Search form

25.01.2013

Drukāt

Videoziņas Nr.174


NEDZIRDĪGO ZIŅAS
 
Šogad skaistumkonkurss notiks!
Pieteikšanās LNS skaistumkonkursam noritēja ar lielām problēmām. Konkursa organizatori Sandra Gerenovska, Brigita Aldersone, Māra Lasmane un viņu palīgi Ivars Kalniņš un Laura Klāsupa centās piesaistīt dalībniekus, tomēr to skaits visu laiku mainījās.
 Bija pieteikušies daudzi, taču paziņu un draugu ietekmē pēc tam atteicās. Organizatori palikušos drosmīgos jauniešus joprojām uzmundrina. Pirmajā sapulcē 18. janvārī piedalījās 3 meitenes un 3 puiši. Arī pirmais mēģinājums 23. janvārī jau noticis. Jāsāk gatavoties, jo konkursa dalībnieki publikas priekšā startēs 9. martā.
Foto: www.lns.lv
 
Par tulku atestāciju
23. janvārī Latvijas Nedzirdīgo savienībā noslēdzās tulku atestācija. Tulku pārbaudi veica LNS prezidenta apstiprināta atestācijas komisija šādā sastāvā: Sandra Gerenovska (vadītāja), Arnolds Pavlins, Lilita Janševska, Jadviga Bočkāne, Varis Strazdiņš un Ilona Liniņa. Komisija izvērtēja katra tulka profesionālo kompetenci, meistarību, prasmes un piešķīra atbilstošu tulka profesionālās kvalifikācijas kategoriju. Pavisam ir septiņas kategorijas, sākot no zemākās – 1. kategorijas līdz visaugstākajai B kategorijai. 1. kategorija piešķirta 16 tulkiem; 2. kategorija – 12;  3. kategorija – 7 un 4. kategorija – 5 tulkiem. Šobrīd nevienam tulkam nav piešķirta 5, A un B kategorija. Tulku atestācija lielākajai daļai tulku notiek reizi 5 gados. Kas vēlas, to var pēc gada pieteikt atkārtoti.
Foto: www.lns.lv
 
Ženēvā atzīta zīmju valoda
2012. gada oktobrī tautas nobalsošanā tika pieņemta Ženēvas kantona (Šveices reģions) jaunā Konstitūcija (satversme). Šveices Nedzirdīgo savienība kopā ar Ženēvas Invalīdu organizāciju apvienību piedalījās tās izstrādē. Jaunā Konstitūcija ietver tekstu par invalīdu, īpaši nedzirdīgo dzīves apstākļu uzlabošanu dažādās jomās.
 Nozīmīgākais ieguvums ir oficiāla zīmju valodas atzīšana. Līdz šim tikai Cīrihes kantons bija iekļāvis zīmju valodu savā konstitūcijā. Otra svarīga lieta ir tiesības uz informāciju un saziņu ar varas iestādēm piemērotā veidā. Tas nozīmē, ka komunikācija jānodrošina visiem saprotamā veidā, piemēram, publiskās uzrunās jābūt zīmju valodas tulkam. Tāpat kantonam būs vairāk jāatbalsta invalīdu sociālā un profesionālā (darba) integrācija.
Jaunā konstitūcija būs spēkā no šī gada 1. jūnija. Izmaiņām dots 5 gadu pārejas periods.
Foto: www.gebaerdenwelt.tv
 
Stambulas lidostas darbinieki mācās zīmju valodu
250 darbinieki Ataturka lidostā Stambulā (Turcijā) izmantojuši iespēju mācīties turku zīmju valodu. Mācības, kuras sākās 15. oktobrī, rīko Turcijas Nedzirdīgo savienība kopā ar lidostas operatoru TAV. Lielākoties zīmju valodas kursus apmeklē lidostas drošības dienesta darbinieki, kā arī personāls, kam ir tiešs kontakts ar pasažieriem. Ataturka lidostā kopā strādā 30 tūkstoši darbinieki, kam katru dienu jārūpējas par 120 tūkstošiem pasažieru.
Pamatinformācija visās svarīgākajās valodās, arī zīmju valodā, ir svarīga, lai mūsu viesi justos pēc iespējas ērtāk,” atzīst TAV pārstāvis. „Mēs vēlamies būt par paraugu citām lidostām Turcijā, padarot pakalpojumus pieejamākus visiem mūsu viesiem saskaņā ar ANO Konvenciju par personu ar invaliditāti tiesībām.
Turcijā kopā dzīvo vairāk nekā 3 miljoni zīmju valodas lietotāju.
Foto: www.globalaccessibilitynews.com
 
 
LATVIJAS ZIŅAS
 
Ko darīt, ja jūsu mājoklī deklarējusies sveša persona?
 
 
Gadās, ka pēkšņi atklājam – mūsu mājā vai dzīvoklī deklarējies svešs cilvēks, mums pašiem to nezinot. Tagad dzīvesvietu deklarēt ir vienkārši, un to var izdarīt arī internetā. Diemžēl ērto deklarēšanās sistēmu negodīgi cilvēki izmanto ļaunprātīgi un deklarējas adresē, kurā viņiem nav tiesiska pamata deklarēties. Ja gribat noskaidrot, kādas personas deklarējušās jūsu mājoklī, to var sameklēt portāla Latvija.lv sadaļā Manā īpašumā deklarētās personas.
Mājokļa īpašniekam vai īrniekam ir tiesības lūgt anulēt ziņas par nepiederošas personas deklarēšanās faktu savā dzīvesvietā. Vispirms palīdzība jāmeklē savā pašvaldībā. Iesniegumu pašvaldībai var nodot personīgi, nosūtīt pa pastu vai iesniegt elektroniski. Tur pārbaudīs deklarēto ziņu patiesumu. Ja konstatēs, ka personai nav tiesiska pamata būt deklarētai attiecīgajā mājoklī, deklarēšanās faktu anulēs.
Foto: www.lvportals.lv
 
Nepērciet poļu vafeles Magnolia
Latvijā tirdzniecībai ievesta tonna vafeļu „Magnolia” no Polijas, kuru sastāvdaļā ir piena pulveris ar iespējamu žurku indes piejaukumu. Ražotāji aicina nopirktās vafeles vai nu izmest mēslainē, vai arī atdot atpakaļ pārdevējiem. Pašlaik notikumu izmeklē Polijas prokuratūra. Mūsu pārtikas uzraugi gan mierina – Latvijā tirgotās vafeles nav bīstamas. Tomēr drošības dēļ Latvija ir brīdināta. Šobrīd atsaukti jau 800 kilogrami vafeļu izstrādājumu un patlaban notiek atlikušo 200 kg izņemšana no tirdzniecības.
Foto: www.delfi.lv
 
Kāpēc aukstumā izslēdzas mobilais?
Aukstā laikā daudzi nedzirdīgie pieredzējuši, ka mobilais telefons laukā, aukstumā izslēdzas, tālruņa ekrāns un pogas neklausa komandām. Tas notiek tāpēc, ka vairākas tālruņa sastāvdaļas ir jūtīgas pret aukstumu. Līdzīgi kā automašīnas akumulatoram, arī tālruņa baterijai aukstumā var būt darbības traucējumi – iekārta strādā lēnāk vai izslēdzas. Ekrāna kvalitāte arī pasliktinās aukstumā, jo atdziest vai sasalst to veidojošais šķidrums.
 Līdzīgas problēmas var būt arī ar planšetdatoru un portatīvo datoru. No siltas telpas iznesot minētās ierīces laukā un pēc tam ienesot iekšā, straujā temperatūras maiņa rada kondensācijas procesu. Mitrums iekļūst šajās ierīcēs un bojā detaļas.
Lai mobilais telefons ziemā darbotos bez traucējumiem, tam jāizvēlas piemērota –  silta un sausa glabāšanas vieta, piemēram, apģērba, somas vai mugursomas iekšējā kabata. Īpaši noderīgs ziemā ir tālruņa maciņš no biezāka materiāla.
Foto: www.boot.lv
 
 
VIDEOLOGS
 
Jau esam informējuši, ka LNS biedrs un projekta „Klusuma pasaule” klients Jānis Janbergs piedalījies „Diena” rīkotajā lasītāju fotokonkursā „Dienas balva fotogrāfijā 2012”, un viņa fotogrāfija „Caurums logā. Ass gan!” iekļuvusi konkursa 100 labāko fotogrāfiju skaitā. Piektdien, 18. janvārī, Rīgas Mākslas telpā Kungu ielā 3, Vecrīgā tika atklāta šī konkursa izstāde. Tajā skatāmi 100 labākie darbi no visiem 3100 konkursā iesūtītajiem. Izstāde būs apskatāmalīdz pat marta beigām. Videologā varat redzēt izstādes atklāšanu un Jāņa Janberga videointerviju.
Video: Juris Grundulis

 


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas