10.09.2018
Pa firsta Līvena pēdām
Smiltenieši jūlijā devās velobraucienā “Iepazīsti Smiltenes pilsētu”. Par tikšanās vietu viņi izvēlējās tā saucamo “Ceļinieku parku”, kur tagad atrodas bērnu rotaļu laukums un skeitparks.
Sanākušo nebija daudz, bet tas nemazināja dalībnieku uzņēmību paveikt plānoto pasākumu. Viņi sadalījās divās grupās: gājējos un velobraucējos. Visi iesākumā devās kopīgā maršrutā uz Daugavas ielu – tur gājēju grupas vadītāja Lida pastāstīja šīs ielas vēsturi.
Pēc tam viņas vadībā tika apstaigātas slavenākās ielas un ēkas pilsētā, pēc fotogrāfijām vajadzēja atpazīt, kuras ēkas vēl ir saglabājušās līdz mūsdienām, kuras vairs nē; kādas ir to vietā vai varbūt vispār ir atstāts tukšs laukums.
Uz vietas radās dažādi interesanti jautājumi, sekoja stāsti no grāmatas par Smilteni.
Otras grupas vadītāja bija Aiva, kuras vadībā velosipēdisti devās pa pēdām kādreizējam Smiltenes pilsētas labvēlim firstam Paulam Līvenam. Viņa laikā pilsēta uzplauka.
1893. gadā firstam Smiltenes muižu uzdāvināja viņa māte. Studiju laikā viņš braukāja no Pēterburgas uz Smilteni, bet, kad pabeidza augstskolu, apmetās pilsētā pavisam. Savu lielo zemes platību viņš sadalīja un atdeva pilsētniekiem mūža rentē.
Viņš bijis ļoti labsirdīgs, vienkāršs, saprotošs, dāsns un gudrs vīrs, ar labu humora izjūtu.
Tā kā firsts bija ieguvis inženiera diplomu, viņš savas prasmes lika lietā.
Viņa laikā tika uzcelta pirmā patversme vientuļiem un nespējīgiem cilvēkiem. Vēlāk arī kokzāģētava, kurā darbojās tvaika katls, kas pēc vajadzības kalpoja arī kā spēkstacija elektrības centrālei. Firsta vadībā ierīkoja hidroelektrostaciju pie Abula upes.
Pēc vairākiem gadiem firsts uzcēla otru elektrostaciju ar modernākām turbīnām, lai varētu saražot vairāk elektrības. Firsts vadībā tapa arī slimnīca un šaursliežu dzelzceļš: Smiltene – Valmiera – Ainaži.
Diemžēl dzelzceļš nav saglabājies līdz mūsdienām. Pārējie objekti gan ir uz vietas skatāmi – daži modernizēti, izmantojami vēl šodien, citi vienkārši saglabāti kā vēstures pieminekļi.
Velobraucējiem šis bija interesants brauciens, kurā varēja iepazīties ar pilsētas vēsturi un arhitektūru, turklāt piekopt veselīgu dzīvesveidu. Kopumā nobraukti apmēram 7,5 km, tad abas grupas satikās kopējā galapunktā pie Klievja ezera. Tur varēja apmainīties ar iegūto informāciju un dalīties iespaidos, iestiprināties ar līdzi paņemtiem cienastiem, kā arī noskalot sviedrus ezerā.
Lida Šilinska, Ingrīda Ozola
Foto: Aiva Šilinska