Search form

11.10.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.205


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
Sabiedrībā strīdi par subtitriem televīzijā
Mūsu mājaslapas Jaunumos 3. oktobrī jau informējām, ka Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) iesniegusi Saeimā likumprojektu par to, ka divu gadu laikā vajag pāriet no ārzemju filmu un raidījumu aizkadra tulkojuma ierunāšanas uz titrēšanu latviešu valodā.
 Likumprojekts izraisījis diskusijas sabiedrībā. Neatkarīgajā Rīta Avīzē 3. oktobrī parādījās raksts „Televizors piespiedu kārtā mācīs svešvalodas”. Tajā minēts arī LNS prezidenta Edgara Vorslova viedoklis, ka LNS apsveic šo lēmumu. Tomēr sabiedrība nav gatava pārmaiņām.
 Tajā pašā avīzē 7. oktobrī publicēts žurnālistes Baibas Lulles raksts „Dimanta titri”. Tajā savukārt teikts, ka nedzirdīgie ir pārāk maza sabiedrības daļa, lai viņu dēļ ieviestu tik plašu titrēšanu. Pret tādu nostāju iebilst LNS prezidents Edgars Vorslovs:
 LNS gandarīta, ka NEPLP mūsu argumentus uzklausīja un atbalstīja mūsu iniciatīvu. Šis NEPLP lēmums ir solis uz ANO Konvencijā "Par personu ar
invaliditāti tiesībām"  un Eiropas parlamenta  direktīvā noteikto informācijas pieejamības nodrošināšanu nedzirdīgajām personām.
Bet mūs sarūgtina lielas daļas sabiedrības un dažu mediju noraidošā attieksme pret raidījumu subtitrēšanas iniciatīvu, nosaucot to par izdabāšanu
 vienas šauras auditorijas interesēm. Laikam jau mūs neuzskata par sabiedrības daļu vai arī domā, ka šai sabiedrības daļai skaņu valodā sniegtā informācija nav jāsaprot vai vispār informācija nav jāsaņem.
Mūsdienu digitālajā laikmetā nav problēmu nodrošināt sniegtās informācijas pieejamību visiem,–  nepieciešama tikai sapratne un gribēšana. Šobrīd NEPLP izstrādātais likumprojekts atrodas Saeimā, un ceru, ka  deputāti atbalstīs raidījumu subtitrēšanu.”
Foto: www.lns.lv
 
Pirmā grupa devusies mājās
Videoziņās Nr. 201 stāstījām, ka no 9. septembra LNS Rehabilitācijas centrā sāka realizēt divas kompleksās rehabilitācijas programmas. Nu jau pirmā grupa ir saņēmusi visus paredzētos pakalpojumus.   Beidzamajā svētdienā pirms atgriešanās mājās grupa vēl bija ekskursijā uz Tērvetes dabas parku. Klienti ļoti atzinīgi novērtēja šo Rīgā aizvadīto mēnesi, kuru viņi vēl ilgi atcerēsies. Pēc tam, ar lielu nožēlu šķiroties no jaunajiem draugiem un jaukajiem pasniedzējiem, visi devās mājās.
LNS Rehabilitācijas centrs aicina pieteikties uz sociālās rehabilitācijas pakalpojumu kompleksu nedzirdīgos bezdarbniekus, vientuļus cilvēkus, kas dzīvo laukos un neapmeklē biedrību. Rīdzinieki piedalīties nevar.
Rehabilitācijas kursa 28 dienās Rīgā, Elvīras ielā 19 notiek daudzveidīgas psiholoģiskās un informatīvās nodarbības, datorapmācība, fiziskās aktivitātes Ķīpsalas peldbaseinā un trenažieru zālē, kā arī dzīvošanu netālā  viesnīcā.
Šobrīd šādu pakalpojumu jau saņēmuši 12 nedzirdīgie klienti no Latvijas reģioniem.
Pašlaik tiek komplektētas divas nākamās grupas ar   nodarbībām divos periodos:  no 21.oktobra līdz 17.novembrim un  no 19.novembra  līdz 14.decembrim. Katrā grupā paredzēti   10 dalībnieki.
Pieteikties savā biedrībā vai pie rehabilitācijas pakalpojumu programmas vadītājas Lilitas Janševskas: tel. nr. 26350913; e pasts: [email protected].
Foto: www.lns.lv
 
Pasaulē labāko tenisistu Nadalu iedvesmo nedzirdīgs spēlētājs
Pašreizējais pasaules tenisa līderis spānis Rafaels Nadals reklāmas turnejas laikā Dienvidkorejas galvaspilsētā Seulā par savu paraugu pavisam negaidīti minējis nedzirdīgo dienvidkorejiešu junioru spēlētāju Lī Daku Hī .
Viņš preses konferencē uzslavēja 15-gadīgā puiša apņēmību:
 „Kad pirmoreiz dzirdēju par nedzirdīgu tenisistu, es tam nevarēju noticēt, jo tenisā nespēja dzirdēt ir nozīmīgs traucējums. Es augsti vērtēju  to, ka ar savu stipro apņēmību un garīgo spēku viņš turas uz sava izvēlētā ceļa.”
Treniņā pirms preses konferences R. Nadals ar Lī nedaudz uzspēlēja tenisu. Slavenais tenisists izteica vēlmi uzturēt draudzīgus kontaktus ar Lī, piedāvāja viņam palīdzēt un izteica cerību satikt viņu Grand Slam junioru sacensībās.
Aprīlī, kad Lī nopelnīja savu pirmo pieaugušo reitinga punktu, R. Nadals tvītoja saviem vairāk nekā 5 miljoniem  sekotāju: „Lī Daka Hī uzvaras stāsts māca  mums, ka ir jācīnās! Viņš ir jaunākais spēlētājs tenisa profesionāļu reitingā!”
Foto: www.iamkoream.com
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
Varbūt tas vajadzīgs jūsu bērnam
26. oktobrī no pl. 9 līdz 14 Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā darbosies „Atvērtā poliklīnika”. Tas nozīmē –  ja pacientam būs nepieciešama   konsultācija pie Bērnu slimnīcas speciālista vai diagnostikas izmeklējumi, to būs iespējams veikt uz vietas šajā dienā. Bērnus rindas kārtībā pieņems pediatrs, hematologs, alergologs, neirologs, reimatologs, gastroenterologs, nefrologs un citi speciālisti.
Dodoties uz Bērnu slimnīcu, nepieciešams līdzi ņemt personu apliecinošu dokumentu sev un bērnam. Speciālisti pacientus  konsultēs  bez maksas, ģimenes ārsta nosūtījums nav nepieciešams.
Lai īsinātu iespējamo gaidīšanas laiku, poliklīnikas trešajā stāvā bērniem demonstrēs multiplikācijas filmas, strādās slimnīcas  kafejnīca.
Atvērtā poliklīnika šogad tiek organizēta ceturto gadu,  to jau izmantojuši ap 1000 bērnu, atbraucot pat no Gulbenes, Ventspils, Jēkabpils.
Foto: www.ir.lv
 
Slimība ar augstu temperatūru var nākotnē pasargāt no saslimšanas ar vēzi.
Ap 80% no visām slimībām ir parastās un visiem pazīstamās saaukstēšanās slimības, to skaitā arī gripa. Ja gadās saslimt, tad organisms visus spēkus mobilizē slimības uzveikšanai – vīrusu iznīcināšanai. Šai laikā organismam ir liela papildus slodze.
Paaugstināta temperatūra palīdz organismam cīnīties  ar vīrusiem. No 37 līdz 38 grādiem visaktīvāk darbojas organisma aizsargmehānisms, lai apturētu slimību. Tādēļ lielākā kļūda un kaitēšana organismam  ir temperatūras nodzīšana ar medikamentiem. To nevajadzētu darīt, kamēr temperatūra nesniedzas pāri 39 grādiem. Pēc tam  maziem bērniem var sākties krampji, bet pieaugušajiem audi cieš no skābekļa trūkuma, tāpēc jālieto kāds no temperatūru pazeminošiem medikamentiem, piemēram, aspirīns ( nevajag dot bērniem līdz 12 gadiem), paracetamols utml.
Ļoti interesantu faktu atklājuši pētījumi: ja cilvēkam  bijusi augsta temperatūra, tad nākotnē tas var pasargāt no vēža. Izslimotas infekciju slimības ar augstu temperatūru samazina risku saslimt ar vēzi, mazinās ļaundabīgo audzēju draudi. Ir zināmi vairāki gadījumi, kad pēc paaugstinātas temperatūras pēkšņi pārstājis attīstīties  krūts vēzis, ļaundabīgs ādas audzējs, limfoma (limfātiskās sistēmas audzējs), nieru vēzis.
Foto: www.fizmix.lv
 
 
VIDEOLOGS
 
Datorlietošanu apgūst beidzamā grupa
Projektā „Klusuma pasaule” vēl viena populāra aktivitāte – datorapmācība tuvojas nobeigumam. Četru gadu laikā projekta klientiem bija iespēja apgūt datorprasmes pamatzināšanas. Daudziem mājās jau pašiem bija datori, bet šo zināšanu trūka, un datora un interneta iespējas palika neizmantotas. Tāpēc mūsu ļaudis ar prieku piedalījās šajās apmācībās.
Rīgā projekta laikā apmācītas 25 grupas. Parādīsim jums videosižetu par datorapmācības nodarbībām, kuras vada Iveta Kraze. Pašlaik mācās pēdējā grupa, kura mācības beigs oktobra vidū. Paskatīsimies, kā tas notiek!
Video: Juris Grundulis

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas