Search form

09.11.2012

Drukāt

Videoziņas Nr.164


LATVIJAS ZIŅAS
TV teātra izrāde ar subtitriem
Latvijas Televīzijas pirmajā kanālā 10. novembrī pl. 14.15 varēs noskatīties Jaunā Rīgas teātra izrādi „Stāsts par Kasparu Hauzeru” ar subtitriem. Kaspara Hauzera tēma ir ļoti populāra un bieži izmantota literatūrā, teātrī, kino. Izrāde stāsta par cilvēku, kas bērnību un jaunību pavadījis, būdams ieslodzīts pagrabā, tumsā un klusumā.
 Darbība sākas 1828. gadā, kad Vācijas pilsētā Nirnbergā uzrodas kāds civilizācijas neskarts vīrietis. Nokļuvis brīvībā, viņš sāk iepazīt pasauli un sabiedrību. Pēc pieciem gadiem Hauzeru nogalina nenoskaidrotos apstākļos, iespējams, radniecības dēļ  ar karaļnamu.­­­­­­­­­­­­­­­­­­
Foto: www.ltv1.lv
 
Sporta ziņas
27. oktobrī notika Latvijas Nedzirdīgo sporta federācijas balvas izcīņa dambretē . Vīriešu konkurencē uzvarēja Varis Strazdiņš, bet sieviešu – Marina Artjomova. Kopā piedalījās 3 sievietes un 6 vīrieši.
Šosestdien, 10. novembrī, pl. 11 Ķekavas sporta  centrā  „Bultas”  notiks LNSF balvas izcīņa novusā.
Līdzjutēji, dodieties turp atbalstīt savējos!
Foto: www.sportacentrs.com un www.spoki.lv
 
Latvijas valdība lemj par eiro ieviešanu
Ministru Kabinets 6. novembrī apstiprināja likumprojektu par eiro ieviešanu Latvijā. Par šī likumprojekta pieņemšanu vēl lems Saeima. Taču jau tagad var iepazīties ar galvenajiem eiro ieviešanas principiem.
Eiro Latvijā paredzēts ieviest no 2014. gada 1. janvāra.
• Algas un pabalsti, sākot ar 2014. gada 1. janvāri, tiks izmaksāti eiro.
• No 2014. gada 1.janvāra līdz 14. janvārim (ieskaitot) varēs norēķināties gan latos, gan eiro, atlikumu saņemot eiro.
• Līdz 2014.gada 30. jūnijam latus uz eiro bez maksas varēs mainīt visās kredītiestādēs. Latvijas Bankā varēs mainīt arī pēc 2014. gada 30. jūnija.
• Obligātais cenu paralēlās atspoguļošanas periods būs no 2013.gada 1.oktobra līdz 2014.gada 30.jūnijam.
Ne visas ES valstis ir ieviesušas eiro. Savu valūtu ir saglabājusi Lielbritānija, Dānija, Zviedrija, Čehija, bet Polija, Ungārija, Rumānija un Bulgārija atlikušas iestāšanos eirozonā, kamēr tā ir krīzes situācijā.  Arī Lietuva nesteidzas ieviest eiro.
Jau oktobrī Saeima noraidīja Zaļo un Zemnieku savienības iesniegto likumprojektu, kas paredzēja rīkot tautas referendumu par eiro ieviešanu. Par šo likumprojektu balsoja tikai 44 deputāti, bet vairākums izlēma, ka tauta nedrīkst izlemt, vai Latvijā ieviest eiro vai ne.
Foto: www.treideri.lv
 
Vai parakstīsimies?
Latvija, Igaunija un Dānija ir vienīgās ES valstis, kurās PVN likmes pārtikai nav samazinātas. Taču Latvijā lielai daļai iedzīvotāju tēriņi par pārtiku sastāda trešdaļu no ienākumiem, un tas ir vairāk nekā citās ES valstīs. Tāpēc interneta portālā: http://manabalss.lv /  notiek iedzīvotāju parakstu vākšana par to , lai Saeima mainītu likumu „Par pievienotās vērtības nodokli” un noteiktu to mazāku  pārtikai.
 Portālā var parakstīties arī par citām iniciatīvām, ikviens var rosināt kādas izmaiņas likumos. Lai parakstītos, lietotājam jāveic savienojums  ar savu internetbanku. Katra iniciatīva, ko paraksta vismaz 10 000 pilsoņu un kas atbilst Saeimas juridiskajiem noteikumiem, nonāks Saeimā. Tomēr tas  nenozīmē, ka Saeima šīs izmaiņas pieņems.
Foto: www.apollo.lv
 
 
ĀRZEMJU ZIŅAS
Ievēlēts pasaulē svarīgākais cilvēks
Politikas speciālisti vienprātīgi atzīst, ka pasaules kārtību nosaka 2 galvenie cilvēki – ASV prezidents un Romas pāvests.
6. novembrī ASV notika prezidenta vēlēšanas. Atkārtoti ievēlēts demokrātu partijas pārstāvis Baraks Obama.
Kā notiek prezidenta vēlēšanas ASV?
ASV prezidentu ievēl vispārējās netiešās vēlēšanās. Tas nozīmē, ka balsstiesīgie
balso nevis par prezidentu, bet gan par personām, kuras viņu ievēlēs. Katrs štats (kopā 50) izvēlas savus balsotājus jeb elektorus, kuri veido Vēlēšanu
kolēģiju.
Elektoru kandidāti pieder pie kādas no partijām, kuru locekļi kandidē uz prezidenta
amatu. Tāpēc jau pirms vēlēšanām zināms, par ko katrs elektora kandidāts balsos.
Kongresā elektoru kopskaits ir 538. Katrā štatā elektoru skaits ir atkarīgs no iedzīvotāju skaita.
Vēlēšanas notiek gadā, kurš dalās ar četri (2004, 2008, 2012 utt.) pirmajā otrdienā laikā no 2. līdz 8. novembrim.
Elektoru vēlēšanās balso par partiju, nevis katru elektoru un uzvarējusī partija iegūst visas štata balsis. Piemēram, vienā štatā, kur ir 16 elektoru balsis, Obama partija saņem 48 % balsis, bet Romnija 52 %. Tādā gadījumā visas 16 balsis savāc Romnija partija.
Šajās vēlēšanās Baraks Obama ieguva 303 elektoru balsis, bet republikāņu partijas pārstāvis Romnijs – 206 balsis. Prezidentam ir jāgūst vismaz 270 elektoru balsis.
Foto: www.kasjauns.lv
 
Gazas nedzirdīgo restorāns pārvar barjeras
16. oktobrī Gazā tika atvērts restorāns, kuru vada un kur strādā nedzirdīgie. Stilīgā „Atfaluna” restorāna viesmīļi un pavāri runā zīmju valodā, viesi uz savu izvēli norāda ar žestu ēdienkartē. Tā rodas spontāna komunikācija, un  restorāna izveidotāji cer, ka tā mainīs aizspriedumus un šķēršļus.
Atklāšanas dienā 12 restorāna darbinieki bija ļoti saviļņoti. „Ir bijušas atsevišķas grūtības sākumā, bet mēs tām tiks pāri. Mēs visi esam apmācīti lasīšanā no lūpām, un tas mums palīdzēs pieņemt pasūtījumus,” teica pavārs Nivēns.
Restorāna darbinieku apmācības ilga sešus mēnešus, un restorāna pārraudze Ajata Imtaira ir  pārliecināta, ka cilvēki tiks apkalpoti bez aizķeršanās: „Nedzirdīgajiem ir apņemšanās, un nekādam uztraukuma nav pamata, ja runa nav par saziņu, valodas problēmu. Sākotnēji mēs varētu izmantot tulkus, kas palīdzēs sazināties ar dzirdīgajiem klientiem.”
Restorānu vada Atfalunas Nedzirdīgo bērnu biedrības direktors Naīms Kabaja. Viņš stāsta: „Pirms 20  gadiem palestīniešu attieksme pret nedzirdīgajiem bija negatīva, jo daudzi viņus uzskatīja par cilvēkiem ar garīgu invaliditāti, bet mēs spējām to mainīt, un kopš tā laika situācija  uzlabojusies. Ar mūsu darbību, zīmju valodas izplatīšanos un nedzirdīgo aktivitātēm sabiedrības informētība par šo invaliditāti ir augusi.”
Apmēram 1% no Gazas joslas 1,6 miljoniem iedzīvotājiem cieš no  pilnīgas vai gandrīz pilnīgas nedzirdības.
Restorāns tika atvērts ar Šveices fonda atbalstu, lai veicinātu nedzirdīgo ienākumu rašanos Gazā, kur bezdarba līmenis ir vairāk nekā 25 %.
Foto: www.xinhuanet.com
 
 
VIDEOLOGS
Mūsējie vingro un dejo „Ābeļziedā”
Daudzi mūsu biedri, kas dzīvo Rīgā, ļoti iecienījuši dienas centru „Ābeļzieds”. Ar ko gan tas pievilina mūsējos? Kas īsti tajā notiek? Mēs dodam jums iespēju to redzēt – skatieties video.
Video: Zigmārs Ungurs
 
Nobeigumā atgādinājums – svētdien, 11. novembrī, ir Lāčplēša diena.
Tā ir visslavenākā diena Latvijas brīvības cīņu vēsturē, kad 1919. gada 11. novembrī Latvijas armijas karavīri padzina no Pārdaugavas Bermonta karaspēku. Tāpēc šai dienai dots tautas varoņa Lāčplēša vārds. Latvieši varēja lepoties ar savu armiju toreiz, un mēs varam lepoties ar to arī tagad.
Stiprināt valstiskuma apziņu, patriotiskumu un lepnumu par savu valsti aicina Valsts kanceleja, rosinot ikvienu iedzīvotāju valsts svētku nedēļā no 11. līdz 18. novembrim nēsāt pie apģērba piespraustu Latvijas karoga lentīti, katram domās apstāties un pavērtēt, ar ko lepojamies, vai esam šīs zemes patrioti un ko mēs katrs varam dot Latvijai.
Lai mums šobrīd nepietrūkst patriotisma! Lai to apliecina sarkanbaltsarkanā lentīte pie mūsu krūtīm un aizdegtās svecītes māju logos, pieminot Latvijas brīvības cīnītājus!
Foto: www.spoki.lv  
 

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas