Search form

19.01.2011

Drukāt

Nedzirdīgi pieaugušie redz labāk nekā dzirdīgi

Photo

Šefīldas universitātesjaunākais pētījums atklāj, ka pieaugušie, kuri jau piedzimuši nedzirdīgi, ātrāk reaģē uz objektiem, kas ir to redzeslaukā, nekā dzirdīgie.


Pirmo reizi Karaliskā Nacionālā nedzirdīgo institūta (RNID) zinātnieki Lielbritānijā  izpētījuši, kā  redze attīstās nedzirdīgam cilvēkam no mazotnes līdz pat pieauguša cilvēka vecumam.
 
Doktore Šarlote Kodina, kura vadīja pētījumu, atklāja, ka pavisam mazi bērni, kuri dzimuši nedzirdīgi, uz redzamo vidi reaģē lēnāk nekā dzirdīgi bērni. Tomēr tādi paši nedzirdīgi pusaudži un pieaugušie uz tālāk redzamiem objektiem reaģē ātrāk.
 
Dažādā vecumā atšķirīga reakcija
 Pētījums parāda, ka nedzirdīgiem bērniem vecumā no 5 līdz 10 gadiem piemīt lēnāka reakcija uz gaismu, bet no 11 līdz 12 gadiem gan dzirdīgie, gan nedzirdīgi bērni jau reaģē vienlīdz ātri, taču  pusaudži no 13 līdz 15 gadiem  gaismas stimulu ar redzi uztver ātrāk nekā dzirdīgie vienaudži.
 
Bērni, kuri piedalījās pētījumā, tika nosēdināti tā, lai skatītos pelēka akrila puslodes centrā, kurā ievietota gaismu izstarojoša diode. Dalībniekiem vajadzēja skatīties uz centrā spīdošo gaismas gredzenu ar tajā ievietotu kameru, kas fiksē acu kustību.
 
„Zvaigžņu ķērāji”
Pētījums  veidots kā datorspēle ar nosaukumu „Zvaigžņu ķērājs”. Gaisma izstarojās 3 dažādu intensitātes līmeņu nejaušā secībā. Gaismas stars bija jānoķer ar kursoru, virzot to gaismas virzienā.
 
Šarlote Kodina komentē: „Atklājām, ka mazākie nedzirdīge bērni sākumā redz sliktāk, taču laika gaitā viņu redze attīstās. Viena no teorijām ir, ka nedzirdīgie bērni vēl nav iemācījušies koncentrēt uzmanību uz gaismas stimulu. Pētījumi šajā jomā vēl turpinās, būs interesanti noskaidrot faktorus, kas palīdzētu nedzirdīgiem bērniem savu redzi attīstīt ātrāk.”
 
Nedzirdīgo priekšrocības
Pētījuma programmas menedžere Džoanna Robinsone stāsta:
 „Šis pētījums parāda, ka pieaugušajiem, kuri dzimuši nedzirdīgi, ir sava veida priekšrocības, ja ņem vērā viņu redzesspējas. Piemēram, viņi varētu būt kompetenti un veiksmīgi darbinieki profesijās, kurās nepieciešama spēja pārredzēt plašu darbības lauku un ātri kaut ko pamanīt, teiksim, sporta tiesneši, skolotāji,  televīzijas operatori.
 Bet šie atklājumi rosina mazāko nedzirdīgo bērnu vecākus arī apzināties, ka viņu reakcija var būt novēlota, tāpēc viņiem  jāpievērš lielāka uzmanība, lai izvairītos no bīstamām situācijām, piemēram, uz ielas ar intensīvu satiksmi .”
 
 
Pēc interneta materiāliem sagatavojusi: Laura Reisele

Atpakaļ

Uz augšu


Video ziņas

Jauniešiem

LNS kapitālsabiedrības


LNS biedrību interešu grupas