Search form

02.04.2014

Drukāt

Kanāda: Nedzirdīga medicīnas rezidentūras studente – izcila ārste

Photo

Pēc medicīnas augstskolas pabeigšanas visi topošie ārsti turpina studijas rezidentūrā, kuras laikā papildina savas teorētiskās zināšanas un pieredzējuša augsti kvalificēta ārsta vadībā apgūst praktiskās iemaņas. Džesika Dunklija pašlaik mācās rezidentūrā un vēlas kļūt par pirmo nedzirdīgo medicīnas zinātņu doktori Kanādas vēsturē.


Džesika Dunklija īsumā pasaka, kāpēc viņa mīl medicīnu: „Visvairāk ārsta darbā man patīk gadījumi, kad pie manis atnāk pacients, kurš līdz šim ir vīlies ārstos un īpaši necer uz izveseļošanos. Bet pēc tam, kad ir saņēmis labu medicīnisko palīdzību, aiziet no ārsta pozitīvi iedvesmots.Tādi pacienti ļoti daudz iegūst jau tikai no mūsu komunikācijas, un, ja man izdodas reāli palīdzēt, tad man ir liels gandarījums.”
 
34 gadus vecā Džesika Dunklija ir pirmā nedzirdīgā, kas mācījusies Albertas Universitātes Medicīnas fakultātē.  Tagad viņa pirmo gadu turpina mācības kā rezidente ģimenes ārsta praksē Aleksas pilsētā. Pēc četriem gadiem Džesika plāno pabeigt rezidentūru un kļūt par pilntiesīgu sabiedriskās medicīnas darbinieku.
 
„Esmu nopietni ieinteresēta iegūt dziļākas zināšanas, kas saistītas tieši ar Kanādas nedzirdīgo kopienas veselības aprūpi, jo viņiem ir ierobežota pieeja informācijai. Tas tāpēc, ka medicīniskā informācija zīmju valodā praktiski nav pieejama,” par saviem nākotnes nodomiem stāsta Džesika.
 
 „Sazināties ar ārstu zīmju valodā nedzirdīgajiem būtu daudz vieglāk nekā ar surdotulka starpniecību. Esmu ļoti ieinteresēta to nodrošināt nedzirdīgajiem,” jaunā ārste stāsta.
 
Džesika prot lasīt no lūpām, kā arī viņa brīvi runā Amerikāņu un Kanādas zīmju valodā. Kad viņa strādā ar dzirdīgajiem pacientiem, viņa tomēr izmanto surdotulka palīdzību, jo ar dzirdes aparātu dažādi fona trokšņi dažkārt traucē saprast un precīzi uztvert atsevišķas sarunas detaļas, kas var būt ļoti svarīgas.
 
 „Daudzi pacienti līdz šim nekad nav saskārušies ar nedzirdīgu ārstu (vai rezidentu), kas runā zīmju valodā, lai gan tā nav īpaši nopietna problēma, drīzāk nedaudz cita situācija,” viņa atzīst.
 
Džesika dzimusi Kanādas lielākajā pilsētā Toronto nedzirdīgu vecāku ģimenē, bet vēlāk pārcēlusies uz dzīvi Vankūverā. Par medicīnu meitene sāka interesēties 10 gadu vecumā, kad viņai uzdāvināja plastmasas anatomijas rotaļlietu, kuru viņa varēja izjaukt un atkal salikt.
 
 „Man tas patiešām patika un no visām medicīnas nozarēm mani visvairāk vilināja tieši ķirurģija, bet tas tomēr bija tikai sapnis,” atceras Džesika.
 
Pirmais solis ārsta profesijas –  Džesika ieguva fizioterapeita diplomu. Viņa saprata, ka vēlas iet vēl tālāk, īpaši pēc tam, kad  uzzināja, ka ir pieejami medicīniskie instrumenti, kas pielāgoti nedzirdīgo  ārstu vajadzībām, piemēram, īpaši stetoskopi. Tie dod iespēju nedzirdīgajiem strādāt par ārstiem. 2010. gadā viņa saņēma ārsta diplomu un ieguva maģistra grādu medicīnā. Pēc tam Albertas Universitātē turpināja mācības rezidentūrā Tur viņai lielu atbalstu sniedza dekāne Melānija Luisa.
 
 „Lai Džesika varētu sekmīgi mācīties, mums bija jāievieš salīdzinoši lielas izmaiņas saziņā,” par pirmajiem soļiem uzsākot sadarbību stāsta Luisa. „Nelielas grūtības radīja zīmju valodas tulka izmantošana nodarbībās, jo Albertas Universitātē līdz šim nekad nebija mācījies nedzirdīgs ārsts.”
 
Dunklijai tas bieži vien ir jāpaskaidro arī saviem pacientiem, bet parasti tā nav īpaši liela problēma, viņi ir ļoti saprotoši.
Luisa uzsver Dunklijas spējas pārvarēt grūtības: „Džesikai uz saviem pleciem ir nācies iznest visai daudz – viņa ir nedzirdīga, bet viņai piemīt īpašas spējas pielāgoties visdažādākajām dzīves situācijām. Ārstam tā ir ļoti svarīga īpašība.”
 
Dekāne Luisa uzskata, ka Džesika ir pārsteidzoši laba ārste, neticami talantīga, teicama, augsti kvalificēta, un viņa ir pirmā nedzirdīgā ārste valstī!
 
 
Sagatavoja: LNS Informācijas nodaļa

Atpakaļ

Uz augšu

Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas