakars, Aspazija, Jāzeps Mediņš (23.02.2022.)

Krauklīt`s sēž ozolā, Latviešu tautas dziesma Jāņa Cimzes apdarē (23.02.2022.)

Rīgai, Aleksandrs Čaks, Arturs Maskats (02.03.2022.)

Mūsu Tēvs, Lūcija Garūta (02.03.2022.)

Labvakari, rudzu lauki, Latviešu tautas dziesmas vārdi, Māris Muktupāvels, Emīla Rusova kora salikums (09.03.2022.)

Kalado, Latviešu tautas dziesmas vārdi, Juris Vaivods (09.03.2022.)

Šūpuļdziesma, Pēteris Brūveris, Jānis Lūsēns (16.03.2022.)

Pērkonami Melni Zirgi, Latviešu tautas folkloras materiāli, Vilnis Šmīdbergs (16.03.2022.)



Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas