22.12.2010
Taisnīgs spriedums pēc 5 gadiem - nedzirdīgā tēvs saņem atlīdzību par morālo kaitējumu
Šodien Latvijas masu mediji turpina ziņot par mirušā nedzirdīgā Valda Jasinska tēva uzvaru Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kas piesprieda atlīdzināt tēvam nodarīto morālo kaitējumu 50 000 eiro (35 140 lati) apmērā.
Latvijas Nedzirdīgo savienības prezidents Arnolds Pavlins šo lietu vērtē kā „unikāli nelietīgu gadījumu, kas beidzot saņēmis attiecīgu gan morālu, gan tiesiski juridisku vērtējumu. Zaudējumu cilvēka dzīvības vērtībā neviens nevar kompensēt naudā, bet kā morāla uzvara, kā precedents - tā ir nenovērtējama morāla uzvara.”
Diemžēl pirms 5 gadiem masu mediji tik plaši kā šobrīd neinformēja par nedzirdīgā Valda Jasinska nāves apstākļiem. Tiesa, avīze „Kopsolī” ziņoja par to.
Traģēdija notika 2005.gada 26.februāra vakarā, kad nedzirdīgais Smiltenes biedrības biedrs Valdis Jasinskis (V.J.) pēc kopīgas alkohola lietošanas kopā ar paziņām apmeklēja Balvu amatniecības vidusskolā notiekošo diskotēku. Tur izcēlās īslaicīgs fizisks konflikts ar diskotēkas apmeklētājiem, viņš nokrita uz skolas pakāpieniem, sasita galvu pret asfaltu un zaudējot samaņu. Uz notikuma vietu atbrauca Valsts policijas Balvu rajona policija. Tā nolēma V.J. administratīvi aizturēt un negaidīt ātro palīdzību.
Policisti viņu ievietoja atskurbtuvē un noraidīja medicīnisko palīdzību. V.J. veselības stāvoklis turpināja pasliktināties un 27.februāra vēlā pēcpusdienā tika izsaukti ārsti, kas V.J. nekavējoties aizveda uz Balvu slimnīcu.
Neskatoties uz intensīvo ārstēšanu, V.J. 28.februāra naktī nomira. V.J. nāves iemesls bija smaga galvaskausa trauma, kuru viņš guva, krītot no Balvu amatniecības vidusskolas kāpnēm.
Balvu rajona policijas pārvaldē veica dienesta pārbaudi par policistu rīcību, bet pārkāpumi netika konstatēti.
Tad Valda tēvs Aleksandrs Jasinskis pieprasīja veikt papildu izmeklēšanu. Iesāktais kriminālprocess beidzās bez rezultāta. 2006. gadā Ģenerālprokuratūra nosūtīja šo lietu izmeklēšanai Valsts policijas Iekšējās drošības birojam. Tas 2007. gadā pieņēma lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu pret Balvu policistiem. Gan Balvu rajona prokuratūra, gan Latgales tiesu apgabala prokuratūra noraidīja Valda tēva turpmākās sūdzības.
Tāpēc Aleksandrs Jasinskis nolēma griezties Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
Tiesa norādīja, ka netika veikti visi nepieciešamie pasākumi, lai nodrošinātu V.J. personas tiesības aizsardzību cietumā, sevišķi ņemot vērā, ka valsts iestādēm ir jāpiemēro maksimāla rūpība pret personām ar īpašām vajadzībām, tādām kā Aleksandra Jasinska dēls, kurš bija kurlmēms kopš dzimšanas.
Tiesa minēja, piemēram, ka Valdim sākotnēji netika veikta ārsta apskate, ka viņam atņēma vienīgo saziņas iespēju - piezīmju blociņu un pildspalvu, ka neviens no policistiem neprata zīmju valodu un par dēla aizturēšanu nebija informēts viņa tēvs.
Tiesa uzskatīja, ka nav ticis ievērots valsts pienākums nodrošināt pastiprinātu rūpību un aizsardzību personai ar īpašām vajadzībām, kā arī nodrošināt savlaicīgu medicīnisko palīdzību.
Tiesa kritizēja Balvu rajona policijas pārvaldes, Balvu rajona prokuratūras, Ģenerālprokuratūras un Valsts policijas Iekšējās drošības biroja (VPIDB) veiktās izmeklēšanas procesu kā neefektīvu un nekvalitatīvu.
Eiropas Cilvēktiesību tiesas palāta (Tiesa) šī gada 21.decembrī pasludināja spriedumu lietā "Jasinskis pret Latviju", vienbalsīgi atzīstot Eiropas Cilvēka tiesību un pamatbrīvību konvencijas (Konvencija) 2.panta (tiesības uz dzīvību, pienākums veikt efektīvu personas nāves apstākļu izmeklēšanu) pārkāpumu Latvijā un piespriežot atlīdzināt iesniedzējam (Valda Jasinska tēvam) nodarīto morālo kaitējumu 50 000 eiro (35 140 lati) apmērā.
Teksts: Ilze Kopmane, Inese Immure