Search form

29.09.2011

Drukāt

Eiropas valodu dienā pirmo reizi oficiāli atzīmē zīmju valodas

26. septembrī Eiropas Nedzirdīgo savienība (EUD) un Eiropas Padome (EP) atzīmēja Eiropas valodu dienas 10 gadu jubileju.


Pirmo reizi 10 gadu vēsturē Eiropas valodu dienā iekļautas zīmju valodas. Tas notika pateicoties EP Valodas politikas nodaļas un EUD kopīgi organizētam pasākumam “Zīmju valodas: unikāls ieguldījums mūsu valodas un kultūras daudzveidībā”, kas notika tieši 26. septembrī Strasbūrā. Ar šī pasākuma programmu var iepazīties šeit .  Un kopīgā Eiropas Padomes un Eiropas Komisijas deklarācija par Eiropas Valodu dienas 10.gadadienas atzīmēšanu ir oficiāls apliecinājums cieņas parādīšanai zīmju valodām. Pilnu deklarācijas tekstu angļu valodā skatīt šeit.

EUD cer, ka šis svētku notikums būs pirmais solis uz stiprāku sadarbību starp EUD un EP zīmju valodas jautājumā.

Šajā pasākumā EUD izpilddirektors Marks Vītlijs atzīmēja, ka pēc rekomendāciju par zīmju valodām pieņemšanas, zīmju valodu iekļaušana Eiropas valodu dienā ir liels sasniegums. Viņš izteica cerību, ka tas dos lielākas izredzes panākt zīmju valodas atzīšanu valsts līmenī un nedzirdīgiem cilvēkiem būs vairāk vienādas tiesības kā pilsoņiem.

EP rekomendāciju par “ Zīmju valodu aizsardzību EP dalībvalstīs” (“Protection of sign languages in the member states of the Council of Europe”) pieņēma 2003. gadā. Šis dokuments uzsver zīmju valodas nozīmīgumu un pieprasa oficiālu zīmju valodas atzīšanu visās ES valstīs.

Kas ir Eiropas valodu diena?
Eiropa ir bagāta ar valodām — pastāv vairāk nekā 200 valodas. Tā ir bagātība, kas jāatzīst, jāizmanto un jāaizsargā. Apgūstot jaunu valodu, mēs varam ne tikai pozitīvi ietekmēt savu karjeru, bet arī labāk izprast viens otru, pārvarot kultūras atšķirības. Eiropas Valodu dienas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību valodu apguves svarīgumam, palielināt izpratni un cieņu pret visām Eiropas valodām.


  
Teksts: Inese Immure
Foto no EUD mājaslapas

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas