Search form

09.11.2010

Drukāt

Nedzirdīgie spēj attīstīt „superredzi”

Photo

Nedzirdīgajiem kopš dzimšanas piemīt īpaša spēja attīstīt ļoti labu redzi, kas varētu viņiem daļēji kompensēt dzirdes zudumu. Galvas smadzeņu centrs, kas parasti atbild par skaņas uztveri un apstrādi var tikt izmantots redzes pilnveidošanai.


Zinātnieki uzskata, ka smadzenes pielāgojas tam, ka šo smadzeņu centru neizmanto un to pārslēdz uz redzes uzlabošanu.

Zinātnieki savus atklājumus veica, pētot kaķus, – tie ir vienīgie dzīvnieki, kas, līdzīgi cilvēkiem, mēdz būt nedzirdīgi kopš dzimšanas.

Par cilvēkiem, kas piedzimuši nedzirdīgi vai neredzīgi, jau agrāk bija zināms, ka atlikušās maņas viņiem ir labāk attīstītas. Daudzi eksperti uzskatīja, ka vienas maņas zudums ļauj agrīnā bērnībā nervu savienojumiem it kā pārslēgties uz citu funkciju veikšanu, tādējādi kompensējot vienas maņas zudumu ar citas uzlabošanu. Tagad tas ir zinātniski pierādīts.

Nedzirdīgajiem kaķiem noskaidroja, kur atrodas smadzeņu centrs, kas parasti veic skaņas uztveršanu un atpazīšanu. Smadzeņu daļa, kas pārzināja dzirdes nodrošināšanu, bija pārslēgusies, lai uzlabotu redzi. Tas izskaidro, kāpēc nedzirdīgiem kaķiem un, iespējams, arī cilvēkiem, kas dzimuši nedzirdīgi, piemīt spējas labāk saskatīt kustīgus priekšmetus.

Zinātnieku grupas vadītājs Stīvens Lombērs no Rietumu Ontario (ASV) Universitātes Smadzeņu un prāta izpētes centra secinājis: „Smadzenes ir ļoti efektīvs mehānisms un nepieļaus, ka daļa no tām nav pietiekami izmantotas. Smadzenes it kā pašas vēlas kompensēt kādu no zudušajām maņām, uzlabojot citas. Piemēram, ja cilvēks ir nedzirdīgs, viņam varētu būt īpaši labas spējas jau no liela attāluma saskatīt tuvojošos automašīnu. To viņš nevar dzirdēt, bet viņa izkoptajai redzei piemīt spēja daudz precīzāk noteikt attālumu līdz mašīnai un to, cik ātri tā tuvojas,” – tā secinājis amerikāņu zinātnieks.

Minētā zinātnieku grupa pašlaik turpina pētījumus, lai noskaidrotu kohleāro implantu ietekmi un labāk izprastu šīs ierīces iedarbību uz smadzenēm. Viņi vēlas arī noskaidrot, kas notiks, ja dzirde tiks atjaunota tad, kad smadzenes jau pārslēgušās uz redzes uzlabošanu. Vai šādā gadījumā smadzenes spēs atkal uztvert skaņu? .

Pēc interneta materiāliem sagatavojis: Pēteris Vilisters


Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas