Search form

27.09.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.203


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
Biedrībās svin Nedzirdīgo dienu
Savās biedrībās 21. septembrī Nedzirdīgo dienu atzīmēja Valmieras un Kuldīgas biedrības. Pasākumu Valmierā varat noskatīties šo videoziņu videologā, tāpēc vairāk pastāstīsim par Kuldīgu.
Pasākums notika viesu namā „Polīši”. Vispirms biedrības vadītājs Guntars Jurševskis ar ziediem sveica jaunos LNS Goda biedrus Juri Ozoliņu un Gunti Dāvidu. Pēc tam izteica pateicību aktīvajiem biedriem – Valteram Gārnim par palīdzību sporta pasākumu organizēšanā un Viktoram Pūcem par prāta spēļu vadīšanu. Vakars aizritēja sarunās  pie pašu sarūpēta, bagātīgi klāta galda. Notika jautras rotaļas, varēja nopērties pirtī un nopeldēties dīķī. Pasākumā piedalījās arī viesi no Maskavas.
Foto: Zigmārs Ungurs

Velokrosā maz dalībnieku
Latvijas Nedzirdīgo čempionātā velokrosā 21. septembrī dabas parkā „Ogres Zilie kalni” piecu vīriešu konkurencē 14,1 km distancē uzvarēja Mārcis Skabs. No divām sievietēm 9,4 km trasē pirmā bija Jekaterina Jasinska – Volkova, bet no diviem zēniem vecumā līdz 16 gadiem 4,7 km trasē finišēja tikai viens, un līdz ar to pirmajā vietā nonāca Artis Ozols.
Latvijas Nedzirdīgo sporta federācija izsaka lielu pateicību Andim Kramam par palīdzību trases sagatavošanā.
Foto: Lindars Volkovs
 
Vēl var pieteikties jubilāru godināšanas pasākumam „Zelta briedumā”
Rīgas biedrība organizē ikgadējo  apaļo gadu jubilejas pasākumu „Zelta briedumā”. Tas notiks Rītausmā 19. oktobrī.
Vēl līdz 9. oktobrim Rīgas biedrībā, Elvīras ielā 19 – 7(otrajā stāvā)  ikviensvar pieteikt savu dalību šajā skaistajā pasākumā. Tajā būs jubilāru sveikšana, priekšnesumi, tuvinieki varēs uzņemt skaistas fotogrāfijas atmiņai no šī notikuma.
Foto: Juris Grundulis
 
Nigērijā medicīniskais personāls mācās zīmju valodu
Pirms gada Nigērijas galvaspilsētas Lagosas štata Invalīdu lietu ministrija  paziņoja, ka cilvēku ar invaliditāti tiesības jāpaplašina. Ministrija vietējā nedzirdīgo skolā organizēja trīsdienu semināru – nodarbības par zīmju valodu. Tā mērķis bija apmācīt Lagosas medicīnisko personālu un sniegt izpratni par saskarsmi ar nedzirdīgiem pacientiem. Seminārā piedalījās 114 cilvēku.
Ministrijas izpilddirektors Babatundes atzīmēja, ka šis bija tikai pirmais seminārs no vairākiem, kas vēl sekos. Būs arī kursi ministriju ierēdņiem, kas strādā sabiedriskajā sektorā. Viņš uzskata, ka problēma nav cilvēku  nedzirdība, bet gan viņu apkārtējā dzīves vide. Ministrija tāpēc  veiks pasākumus, lai padarītu dzīves vidi invalīdiem draudzīgāku un pieejamāku.
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
Varēs pārrēķināt invaliditātes pensijas
No 1. oktobra mainās I un II grupas invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtība atkarībā no tā, kad piešķirta invaliditātes pensija – pirms vai pēc 1997.gada 1.janvāra.
Līdz 1997. gada 1. janvārim piešķirtām pensijām aprēķinā vispār netika ņemta vērā paša cilvēka apdrošināšanas iemaksu alga, bet gan pēdējā vidējā apdrošināšanas iemaksu alga valstī. Tagad šīs pensijas varēs pārrēķināt, ja cilvēkam pašam bijušas sociālās iemaksas.
Ja invaliditātes pensija piešķirta pēc 1997. gada, tad var prasīt pensijas pārrēķinu par tajā laikā veiktajām sociālajām iemaksām.
Katrā atsevišķā gadījumā jāinteresējas par savas I vai II grupaspensijas pārrēķinu dzīvesvietai tuvākajā VSAA filiālē.
Foto: www.lvportals.lv
 
Latvijas pilsoņi varēs  būt arī citas valsts pilsoņi
Grozījumi Pilsonības likumā, kas atļauj dubultpilsonību, stāsies spēkā 1. oktobrī. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde aicina Latvijas pilsoņus, kuri ieguvuši citas valsts pilsonību, par to paziņot Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes teritoriālajā nodaļā vai tuvākajā Latvijas diplomātiskajā pārstāvniecībā.
 Latvijas pilsonību varēs iegūt cilvēki, kuriem pašlaik ir citas Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas dalībvalsts pilsonība; citas NATO dalībvalsts pilsonība; Austrālijas, Brazīlijas vai Jaunzēlandes pilsonība; kādas iepriekš neminētas valsts pilsonība, ja tā iegūta automātiski apprecoties vai adopcijas dēļ.
Latvijas pilsoņu bērniem dubultā pilsonība ir iespējama ar jebkuru valsti.
Detalizēta informācija par iesniedzamajiem dokumentiem tiks ievietota Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes mājaslapā pēc attiecīgo Ministru kabineta noteikumu pieņemšanas
Foto: www.baltic-ireland.ie
 
Nospied pogu un atver durvis pats!
Uzņēmums „Rīgas satiksme” pakāpeniski pāriet uz sistēmu, kad pasažieri, lai iekāptu un izkāptu no sabiedriskā transporta, durvis varētu atvērt paši ar speciālu pogu palīdzību, kas ierīkotas visos jaunākā tipa sabiedriskā transporta līdzekļos. Tāpēc „Rīgas satiksme” no 19. septembra uzsāk informatīvo kampaņu „Nospied pogu un atver durvis pats!”.
 Jaunā sistēma paaugstina pasažieru ērtības. Tā kā Rīgā attālumi starp pieturvietām ir nelieli, sabiedriskā transporta līdzeklis tos bieži vien veic īsā laika posmā. Lai veltīgi nevērtu durvis, kas ziemas periodā atdzesē salonu, bet vasaras periodā izlaiž kondicionieru atdzesēto gaisu, pasažieri paši pēc vajadzības varēs veikt durvju atvēršanu. Tas nodrošinās vienmērīgākas temperatūras saglabāšanu salonā.
Pamācība, kā rīkoties šajā gadījumā, ir izvietota Rīgas satiksmes mājaslapā internetā (http://ej.uz/48c8).
Vairāk nekā puse sabiedrisko transportu līdzekļu, kas katru dienu Rīgā apkalpo pusmiljonu pasažieru, jau aprīkoti ar speciālām durvju atvēršanas pogām.
Foto: www.db.lv
 
 
VIDEOLOGS
 
Sestdien, 21. septembrī,  atzīmējot Starptautisko Nedzirdīgo dienu, Valmierā pulcējās daudzi biedri gan no Valmieras biedrības, gan citām. Ieradās arī LNS prezidents Edgars Vorslovs, viceprezidente Sandra Gerenovska un LNSF prezidents Varis Strazdiņš.
Kur kaut kas nozīmīgs notiek, tur, protams, klāt ir arī Informācijas centra darbinieki, kas parūpējās, lai visiem būtu iespēja noskatīties pašu acīm, kas un kā Valmierā notika. Skatīsimies!
Video: Zigmārs Ungurs, foto: Inese Immure

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas