Search form

12.09.2017

Drukāt

Aicina apmeklēt lekciju “Zīmju valoda kā viena no valodām bērniem un jauniešiem ar iekšauss implantu”

Latvijas Nedzirdīgo savienība aicina apmeklēt lekciju “Zīmju valoda kā viena no valodām bērniem un jauniešiem ar iekšauss implantu” piektdien, 22. septembrī, pl. 15 kultūras centrā “Rītausma” (Rīgā, Kandavas ielā 27).


 

Lekciju sniegs somu valodniece un zīmju valodas pētniece Ritva Takinena. Viņai ir doktora grāds lietišķajā valodniecībā, kas iegūts Jiveskiles Universitātē (Somija), kur kopš 2005. gada ir somu zīmju valodas profesore. R. Takinenas pētniecības lauks aptver gan zīmju valodas apgūšanas, gan bērnu zīmju un runātās valodas apgūšanas jautājumus, kā arī somu zīmju valodas struktūru. Viņa 30 gadus vākusi datus par bērnu zīmju valodu.

Tā kā lielākā daļa no nedzirdīgiem vai vājdzirdīgiem bērniem ir dzimuši dzirdīgiem vecākiem, kuri nav informēti par nedzirdības jautājumiem, viņi nezina par zīmju valodu vai nedzirdīgo kultūru. Somijā kopš 20. gs. 70. gadu sākuma lielākajai daļai bērnu ar dzirdes traucējumiem ir bijusi pieeja zīmju valodai. Kopš kohleārā (iekšauss) implanta parādīšanās implantēto bērnu vecāki retāk izvēlas dot iespēju apgūt zīmju valodu. Arī eksperti vairs neiesaka zīmju valodas apgūšanu bērniem un viņu ģimenēm. Somijā sākusies programma bērnu ar dzirdes traucējumiem ģimenēm: četros kursos gada laikā pieaugušie apgūst zīmju valodu un iepazīst nedzirdīgo kultūru, bet bērni - ar un bez dzirdes traucējumiem – tikmēr piedalās bilingvālās grupu aktivitātes ar dzirdīgajiem un nedzirdīgajiem pasniedzējiem.

Profesore R. Takinena vairāk nekā desmit gadus ilgā pētījumā ir sekojusi zīmju valodas un runātās valodas attīstībai un izmantošanai piecos gadījumos. Lekcijā tiks aplūkoti dažādi gadījumi, kā notikusi valodas maiņa un kāda bijusi attieksme pret valodu.

Lekcija notiks angļu valodā ar tulkojumu latviešu zīmju valodā.

Ieeja bez maksas. Visi laipni gaidīti!

 

Ja kādi jautājumi, lūdzu rakstiet uz [email protected]

Inese Immure

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas